Tomáš Gažovič SKC – kaligrafia s nádychom graffiti


Tomáš Gažovič je z Bratislavy, kde žije, pracuje a tvorí. Venuje sa modernej kaligrafii s nádychom graffiti. Okrem vzdelávania sa v technikách maľby mu záleží na šírení informácií o kaligrafii. Jeho tvorbu spoznáte pod pseudonymom SKC.

Skratka SKC znie ako crew…?

Ide o moju prezývku Skyco, ktorá vznikla na základnej škole. Mal som skicár, do ktorého som kreslil graffiti skeče. Moc tu prezývku nemám rád, tak som to aspoň takto preformuloval.

Maľbe sa venuješ po práci. Čo ťa motivuje ešte na konci dňa sadnúť nad plátno?

Je to pre mňa forma psychohygieny. Začal som s tým práve v čase keď som mal problémy a stalo sa to pre mňa terapiou, pri ktorej som zabúdal celkovo na život a jeho problémy. Ďalším motorom je, že keď som začínal s kaligrafiou, strašne ma to uchvátilo a nevedel som o tom na Slovensku zohnať žiadne informácie ani pomôcky. Akoby tu bola kaligrafia ľuďom úplne cudzia. Dnes ma ženie vpred práve aj šírenie povedomia o kaligrafii ako takej. Na stránke fb/kaligrafia-SR sa snažím zohnať ľudi, ktorí sa tomu venujú a chcel by som tam časom dávať všetky informácie o tomto obore.

Čo ťa na kaligrafii tak uchvátilo?

Asi práve samotné písmo. Jedinečná improvizácia okamihu písania. Malovať neviem, viem len písať. Aj pri graffiti som mal najradšej tagovanie.

Máš za sebou nejaké umelecké vzdelanie?

Absolútne nič.

Je štúdium výtvarného umenia nevyhnutné na jeho reálnu tvorbu?

Je to určite veľké plus. Keby som mal nejaké vzdelanie zo školy, nemusel by som sa vo výtvarných technikách dovzdelávať sám. Je to omnoho ťažšie, na druhej strane keď sa niečo naučím sám, je to pre mna cennejšie.

Aké podklady a techniky používaš?

Okrem plátna a stien robím napr. aj reklamné predmety, naposledy som robil kolekciu obalov na cigarety, pričom každý bol iný. Farby používam predovšetkým akrylové, hlavne preto, že s inými typmi zatiaľ neviem robiť. Ďalšia forma pre mňa bude ľudské telo, chystám kúpu tetovacieho strojčeka.

Maluješ aj zákazky pre klientov?

Robil som už logá, písal dopisy, ale aj ručne vypisované pozvánky – bolo ich 250 🙂

Kaligrafia pôsobí tak, že základom je mať pevnú a presnú ruku, pričom korektúry už nie sú možné, nie je to stresujúce?

Je to práve aj o tej nerovnosti, alebo keď sú vynechané miesta farbou, je to autentické, spontánne, ako to v danej chvíli spravíš, je to jedinečné.

Ako si vyberáš texty, ktoré píšeš resp. maluješ?

V prvom rade to pre mňa musí mať nejakú hodnotu, používam texty hudobníkov – 2Pac, Method Man, DMX, …. a spisovatel Charles Bukowski, ktorý má skvelé citáty 🙂

„Niektoré obrazy robím troška schválne nečitatelne, rozumiem im potom iba ja, lebo zapájam slová, ktoré majú pre mňa nejakú hĺbku a častokrát to zobrazuje nejaké moje obdobie, ktorým si prechádzam. Čo môže pre diváka vyzerať ako náhodný výber slov, je pre mňa ventil zo života. Pri kaligrafii platí, že vzhľad má prednosť pred čitateľnosťou.“

 

Koho tvorbu aktuálne sleduješ a čo sa ti na nich páči?

Sledujem hlavne ľudí čo robia calligrafiti, Niels Shoe Muelman, Pokras Lampas, TheosOne …ale sledujem ich hlavne preto, aké majú u nich v krajine na to podmienky a možnosti, sú to brutálne projekty a ľudia sa o to aj reálne zaujímajú.

Čo je pre teba umenie

Poviem ti príklad. Pred nejakým časom bola pred Dóm sv. Martina umiestená sediaca figurína teroristu s AK47 v ruke. Jedna figurina vyvolala mega rozruch a zalarmovala celú policiu… veľa ľudi si povedalo, že čo za kreténa to mohlo spraviť, ale mne to povedalo veľmi veľa. Či už o spoločnosti, alebo o nepripravenosti polície atď.
Umenie by podľa mňa malo na niečo poukazovať, vyvolávať v tebe pocity a emócie…
Len musí byť správne interpretované, aby si ho spoločnosť vedela správne vysvetliť

Aktuálne máš ateliér v Novej Cvernovke, ako sa ti tam tvorí? Vyhovuje ti byť súčasť nejakej komunity alebo si ideš svoje?

Môj obľúbený prvok je, že špliecham farbou, namočím štetec a frkám jak blázon, robím aj so sprejmi. A to som určite nemohol robiť doma, kde som predtým tvoril, čo ma dosť obmedzovalo hlavne čo sa týka čistoty.
V Cvernovke sa mi tvorí perfektne. Pri práci som absolútne uvoľnený, môžem si zapáliť cigu, vypiecť hudbu, robiť dlho do noci. Navyše v konečnom dôsledku nejde ani o ten môj priestor, všetci ľudia mi tu sadli, aj keď práve nerobim, veľmi rád tu trávim čas.

Tomáš Gažovič Kaligrafia rozhovor

Aké máš plány do budúcna?

Tak ako keď som chytil prvý papier, tak som vedel, že chcem buď väčší papier alebo plátno, a keď som spravil prvé plátno tak som vedel, že chcem spraviť stenu, chcem robiť stále väčšie formáty, nové techniky a chcem zacať tetovať.

Kde ľudia nájdu tvoje práce najbližšie?

Najbližšie svoje diela predstavím na Urban Art Festivale. Budú od 24.6.2017 do asi konca augusta umiestnené na Námestí SNP vo výkladoch obchodného domu Dunaj .

Máš nejaké posolstvo pre čitateľov?

Prajem si, aby ľudia aspoň občas odložili klávesnice, mobily a dali prednosť papieru a peru.
V dnešnej digitálnej dobe Vám to určite padne vhod.

Ďakujeme za rozhovor a za tvoj čas!

Sledujte tvorbu SKC na facebook fanpage SKCART

Pozri tiež:
Umenie z novej Cvernovky: Tomáš Gažovič
Obrazy na predaj od Tomáša Gažoviča


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.