DNA – LOVE peňáze / láska


DNA nový album CD LOVE peňáze / láska

V slovenskej (nielen) rapovej tvorbe sa udomácnil trend vyhlasovať o svojom pripravovanom albume, že to bude buď klasika, alebo prelom v žánri. V prvom prípade to väčšinou znamená, že sa nevyhneme rapovaniu o ulici (klasická to sociálna téma), všetky produkcie budú mať 90 bpm a budú postrádať štipku dobrého originálneho nápadu. Druhý prípad zas obvykle znamená, že autor sa silou mocou snaží robiť všetko len nie rap, ktorý mu sedí. Zväčša si nezabudne pozvať nejakého toho RnB speváka, alebo popovú speváčku.

Nuž a potom tu máme chlapa, ktorý už dokázal, že sa na klasike podieľať vie. Jeho meno je Dena (alebo po novom Dna) a rozhodne sa nahrať sólo album. Spojí sa s Gebodom, ktorý je momentálne na nepopierateľnom vzostupe a zadelí tak, že všetky slová o klasike si ostatní raperi okamžite môžu nechať akurát tak vyšiť na vankúšik, pod ktorým sa skryjú.

Dena je fakt človek, ktorý si môže dovoliť čokoľvek. Som rád, že si dovolil pozvať do skladby Zdenku Prednú a nahrať lovestory s čerešničkou v podobe refrénu finalistky komerčnej brakovej súťaže. Som rád, že s Bielym nemá skladbu o neviazaných párty a sexe, ale citlivú o randení a romantike. Som rád, že namiesto rozdelenia členov Názvu stavby za účelom pokryť viac hosťovačiek, spravil so všetkými len jednu skladbu, ale takú silnú, ako diamanty navždy.

A klady by som mohol menovať ďalej. Je to taký ten pocit, keď si nie som úplne istý tým, čo počujem. Váham, či naozaj Dena má taký vymakaný prejav, že v ňom nenachádzam chyby, alebo je to len tou bezchybnou atmosférou, ktorá ma pohltila a zatemňuje mi zmysly. Skutočne v každej skladbe cítim vnútro a hĺbku, cítim ako v nej bije Denovo srdce. Vo svojich textoch vie skutočne udrieť kliniec po hlavičke. Extrémne výstižné sú skladby Mafia, Za oponou a najmä môj favorit Skoro-neskoro, kde predstavuje problém svojej (a teda i našej) generácie.

Skvelé Gebodove skladby netreba ani spomínať, ale Denovi sedia aj ďalší producenti, ako Derick, či Jazzy. Trochu menej mi už voňala produkcia skladby Naše mesto (produkcia Abe), v ktorej Denov rap ustavične prerušovala hláška „naše mesto“, ale stále je to veľmi dobré.

Keď to mám zhrnúť a uzavrieť, Denov album je dôstojným pokračovateľom albumu Reč naša a má potenciál stať sa rovnakou klasikou akou je spomínaný počin Názvu stavby. Otázkou je, či sa ňou aj stane. Časy sú iné a ľudia majú iné chute. Poslucháčov si však určite zaslúži.

Tracklist k LOVE peňáze / láska (V sieti zla 2008)

1. Čo ty otom víš
2. Mafia
3. Za oponou
4. My – somnou Zdenka Predná
5. Sídliskova muzika
6. Naše mesto
7. Diamanty navždy
8. Za čím…
9. Skoro-neskoro
10. Randevú somnou Biely
11. Vela krát
12. Tí čo makajú somnou Junir, Duane Flames
13. 13

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.