Poprosím dva krát rybu s hranolkami!


Hello, môžem poprosiť „Fish and Chips, Twice Please“? Nie to nie som hladná a neobjednávam si nenásytne dve porcie ryby s hranolkami niekde v centre Londýna, ale nachádzam sa vo Viedenskom Museum’s Quartier, ktorý ponuka výstavu s príznačným hranolkovým názvom. Výstava módy „Fish and Chips, Twice Please“ na ktorú vstupujem je šokujúca, extravagantná, farebná, krásna a prekvapujúco nositeľná. Tento kúsok Londýna vo Viedni ponúka to najlepšie zo súčasnej britskej módnej tvorby a ozrejmuje návštevníkovi prečo sú tí Londýnčania takí „crazy“ a kde asi hľadala inšpiráciu Lady Gaga pred natáčaním svojho posledného videoklipu.

„Fish and Chips Twice Please“ je výstavou súčasných mladých britských módnych tvorcov. Poväčšine sú vystavované kúsky od absolventov známej Londýnskej továrne na talenty, prestížnej Central Saint Martins. CSM ďakujeme nielen za svetovo preslávených britských návrhárov Alexandra McQueena, Husseina Chalayana, Stellu McCartney a Johna Galiana ale aj „hranolkových účastníkov“ Scotta Ramsaya Kyla, Emmu Bell, Nicholsa Kirkwooda či Craiga Lawrenca. Prechádzajúc sa medzi modelmi vo viedenskom Queartier21 dumám, že by som bola najradšej keby sa dali vystavované kúsky kúpiť v butiku niekde v centre Bratislavy. Po chvíľke vzdychám úžasom pri modeloch od britského dua Dashing Tweeds či krásnych sexy topánkach od Piera Atkinsona. Sama som prekvapená nositeľnosťou modelov, značka Pabelle je určite aj pre konzervatívnejšie typy. Postupujem ďalej a pristihnem sa ako „civiem“ na krásne šaty s jemnou nášivkou britského kríža od kurátorky výstavy Emmy Bell či detailne vyšívanými pletenými šatami z dielne tvorcov značky Noki. Všetko fotím a obzerám miliónkrát keď si všimnem, že ten úchvatný ružový komplet na konci od Craiga Lawrenca je vyrobený z igelitiek! Prisahám, že som si to hneď nevšimla. Úžasné!

Zamýšľam sa nad londýnskou módou a spomínam ako som sa neraz prechádzala uličkami mesta, ktoré je známe svojou umeleckou neviazanosťou. Každý kto aspoň raz navštívil hlavne mesto Anglicka určíte pochopil, že doslova žije divokými módnymi kreáciami. Už od nepamäti patrí Londýn k centrám svetovej módy a umenia a výstava vo viedenskom Quartier 21 tento status Mekky módy len potvrdzuje.  Mladé talenty z britskej metropoly oslavujú svoju alma mater a dokazujú, že právom patria medzi jej súčasné špičky. Inovatívne prvky, perfektná znalosť materiálov, originalita, farebnosť a neskutočné prepracované detaily sú charakteristickými znakmi súčasnej tvorby mladých Londýnčanov. „Fish and Chips, Twice Please“ nielen prezentuje „mladú krv“ novodobej módnej scény, ale taktiež dokazuje že následníci Alexandra McQueena či Johna Galiana sú pripravení usadiť sa medzi zvučnými menami Londýnskej haute couture. Ten kto čaká prudko nenositeľné kompozície bude milo prekvapený nositeľnosťou väčšiny modelov. Topánky priamo kričali „obuj si ma“, šaty od Pabelle by som si vedela predstaviť aj na sebe. A tie overaly? Niekto by mal upozorniť Madonu a Lady Gagu!

„Dva krát ryba s hranolkami“ je ukážkou mladého talentu, ktorý je zručný v krajčírskom umení a uvedomelý v technike používania materiálov. Modely sú nádherné prepracované a je na nich badať, že ich tvorili šikovné ruky profesionálov. Výstava je úžasný esteticky zážitok pre každého kto miluje módu. Nie je pridlhá ani prikrátka, jej čaro je vo výbere toho najlepšieho čo mladá Londýnska scéna ponúka. Návštevník si krásne utvorí obraz a nie je pritom presýtený prílišným excesom alebo umeleckou úchylkou. Odporúčam aj tým, ktorí nie sú typické múzejno-galérijne typy. Spomínala som, že tam majú aj veľké gauče s kopou módnych kníh? Ach! Asi pôjdem ešte raz!

Text: Nina Gašparíková (Zazzle.sk)
Fotky: Martin Neumann

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.