Ideafatte RAP album 2015

Ideafatte RAP album 2015


Piaty album IF RAP 2015

Dve známe české mená Idea a Fatte sú späť vo formácii IdeaFatte s novou doskou s názvom RAP. Stala sa tak piatym albumom tejto dvojice. Pri tejto príležitosti zjednodušili tiež svoj názov na IF, aj keď pre všetkých to bude navždy IdeaFatte.

Na album RAP sme čakali 4 roky

Na album RAP sme si museli počkať 4 roky, no nepochybujeme o tom, že sa za tú dobu nič neudialo. Idea pôsobí aj v skupine Boyband s Boy Wonderom a usmerňuje chod celého TyNikdy labelu. Album oficiálne vyšiel 20.8.2015 s už vopred vydanými videosinglami ako Cesta okolo sveta a Pohyby hlavou, kde sa na feate objavil aj MC Gey.  Originálny klip priniesol track To nejsem já. Na albume sa taktiež nachádza aj niekoľko featov od známych tvárí z rapovej scény či už slovenskej alebo českej. Album obsahuje 15 skladieb produkovaných DJ Fatteom.

IF – BACKSTAGE – dokument o vzniku dosky RAP

Video Backstage zachytáva zákulisie nahrávania albumu. V 10-minútovom dokumente je krásne vidno prirodzený vznik albumu bez akejkoľvek kalkulácie. Pepek odhaľuje svoj nový spôsob nahrávania textov a Fatte vyznieva ako vždy geniálne šialene.

Obal albumu IF – RAP: cover a dizajn

Albumy z produkcie TNKDLBL si už zväčša idú aktuálny trend – tzv. digipacky – farebné papierové obaly, aké mal napríklad Boyband pri oboch albumoch Best Of aj Galapágy. Chalani z IF sa rozhodli použiť starú školu a to klasický obal z tvrdeného plastu, ktorý je neobyčajný vo viacerých veciach – fotky nižšie. V albume nájdete aj papierik s odkazom „Miluješ Rap?“ ak áno nezabudni zdieľať svoju radosť z novej dosky pod hashtagom „#ifrap“. Môžete sa inšpirovať napríklad samotným Ideom a zrobiť fotku ako on 😉

Cover mal na starosti český grafický dizajnér Zerwox, ktorý stojí aj za covermi albumov Idea Fatte – Dočasně nedostupni,  TyNikdy – Label či Ideove sólo Daleko blíž.

Recenzia albumu RAP

„Chodím světem tam a sem, sem a tam a sem tam sem idiot, Viděl jsem svět pětkrát dokola jak Willy Fog.“ Rozhodne o tom nepochybujeme, že máš odcestované omnoho viac než pán Willy. Značia o tom Ideove texty v jeho 15 skladbách z dosky RAP, ktoré ako sami môžete vidieť nie sú načmárané behom 5 minút ale behom aspoň 5 otočiek okolo sveta. Cesta Kolem Světa sa stala rýchlo úspešným hitom fanúšikov IF, nie len na youtube ale aj na koncertoch. Atmosféru cestovania fanúšikov skákajúcich v dave pri tomto songu si treba zažiť na vlastnej koži!

Aby toho nebolo dosť, ak niekedy pôjdete na IF koncert nezabudnite na Pohyby hlavama, aby Idea vedel, ktorý z vás je fanda a ktorý uhýba pohľadom „jak oči emigranta“. Na tento song sa taktiež pridal MC Gey, ktorý ti dáva radu skákať pod stageom, zatiaľ čo on sa postará o zábavu tam hore. A čo Fatte? Ten si na tento album pripravil tie najlepšie beaty, ktoré sú výnimočné v tom, že si ich obľúbia priaznivci boombapu rovnako ako aj priaznivci trapu. Tak, ako sa vyvíja doba, tak rovnako sa vyvíja aj rap. IF sa postaral o to, aby sa nový album páčil aj tým „starým“ fanúšikom tejto skupiny, ale aj tým novým, ktorých si týmto albumom naklonia na svoju stranu. Veríme, že každý fanúšik po prvom vypočutí dosky RAP nebude mať dosť a tlačidlo replay nestlačí len raz.

IdeaFatte je späť a Muži v černém taktiež. V tomto songu sa objaví aj Ideov parťák Boy Wonder, s ktorým spoločne tvoria Boyband.
Tento track pôsobí ako jeden z tých, pri ktorých nebudete mať problém zdvihnúť ruku do povetria na ich koncerte. Ak by sa našiel nejaký hejter IF, tak rovno má aj odpoveď: I- ako imbecil a ak mu nebude dosť tak F- ako Fu*k you! Boy Wonder sa tu postaral o skvelý refrén, ktorý vám zakotví v hlave a vyhnať ho bude nemalý problém.

Už bolo toho toľko, že niekedy máme problém rozoznať, kedy sme a kedy nie sme doma – o tom sa dozvieme v dvojtracku – V cizím městě / Směrovací číslo, ktorý každý môže poňať po svojom, no podľa mňa vás tento song donúti sa zamyslieť na viac než minútku nad vlastným životom.

Dobrou noc / Lucifer
Mohli ste ich poslať späť hocikoľko krát, no oni to nevzdali a pozrime sa kde sú. V tomto tracku Supa posiela výstrely do vzduchu za tých, ktorý tu nie sú. Aj po vypočutí tohto albumu budeme spomínať na niektorých rapperov ako na tých, ktorí tu boli, pretože „rap na dobrú noc“ valcuje celú scénu a oznamuje, že IF pôjdu ďalej aj keby mal nastať koniec sveta. Idea totižto kašle na Lucifera a ide si tvrdo za svojim. A darí sa mu! „Á seru na to kto je Lucifer, nenechám si vzít tu energii nikdy, ZAPOMEŇ!“ Aj keď sa Lucifer stále približuje, príbeh stále pokračuje…

Keď už máme toho dosť tu hore, poďme sa spoločne ponoriť – Pod hladinou. Tento trocha melancholický song vás pohltí medzi noc, deň a hladinu, čo je zároveň aj časť refrénu od Václava Rouka. Aj keď sme niekedy stratili nádej treba sa znova postaviť na nohy a ísť za svojou rodinou a najbližšími. Preto nestrácajme nádej a poďme rovno na ďalší track.

Kořeny + Paulie Garand – Všetci raz vyrastieme, tak ako musel aj tento album raz vyrásť, aby sa z neho stalo umelecké dielo, akým je. Každý z nás je istým spôsobom nerozhodný a aj to približuje Idea v tejto časti, raz chcem to a potom zas späť to, čo už bolo. No niekedy už môže byť neskoro. „Když se dělá rap, tak chcete pop a když se rap meni v pop, tak je pop v hajzlu – rap je top“ Aj toto sú slohy Ideu, s ktorými určite aspoň tí, čo do rapu viac vidia budú súhlasiť.

„Nevyrastal som na ulici ale v byte, pokora ma vždycky udržala v realite“
Output je skôr jednoduchá egotripová skladba, ktorá sa vám zapáči, ak si potrpíte na rytmický beat.

Na záver by sme sa mohli rozlúčiť cez skladbu Nech nás jít + Václav Rouček. Idea zo seba dostane už všetko potrebné na záver a môžeme zhodnotiť, že nie len týmto songom ale aj celým albumom sa dostali dosť ďaleko, zatiaľ čo o refrén sa postará VR. No to nie je všetko! Nasleduje ešte kvázi bonusový track Díky nám, ktorý sa v trackliste nenachádza a jeho prítomnosť na záver je príjemným prekvapením pre  fanúšikov. Pôsobí veľmi pozitívne, dokonca až nostalgicky, možnosť zaspomínať si na staré dobré časy a dopočúvať záverečné sekundy albumu s úsmevom na tvári 🙂

K albumu aj pestrý výber z merchandisu zahŕňajúci tričká, mikiny, pršiplášte, tričká dokonca aj v detských veľkostiach. Väčšinu merchu si môžete zakúpiť na tynikdy.cz/shop alebo aj u nás na http://artattackshop.sk/product-brands/ty-nikdy/ v kombinácii albumu a trička.

fotky-zdroj:
Katarina Bell (titulna foto)
Facebook fan page IF
Zerwox.com


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.