„Graffiti umelec“ Nomad z Trenčína


Aké boli tvoje začiatky?

Pomerne rýchle, Case mi ukázal nejaké graffiti časopisy a fotky a to úplne stačilo.Bolo to asi pred šiestimi rokmi.Vtedy sa tu ani z ničoho iného nedalo čerpať, mne to ale úplne stačilo.Ja som to mal v sebe vždy.Kreslil som si už v škole do zošitov, poznámky z hodín som nemal žiadne, miesto toho som si vždy kreslil nadpisy.

Inšpirácia, vplyvy, vlastný štýl?

Inšpirácia a nové nápady sú všade okolo mňa.Súvisí to s filozofiou, ktorú pretransformujem do konkrétnych vecí, aby výsledok bol o myšlienkach. Vlastný štýl – nechcem mať, chcem neustále experimentovať. Vždy som maloval systémom: buď sa mi tá vec páči, alebo ju kompletne prerobím, a budem ju prerábať až do vtedy kým sa mi nebude páčiť.

Aké myšlienky máš teraz v hlave?

Hlavná myšlienka, nad ktorou teraz často premýšlam je sloboda.Nemám rád ľudí, ktorí povedia „mám v prdeli“, musíš k všetkému nejako dospieť. Prial by som si aby ľudia robili niečo naviac, nie iba pre seba. Keby každý z nás urobil aspoň jednu vec denne naviac bol by tu raj na zemi.Ľudia by sa mali zmeniť a nedávať na prvé miesto svojho rebríčku peniaze, aj keď sú potrebné. Zlikvidoval by som všetky zbytočné veci, na ktorých sa ľudia iba nabalujú.

Aký je tvoj názor na hip hop a vôbec graffiti na Slovensku?

Nikdy som nemal veľký prehľad.Vždy som si všímal iba to, čo ma zaujalo.To čo ma nezaujalo, o to som sa nestaral.Rap moc nepočuvam, nesledujem to, ale nepáči sa mi , že je väčšina textov o niečom zlom.Však keď je niečo zlé snažím sa tomu vyhnúť a nie to ešte ospevovať.Mali by spievať o tom, čo je dobré. Ja počúvam skôr iné undergroundové štýly ako ambient, break beat, dub, reggae, trip hop, drum & bass, two step a iné. Chcel by som tiež začať tvoriť hudbu so svojím živým zvukom, textami, ale nie koncerty naživo, skôr ako médium.

Čo pre teba vôbec znamená slovo graffiti?

Je to najkreatívnejšie výtvarné umenie dnešných čias, človek si tam môže urobiť všetko.Ešte som neobjavil pre mňa nič lepšie. Je to asi poslanie, ktoré stačí počúvať. Graffiti je čiastočne protest, je ale zbytočné keď ho ľudia berú ako násilný protest. Je to umenie, zvláštne svojou formou, ale najúdernejšie účinkom. Mňa adrenalín vôbec nezaujíma, je to iba dôsledok tohoto systému a psychológie. Každé moje dielo beriem ako umenie, lebo to je umenie.

Aký je tvoj cieľ, budúcnosť?

Žiadny cieľ si nekladiem, ciele iba zavezujú. Človek sa tým zbavuje vlastnej slobody. Tvoj smer, akým máš ísť ti podvedome, keď sa zamyslíš ukazujú tvoje zážitky, sny a skúsenosti.A budúcnosť? Za desať rokov budem stále vymýšlať niečo nové, lepšie a zmyselnejšie.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *