Moja Reč – Dobrí chlapci mixtape vol. 1


Na úvod si prihrejem vlastnú polievočku. Keď som sa pred nejakým časom bavil s ľuďmi z majorov o tom, aké nové hip-hopové kapely by sa oplatilo vydať, padli dve mená. H16 a Moja Reč. Nepretieklo veľa vody v Dunaji a Jednašestka má vonku Kvalitný materiál, Moja Reč mixtape Dobrí chlapci. A ešte k jednej veci sa musím priznať, ak mám byť úprimný, z domácich hip-hopových kapiel mám až nekriticky rád dve. AMO a práve druhú menovanú, v zložení Michadelik a Supa. I preto som sa na ich nový počin neskutočne tešil.

Lenže, slová sa vravia a chlieb sa … A svätožiary pribité hrdzavými klincami internetových odborníkov na všetko (t.j. takými ako ja) sa strhávajú relatívne ľahko. Vďakabohu, toto nie je prípad Mojej Reči.

Aj keď, i tu sa dajú nájsť aj nejaké tie negatíva. Ak sa v tom chcete rýpať, natrafíte na pár chýb v rape (je pekné, že Supa a Delik dávajú priestor novým menám, ale…) alebo na nevyvážený zvuk jednotlivých trackov. Také Exklusive shit alebo Pinky a Brain nepatria k vrcholom dokonca ani na pomery domácich hip-hopových albumov. A lepšie PR Jim Beamu neurobí ani renomovaná reklamná agentúra. Lenže to je asi tak všetko, čo možno tomuto „albumu“ vyčítať.

Ak naozaj vznikol v priebehu dvoch týždňov, klobúk dolu. Je pravda, že v tomto prípade som zaujatý. Pozitívne. Mám rad flow Mojej Reči, mám rád beaty, aké produkuje Ramon. Mám rád arogantné egocentrické pózy tejto (a asi len tejto) dvojice, mám rád zvraty, ktoré sekajú, akoby celý život nerobili nič iné. Občas sa smejete, občas uznanlivo pokyvujete hlavou, občas sa zamyslíte (rôzne popkultúrne narážky). Nebojte sa ale, žiadna ťažká filozofia sa nekoná.

„Máme v pláne investovať vo farmaceutikách, / no, nie priamo investovať, / skôr prepadnúť lekárnika.“

Album je plný drobností, ktorý ho robia tak zaujímavým. Prevažne slovných, ale určite si nenechajte ujsť skladbu s poradovým číslom dvadsať. Že taká v booklete nie je? Napriek tomu je jedna z najlepších, aké som v poslednom čase počul. Takéto veci sú dôkazom, že slovenský rap nie je zbytočným mrhaním času.

Gandžová Handlová už totiž kope extraligu. Už to nie je len mesto s pár talentovanými basketbalistami a jednou promotérmi nedocenenou rapovou kapelou. Handlová sa stáva synonymom toho najlepšieho v Slovenskom rape. Alebo je to tou Prahou?

Mohol by som sa tu ďalej rozpisovať, chŕliť slohový opus. Načo? Dobré veci sa vraj predávajú samé. Dobrí chlapci asi tiež. Lebo: Dobrí chlapci sú trocha párty, trocha lásky a trocha battle. Dobrí chlapci totiž nevysávajú doma obývačku. Dobrí chlapci dávajú dobrý rap. Dobrí chlapci sú Moja Reč.

Apropo: „MR do vašej tmy / jak svetlomet.“

Tracklist k albumu Dobrí chlapci mixtape vol. 1 (Neighbor Beats – 2006)

1. You Can Touch This
2. Intro
3. Svetlomet
4. Dobrí chlapci
5. Asi to tak usí byť
6. Naložený v káre feat. Máário
7. Hummer track RMX feat. Vec
8. 666
9. 2006
10. Jediná
11. Exklusive Shit
12. JB
13. Pinky a Brain
14. Ty nikdy feat. Idea
15. Mozaika
16. Od úsvitu do súmraku
17. Slnko, Seno, a pár faciek (si kokot)
18. Outro
19. Sekáčik na ľad * * *


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *