Beyuz o celebritách, umení a vlastne skoro všetkom


Ahoj Bejči, album Blázon čas je už dlhšie von, ako sa odvtedy zmenil tvoj život?
Ahoj, no čo ti ja viem, asi tak že momentálne netrávim už tolko času v štúdiu a trošku si ešte užívam posledné záblesky leta. Máme za sebou super festivalovú sezónu s našou „zbrusunovoushow“ a tak. Môj život, aspoň ten hudobnícky sa až tak radikálne nezmenil, keďže album Blázon Čas jebe komerciu, nerobili sme žiadne plytké party treky pre masy, nekocertujeme na pofidérnych firemkách, čiže sa snažíme držať si tú našu klasickú úroveň, čoho dôsledkom je že yachty a drahé autá ešte nemáme. Ale ak sa ma spýtaš či som spokojný, odpoviem áno.

Akú najprísnejšiu vec si za poslednú dobu spravil?
Ak myslíš hudobnú, tak asi zajebanie prísnej show na Uprising Festivale, kde praskal decibelmeter. No istotne sa pýtaš aj na dáku prísnosť z bežného života, tak napríklad včera som si šiel po ulici, dobre naladený a oproti mne presvištali mladí, uhladení americkí ježišovi misonári s tým, že si ma upíšu a zrazu ma namieste osvieti, tak ešte predtým ako sa dostali k slovu som im zo smiechom povedal, že get tha fuck out of my face..Podľa mna príjemne prísne.

Súhlasím. Neviem prečo, ale keď Ťa vidím, vždy si spomeniem na nejakú celebritu. Ktorá je Tvoja najobľúbenejšia a prečo?
No neviem prečo, ale asi tým že s Hafom si celebrity často berieme do huby, teda hlavne on ,ale ja sa ním dosť v tom stotožnujem, heh. Neznášam ich a na otázku ktorá je moja obľubená je tažko odpovedať, kedže je ich tu zilion čo stojí za zmienku. Neviem, tak asi najviac mi v žalúdku leží Kuly, lebo takýto prelud by mal pracovat vo vývarovni v Hornej Dolnej a nie koncertovať. Ale ono je to vlastne jedno, Slováci su všeobecne hlúpi a jednoduchí ludia, tak nech ho kĺudne počúvaju ďalej. Taktiež mám rád kategoriu herci, ktorí sa hrajú na stars, ale v konečnom dôsledku sú iba dáke figúrky z 5korunových inscenácií ktorými televízia kŕmi tento zadubený národ. Khonec. Zlá otázka, nemám pri nej príjemný pocit , pome ďalej. Jaj,ale tak istotne aj gazela Sisa Sklovská…Tá má vždy super články.

Sisa je moja favoritka, neexistuje článok, čo som o nej nečítal. Zaujal ma inak aj ten ako Štefan Skrúcaný jedol držkovú polievku s Erikou. Bolo to milé. Poďme ale ďalej, pod ajlavmjuzik ste dali von album s Emilom, ktorý už je dlhšie aus. Myslím si že je to veľmi podarený počin.  Budú aj ďalšie?
Daily Habits. Ano.Vyšlo to na Vianoce na hudobnom nosiči ako limitovaná edícia, ktorá sa na prekvapenie hneď predala. Ľudia mi doteraz vypisujú, že kde sa to dá zohnať a tak sme v spolupráci s lejblom ajlávmjuzik vymysleli, že to dáme na net a ľudia si to možu kúpiť a stiahnuť digitálne. A pre tých, čo na to nemajú, je tu možnosť že to možu celé streamovať a počúvať to zadarmo. A áno, s Emilom, ktorý je vlasnte z party zoskupenia Emonoizboyz pracujeme na novej veci a dozvieš sa o nej včas.

Aká hudba Ti robí najväčšiu radosť, teda čo počúvaš? Dá sa povedať, že tylávmjuzik?
Ale tak určite. Páči sa mi fakt všetko, čo uznám, že je dobré. Často počúvam rakúske rádio FM4, kde som minulý týžden vyhral jeden remix contest a hrali moju vec v rádiu, takže super. Z našich počúvam Radio_Fm a často tam aj chodím na rozhovory, kedže je to jediné rádio ktoré mapuju alternatívnu scénu a naozaj im držím palce nech fungujú ďalej. Čo sa albumov týka, tak momentálne počúvam Santiglod a veci čo sú naozaj inovatívne a nové. Mám rád originálosť, čo sa podľa mňa odrzkadľuje aj na mojej tvorbe. Ale ja počúvam naozaj všetko, zaleží od nálady a počasia.

A čo spolupráca s niekým iným ako Hafom? Niečo bolo aj s Benem. S kým by si do tohto niečoho takého išiel?
Hej s Benem sme pár rokov dozadu vydali dokonca dva počiny Nový život 1 a 2 a mám ich doteraz moc rád. Riešili sme už, že určite raz bude aj Nový život 3 a ten bude bomba. Ináč si robím svoje veci sám, poprípade s Emilom, ktorý je niečo ako môj učen a keď raz umriem tak on bude robiť veci miesto mňa, lebo vie presne techniky aké používam, keďže robíme spolu. A čo sa týka tých spoluprác, tak ja to mám nastavené tak, že robím s ľuďmi ktorých poznám a zdielam ich názory. Takže pre mňa je to vec dost osobná. Píšu mi neznámi ľudia každý deň, že chcú toto a tamto, ale na to bohužiaľ ani neodpovedám. V tomto som dosť uzavretý.

Sampel alebo hrané veci?
Z hip hopu mám rád veci dobre a precízne samplované a samozrejme texty čo majú úroveň, čiže mcs, čo majú minimálne cez 30rokov, lebo mi príde smiešne keď nejaké deti rýmujú rýmujú o živote. Medzi mojich top životných favoritov patrí francúzske IAM z Marseille.

