Recenzia: Danosť – Oddanosť


Ak sa niekto rozhodne „debutovať“ zhruba po desiatich rokoch na scéne, je to v čomsi podozrivé.

Buď je autor v istom zmysle neschopný, alebo je perfekcionistický fanatik. Prípadne ešte roky.

Mohol som mať vtedy tak pätnásť, šestnásť, písalo sa hádam ešte minulé tisícročie a akési Heslo vystupovalo v akomsi klube pri ružinovskom zimáku Bezky. Nejakou zhodou okolností (omylom?) som sa tak zoznámil s jednou z viacerých vtedy začínajúcich bratislavských hiphopových kapiel –Lúza bola už vtedy veľký vzor. Ale možno si to celé pamätám nejako zle. Pamäť je napokon optimista.

Každopádne, teraz sa píše rok 2008 a v ruke držím nosič so striktným graff/street dizajnom od Ariala. Tak uvidíme Prvá rotácie, prvé dojmy: pocit, že Danosťovo CD zvláštnym spôsobom pripomína Moju Reč. Iste, našli by ste množstvo rozdielov, ale tá emócia je viac menej rovnaká. Už po prvom vypočutí je však jasné, že Oddanosť bude výborný nosič. Má atmosféru a predovšetkým, má energiu, groove. Ak už chcete robiť čosi ako „striktný“ (berte takéto označenie prosím s rezervou) rap, nech vyzerá a znie takto.

Neznamená to však, že je bez chýb. V Danosťovom prejave by ste určite našli nejaké nepresnosti, neprirodzené akcenty, ale nemáte pocit, že by to vadilo. Nemá totiž flow, ktorý by si na neprirodzenosti zakladal, ktorý by z negatív robil detinské pozitíva. Lenže keď už CD Oddanosť považujete za dobré a na domáce pomery dokonca za výborné, musíte rýpať práve do takýchto drobností.

Páči sa aj relatívne ostrý zvuk, aj keď občas máte pocit, že nie je pri každej skladbe rovnaký. Zábavná je aj záľuba v syntetizovaných slákoch, či už legato, alebo stacc. Podobný rukopis by ste odsledovali aj pri padoch (skladba Amen ako extrémny príklad), ale tie v lacných distorziách znejú niekedy až naivne. Napadne vás však, akoby Danosť asi hral v aktuálnej produkcii, ktorá sa pohráva s glitch technikami. Práve jeho prejav si v niečom takomto dokážete predstaviť. Niežeby táto predstava nejako súvisela s Ep Oddanosť.

Danosť je ale každopádne dôkazom, že striktnejší rapový prejav nemusí byť zákonite rapom prázdnym, hlúpym či bez myšlienky. Aj keď úprimne, ono to tak často vyzerá. Našťastie, tak obľúbené psycho a egomantry o ulici, stoke a podobných kaleráboch nás tento raz nečakajú.
Kladom však určite je univerzálnosť: Danosť vie byť vážny aj vtipný, smutný aj zábavný. Občas síce príliš mentoruje a niekedy naozaj rozpráva priveľa (Č. 1), lenže vo všeobecnosti sa veľmi dobre počúva. Nič nasilu, žiaden pocit strateného času. A pustíte si to i druhý, piaty, sedemnástykrát.

Priznám sa, že keď som si prvý raz vypočul Oddanosť, bol to pre mňa taký menší kopanec do hlavy. Človek zrazu zistí, že ono sa to, na počudovanie a zlosť ostatných, dá. Nemusí to byť zákonite alternatíva k alternatíve (Sedláci), ani jemne intelektuálny exkurz do nadžezovelých periférií svetových hudobných pra(aj)lesov (Modré Hory), ba nemusí to byť ani psychodisko v osemdesiatkovom neurofolku a eurocrunku (Wladimir518). Niekedy to dokáže byť aj obyčajný stredoeurópsky rap, ktorý vôbec nie je smiešny. Naopak, zábavný, relatívne nekomplikovaný (aj keď ani náhodou (!) nie hlúpy) a jednoznačný. Ako Ep Oddanosť. Ako duo G-bod a Danosť.

PS: A ten obal je super, ale v hudobnej (skoro)recenzii sa to komentovať nepatrí.
www.myspace.com/oddanost

Tracklist k CD Oddanosť (Gramo Rokkaz – 2008)

1. Úvod (rap: Danosť, produkcia: G-bod, skreče: DJ Metys)
2. Pre (rap: Danosť, produkcia: G-bod)
3. Kam sa podel? (rap: Danosť, produkcia: Danosť)
4. Na p… (rap: Danosť, produkcia: Danosť)
5. Č. 1 (rap: Danosť, produkcia: G-bod)
6. Amen (rap: Danosť, produkcia: G-bod)
7. Ten sa smeje najlepšie (rap: Danosť, produkcia: G-bod)
8. Sila (rap: Danosť, produkcia: Danosť)
9. Dnes ne (rap: Danosť, produkcia: Danosť)
10. Tlak (rap: Danosť, produkcia: Danosť)
11. Bodka (rap: Danosť, produkcia: G-bod)


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *