vystava umenie cvernovka diskusia

Obchod sa zmenil na galériu: fotoreport výstavy Umenie z Cvernovky


UPDATE článku: Pozri aj fotky z podujatia Umenie z Cvernovky #2

Kamenný priestor Artattack shop & room sme oficiálne pokrstili prvou verejnou akciou, ktorá návštevníkom predstavila tvorbu vybraných umelcov z Novej Cvernovky. Výstava s názvom Umenie z Cvernovky #1 prebehla v dňoch 22.-24.9.2017, ďakujeme všetkým návštevníkom, ktorí si k nám našli cestu.

Umelci z ateliérov v hlavnej línii

Priestor obchodu sme pri tejto príležitosti premenili na galériu, ku ktorej sme pribrali susediacu vstupnú halu, tzv. foajé budovy. V hlavnej línii umelcov sa predstavili Monika Pascoe Mikyšková, Richard Kučera Guzmán a Marek Würfl.

Monika predstavila vôbec prvý krát na Slovensku svoje diela zo série Evolúcia, kde skúma vzťah neživej prírody a človeka. V jej kresbách boli preto najmä kryštály, horniny, mušle a minerály, teda prvky neživej prírody. Hlavnou inšpiráciou bola Monike ťažba vzácnych kovov, pri ktorých je devastovaná okolitá krajina.

Richard Kučera Guzmán predstavil svoju najnovšiu inštaláciu s názvom Rozhodnutie v krajine. Použil v nej prevažne recyklované materiály. Hoci reaguje na aktuálnu politickú situáciu, v objektoch je priama reakcia skrytá. Symbolika bola ukrytá v jednotlivých objektoch, s ktorými mohli návštevníci interktívne pracovať. Touto interaktivitou mohli priamo ovplyvňovať autorovu výpoveď. 

Marek Würfl predstavil 2 zo svojich fotografií zo série Boyhood. Ide o silné portréty chlapcov, ktoré sú svetelne prepracované a vyžarujú istú emóciu.

Aj knihy sú aj diela grafických dizajnérov

Vzhľadom na nezanedbateľný počet grafických dizajnérov v kreatívnom centre sme výstavu Umenie z Cvernovky doplnili o sekciu knižný dizajn. Návštevníci si mohli knižky ohmatať a prelistovať knižné práce grafických dizajnérov Pavlíny Morháčovej a Emila Drličiaka. Zaujímavosťou boli napríklad Magazíny 365°, ktoré sú akousi ročenkou Slovenskej národnej galérie. Práca grafického dizajnéra pri navrhovaní knižky spočíva nielen v navrhnutí vizuálu, ale aj vo vybratí formátu, typu papiera či obálky. Výsledkom je, že knižky fungujú tak ako majú v rukách svojich čitateľov.

Priestor pre študentov VŠVU

Jeden z dôležitých priestorov Novej Cvernovky je ateliér IN/OUT základňa pre súčasné umenie. Študenti VŠVU si v ňom môžu nacvičovať inštalácie na nečisto. Erik Janeček, dnes už absolvent VŠVU vytvoril na Prieskumy inštaláciu Stoh. Na pohľad masívna konštrukcia vyjadrovala popretie a sfunkčnenie minimalistického objektu. Funkciu mu dodal preosiatím múky cez 4 sitá. Sfunkčnenie inštalácie má však svoje pokračovanie, Erik nám ju v centre ponechá a bude slúžit na sušenie byliniek a hríbov. Môžeme povedať, že táto výstava Umenie z Cvernovky má rozhodne pozitívny dopad na fungovanie celého centra 🙂

V línii predstavovania prác študentov pokračoval Radovan Dranga, študent 1. ročníka na magisterskom stupni VŠVU na katedre Fotografie a nových médií. Má hravú tvorbu a rád pracuje s intermédiami a inštaláciami. Jeho hlavný záber je divadelná fotografia, ktorú posúva za hranice dokumentu. Tak tomu bolo aj v prípade intermediálnej inštalácie Čierne a lepkavé, kde do fotografie dosadil funkciu ladenia kanálov a hlasitosti. Návštevníci si teda mohli vyskúšať rôzne zvukové variácie.

Tvoríme a počúvame: kreatívny workshop a diskusia o umeleckej tvorbe 

V sobotu sa úspešne konal street-artový kreatívny workshop, zapojili sa ľudia od 3-60 rokov. Niektorí si prvý krát vyskúšali prácu so sprejom, takže bola zábava. Vďaka združeniu Čerstvé ovocie a moderátorke Elégii sa v diskusii o tvorbe a umení v rovnaký deň zúčastnili vystavujúci Monika a Richard. K nim sa pripojil Filip Sabol, ktorý u nás naposledy vystavoval na 1.mája a jeho inštaláciu spolu s Michalom Turkovičom uvidíte v Novej Cvernovke aj na Bielu noc.

Víkend s výstavou sme si užili a čaká nás práca na najbližšej výstave Umenie z Cvernovky #2. Zostava bude opäť silná, píšte si do diára 3-5.11. Tešíme sa na vás!

Ďakujeme našim partnerom, ktorí podujatie podporili: Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia Cvernovka, Rádio_FM, Čerstvé ovocie, n.o., Interez.skCitylife.sk.

Partnerom živej kultúry z Novej Cvernovky je Nadácia VÚB.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.