Report z HIP HOP JAMu 2010


120. ročník Veľkej pardubickej bude v októbri vyvrcholením dostihovej sezóny v Čechách, ale tretí júlový víkend patril tiež rozbehnutým a hopsajúcim návštevníkom i účinkujúcim 4. ročníka festivalu Hip Hop Jam.

Po minuloročnom výpadku organizátori situovali „hiphopovú dráhu“ do prírodného areálu Pískovny Oplatil blízko Pardubic. Pripravili tri stajne, v ktorých „jockeyi“ so svojimi koňmi v podobe gramcov a majkov burcovali divákov, menovite to boli Hlavný stage, Party in House Stage a Radio Spin Stage. Okrem toho bola k dispozícii aj Adidas original dance aréna pod holým nebom, kde si breakeri určite prišli na svoje (aspoň prvé dni festivalu).

Slovenská družina dobehla až druhý deň vo večerných hodinách, a teda žiaľ zmeškala výstup niektorých česko-slovenských „koní“. Nič to však nemenilo na tom, že si noc chcela ešte užiť. V horúcom večeri sme sa zahrievali drinkami pod Redbull stanom a čakali na favorita večera DJ Premiera. Headliner samozrejme s vysokým kurzom nesklamal a užíval si svoj skvelý „beh“, ktorý venoval Guruho potenciálnym narodeninám. Selekcia trekov ako Royalty, Full Clip či Mass Appeal nenechali nikoho chladným. Koncert bol doplnený o show bieleho koňa z Year Round Records Nicka Javasa, ktorý rozpumpoval dav bombami ako napr. Not a Game, Legendary či Opportunity knocks. Škoda, že sa na Preema nedalo staviť, dovolíme si tvrdiť, že je jednoznačným víťazom „Veľkej HipHopJamickej“. Zajazdil si s ním na pár metrov aj slovenský Rytmus (video závodu, kde sa držali nos pri nose, si neskôr určite pozrieme v Rytmusovom klipe Jediný). A bavilo sa a jazdilo do rána „tmavého“…

Posledný deň festivalu bol okorenený výdatným dažďom a varovaniami o víchrici, ale ani to neodradilo cca 6500 hostí festivalu od chuti zabávať sa. Mokré hlavy, mokré šaty zapríčinili, naplnenie kapacity stageov a tým pádom aj návštevnosť jednotlivých koncertov. V neskorších hodinách mali diváci možnosť zažiť „splašené kone“ na „freestyleovej dráhe“ v Party in House stagei, kde okolo 40 priemerných až podpriemerných (bez urážky) vystupujúcich sa snažilo dokázať svoje skills pred početným publikom. Porota mala ťažkú úlohu, titulovať toho najlepšieho z najhorších, čo sa koniec koncov asi aj podarilo. Dav sa preriedil (či už z dôvodu headlinera na hlavnom stagei alebo utíchajúcim dažďom) a začala show v podaní Strapa so Spinhandzom, ktorí aj napriek všetkému dali plnohodnotný koncert. To isté platilo aj pre Kajdžasa, ktorého na stagei klasicky doplňoval Svetový hlas s Lugerom a za gramcami DJ Lucco. Menším sklamaním bolo aj vystúpenie druhého favorita Slim Thuga, ktorý predviedol diametrálne odlišnú show od headlinera predchádzajúceho večera. Pravdepodobne divákov, ktorí obľubujú jeho tvorbu koncert mohol zaujať, ale pre bežného poslucháča v ten večer headliner nebol zaujímavý.

Festival aj s istými nedostatkami bol zorganizovaný na úrovni a dúfame, že v budúcich rokoch bude obstojne konkurovať aj festivalu rovnakého charakteru s dlhšou tradíciou.

Fotky a pár videí z „dostihovej trate“ skontrolujte pod článkom.

Text: Duke/Laes
Foto/video: Maroš (90bpm.sk)/Duke

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.