Teraz trošku inak ako o hudbe. Často sa Ti zjavuje omietkový démon, resp. zjavil sa Ti už? Ako sa to prejavuje a dá sa s tým vôbec bojovať?
To čo si mi povedal? Jasné že sa zjavuje. A pravidelne. V sprche, vo vani, v kuchyni , vonku a najčastejšie asi na hajzli. Bojovať sa s ním nedá, lebo je zlý. Zjavuje sa všelijako a chcem aby to zmizlo!

A čo ty a uiiiid?
Citujem Spirita a „ďakujem tejto rastline za jej blaodárne účinky“. Samozrejme, preferujem ju hlavne pri kreatívnej činnosti, lebo inač to vie byť riadne svinstvo. Dúfam, že situácia na Slovensku sa trošku dá do poriadku, lebo sa mi to zdá celé absurdné, že za užívanie dostane človek väčší trest ako za to, keď niekoho zrazí autom.

Skús mi predostrieť tvoj pohľad na umenie na Slovensku – od hudby až po maľovanie. Ako to celé vnímaš? Myslíš, že sa u nás môže presadiť mladý talent aj bez toho aby mal hnedý nos alebo dick v hube?
Hm, zaujimavá otázka. Tak doba sa posunula, v niektorých veciach dobrým, no bohužial v niektorých aj zlým smerom. Kedysi bolo ľudí čo sa venovali umeniu o hodne menej a bolo to vzácnejšie. Dnes je už každý každým, všetko je akoby jednoduchšie, keďže svet ovládli sociálne siete. Takže ľudom stačí, že si založia svoj profil, svoj falošný imidž a myslia si že sú super. Ale to je bohužial omyl. Človek sa musí niečomu venovať dlhšiu dobu aby sa stal doveryhodným a aby dozrel. Pozri, ja sa svojmu umeniu venujem už skoro 12 rokov a mám pocit, že sa stále len učím a nič od toho neočakávam. Ide to proste prirodzene a asi to zatiaľ aj vychádza. Byť slobodným umelcom nieje tak cool ako si to vačšina ludí predstavuje. Sám si vymýšlaš projekty a misie, ktoré treba dotiahnuť do konca a až potom prichádza ovocie. Je to o prekonávaní samého seba a hlavne trpezlivosti, lebo jedine ak si trpezlivý, tak veci vychádzajú. Niekedy máš dobrý deň, inokedy zas zlý, no musíš aj tak tvoriť lebo akonáhle sa raz zastavíš. tak je dosť možné že si skončil. Dnes je každý buď dj, hudobík, fotograf, maliar, režisér, robia sa veci za 5korún a tí kvalitní idú tým pádom do úzadia lebo iní to robia 5x lacnejšie. Samozrejme robia prácu aj horšie a výsledkom toho sú bezzubé pesničky v rádiách, predpotopné reklamy, televízne relácie atď. Nemá to úroveň. Ľudia u nás na Slovensku sa boja experimentovať, pretože sa boja neúspechu, tak volia jednoduchšiu cestu a kopírujú iných, veci čo už sme tisíckrát videli, počuli. Osobne si myslím, že kompetentní v médiách, reklamkách, vydavateľstvách je banda úplných kokotov čo si len hrabú pre seba a ojebavajú kde sa len dá. Je normálne že v televízii ide v prime time Farma, Pláž 44 a podobné kokotiny? Toto všetko bohužiaľ vypovedá o kultúrnej úrovni Slovenska, ktorá je pekne v piči. Takže jediná naša úniková cesta je naďalej tvoriť a bohužial to ignorovať. Tu sme neuveriteľne zaostalí – napríklad o videoklipy čo tu majú milión pozretí by v zahraničí nikto ani nezakopol.

Približ mi na záver prosím Ťa akciu YO Raps.
Minule som mal takú chvílku, že som sa vrátil v čase a spomínal som na začiatky a na to ako som sa ja vlasnte dostal k hudbe. No a asi prvé záblesky som nachytal z televízie koncom 80tich rokov ked americká MTV začala vysielať YO MTV RAPS a odjebalo mi dekel. Nikdy som nič také nevidel a nepočul. Takže už ako decko som počúval naozaj husté veci. Potom bola aj nemecká Viva v 90tich a tiež hrali super veci, takže sme mali možnost počut všetky tie veci z Ameriky ale aj z Európy. Čiže netreba naozaj zabúdať na korene a tie nejsú v Petržalke ale v New Yorku a tak to proste je. Pamätám si éru, keď na Slovensku boli prvé žúrky a všeci sme boli ako jedna veľká rodina a fakt nás to bavilo. Potom sa to celé rozjebalo, začali sa robiť klipy, ľudom zajebali ich mozočky ich egá, začali sa porovnávať a predbiehať a celé sa to posralo a vďaka tomu tu máme to, čo tu máme dnes. Fake. Ale bavme sa teda o party, ktorá bude 22.9 v Nuspirit Clube. V rámci tohto celého som aj spomínal na ľudí, ktorí boli pre mňa na začiatkoch hrdinovia a zaslúžia si veľký rešpekt. Jedným z nich je napríklaj aj Dj Jazzy alebo Hlavolam. Takže na tejto akcii sa stretneme všetci za gramcami a zahráme niečo ako tribute hiphopu z éry 80tich a 90tich rokov, plus má byť aj dresscode, takže myslím že to bude žúr milénia.

Projekt Daily Habits, ktorý digitálne vyšiel pod ajlávmjuzik si môžete vypočuť na tomto mieste

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.