O internetových diskusiách


Nemám rád internetové diskusie. Keby bolo podľa môjho, zakázal by som ich. Kľudne ma nazvite snob, elitár či myšlienkový fašista, no diskusie na anonymnom internete považujem za podozrivé. A ľudí, ktorí anonymne diskutujú, za trápnych. S ohľadom na ich príspevky niekedy aj za hlupákov.

Relatívna anonymita internetu je zaujímavý psychologický fenomén. Zrazu sa do diskusie nahrnie kopa nesúvisiacej špiny, ktorá je excentrickým výlevom jedincov so zle ventilovanou frustráciou. Jeden môj kamarát hovorí, že vo volebnej miestnosti by mal každý robiť IQ test, a až potom by bolo umožnené voliť.

Podobný test by som zaviedol aj pri registrácii do diskusií. Iste, asi zovšeobecňujem, no kým autor v podstate ide s kožou na trh, diskutujúci je iba štekajúci pes. To nie je v tom, že by som si nevážil čitateľov. Aj keď úprimne, skutočne si myslím, že som čosi viac – pretože čitateľ je na „mojom“ webe, v „mojom“ článku a nesúhlasí s „mojimi“ názormi. Ale to je „jeho“ problém. Nech o tom trebárs napíše svoj článok alebo blog. Prípadne zavolá psychiatrovi.

Problém je v tom, že väčšina diskusií zúfalo nesúvisí s témou článku, zvrhne sa na antisemitské, xeno či homofóbne výzvy, trápnu agitku medzi tými s červenými lopatkami a tými so zelenými či na papagájovanie nespracovaných prebratých názorov.

Iste, niekto môže hovoriť o cenzúre a do istej miery má pravdu. Preto keď už zaviesť diskusie, páči sa mi britský systém: každý diskusný príspevok najskôr putuje k editorovi a ten vyberá, ktoré možno publikovať. Za to zoseknutie „slobody“ prejavu mi to stojí.

Prečo to však píšem? Artattack pomaly (možno už naozaj) prejde na nový systém a dizajn. Jeho súčasťou by malo byť aj spustenie diskusií. Pritom jedna z vecí, ktoré sa mi na „našom“ webe tak páčia, je, že nemáme diskusie. Ešte šťastie, že bude možnosť vypnúť ich. Preto, ak pod niektorými článkami diskusiu nenájdete, viete prečo.

Odporúčame: nový Skinnerov album The Streets: Everything is Borrowed. Je viac akustický, popový a rokenrolový. Ale stále je to Mike, úžasný, presne ako na Pohode. A 2. 10. vystúpia v bratislavskom Subclube Načeva a Five. Nie je to hip-hop, ale je to dobré. Naozaj.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *