FEST MAĽBA


Jednodňový multižánrový festival, prezentujúci výsledky dvoch medzinárodných maliarskych workshopov nadväzujúcich na seba, so samostatnou výstavou českej maliarskej skupiny CLAN, s riadnou dávkou kvalitnej hudby českých KRÁSNYCH NOVÝCH STROJOV a slovenského HUGO ČÁVES ORCHESTRA.

Medzinárodný maliarsky workshop na festivale POHODA 2011, následne v 4D Gallery

Prvá časť workshopu prebehla počas krásnych letných dní v rámci Kreatívnej zóny festivalu Pohoda, 7.-9.7.2011. Zúčastnených bolo 12 maliarov, ktorý svoje diela vytvorili s energiou načerpanou priamo z festivalovej pohodovej atmosféry. Účastníci: Boris Sirka, Peter Sulo, Katarína Sido, Cséfalvay András, Palo Čejka, Katarína Janečková, Matúš Maťátko, Miriam Schniererová, Jan Vytiska, Pavel Ptáčnik, Andrej Dúbravský, Alex Zelina Túto kolekciu vystavených diel doplnia maľby z druhej časti workshopu, ktorá bude prebiehať od 19. do 24.9. v priestoroch tvorivých dielní 4D Gallery, s ukončením vernisážou o 15.00. K účastníkom z workshopu z Pohody sa pripojí Patrícia Koyšová, Kristína Šimeková, Kei Ueta a Veronika Slamová.

CLAN

Umeleckú skupinu CLAN predstavujú štyria maliari: Stanislav Diviš, Aldin Popaja, David Hanvald a Karel Štědrý. Skupina sa sformovala okolo ateliéru Stanislava Diviša, ktorý pôsobil v rokoch 2003-2010 ako vedúci ateliéru maľby na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe, spolu s Aldinom Popajom ako asistentom tohto ateliéru. David Hanvald a Karel Štědrý tu boli študentmi.

CLAN je utvorený nielen vzťahom učiteľa a žiaka, je stmelený rodinnými putami, vyzdvihuje rodové väzby. Týmto momentom posilňujú historickú analógiu s dielenskou a rodinnou tradíciou. Skupina nemá žiaden spoločný program, no môžeme v ich tvorbe badať mnohé spoločné znaky ako je abstrahovaná forma a výrazná farebnosť. Každý z nich sa po svojom  dostáva k tendenciám neomoderny.

KRÁSNE NOVÉ STROJE

28 rokov je v hudbe dosť dlhá doba – tak dlho sú už KNS na scéne. Z pomedzi mnohých zanikajúcich súborov novej vlny, až na pár výnimiek, stagnujúcich kapiel českého alternatívneho rocku, s ktorými majú „Stroje“ rovnakú štartovaciu čiaru, začínajú byť osamelými jazdcami. Skvelé inštrumentálne výkony a zaranžovanie skladieb – výbušná dychová sekcia, gytara striedajúca polohu guľatého jazzového zvuku a rockového roztriešteného skreslenia, bezpochybne šlapajúca rytmika, košatý celok prešpikovaný nesmiernou energiou. Okrem jazzovo – bigbítovej polohy KNS koketujú aj s funkom a často nechýba takmer punkový nádych a rýchlosť, ale stále je to ten, po niekoľkých tónoch, ľahko rozoznateľný charakteristický zvuk stále krásneho, stále mastného a stále nového stroja.

HUGO ČÁVES ORCHESTRA

Hugo Čáves Orchestra je 9 členná alternatívna hudobná skupina, ktorá kombinuje viaceré hudobné štýly (world / ethno, DNB, pop, jazzrock) s elektronikou, živými nástrojmi a dychovou sekciou. Ich strhujúce živé performance sú plné napätia a neočakávaných udalostí. Predstavili sa už na viacerých koncertoch v slovenských mestách a kluboch, ako aj na medzinárodnej scéne v Maďarsku, Polsku a v Čechách.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.