Predátori


Scenár: Alex Litvak a Michael Finch
Réžia: Nimród Antal
Produkcia: Robert Rodriguez
Hudba: John Debney
Herecké obsadenie: Adrien Brody, Topher Grace, Laurence Fishburne, Danny Trejo
Web: www.predators-movie.com

V júli do slovenských kín dorazil ďalší filmový ťahák zo série kultového science-fiction o dreadových mimozemšťanoch vydávajúcich typický rapotavý zvuk, mne pripomínajúci “vrčanie“ Rockness-a z Heltah Skeltah. Po úspešných častiach Predátor 1,2 a z môjho pohľadu  menej úspešných AvP (Votrelec vs Predátor) 1,2 nás tentokrát tvorcovia filmu prenesú spolu s ďalšími filmovými postavami na neznámu planétu, vzhľadom a životnými podmienkami podobajúcu sa na Zem.

Hneď v úvode sa osem vojakov – zabijákov, alebo vrahov a trestancov, ocitne z ničoho nič v neznámom pralese, kde by isto nepohrdli účasťou takého všeznalca, akým je napríklad u nás Bear Grylls. Istotne by bol aj dej filmu o niečo zaujímavejší.

Ako už bolo vo zvyku u predchodcov, ani u tejto novinky nie je núdza o akčné scény plné prelievania krvi a vytrhnutých chrbtových kostí s lebkami, ktoré lovcom slúžia ako trofeje do ich rozmanitých zbierok.

Počas niečo vyše hodiny a pol je príbeh vcelku jednotvárny, čo ale vôbec neuberá napínavosti deju a film nenudí. Unesení sa snažia vystačiť si s tým, čo mali ešte pri posledných chvíľach strávených na rodnej Zemi a pokúšajú sa prežiť na cudzej planéte, ktorá slúži tunajším dreadáčom ako lovné teritórium. Počas jatiek padne aj miestami vtipná hláška pre odľahčenie napätej atmosféry, čo pri dialógoch akčných filmov každopádne poteší.

Niektoré scény sú podobné scénam prvého dielu a miestami som mal pocit, že ide z časti o remake filmu, v ktorom si vtedy zahral dnes už pán guvernér. Zvuková stopa, ktorá pridáva na pochmúrnosti, taktiež zahrňuje skladby z prvého dielu, takže milovníci vážnych melódií od Alana Silvestri-ho si prídu na svoje. Herci a celkovo tvorcovia Predátorov odviedli prácu na svetovej úrovni a tak, ako si tento film v roku 2010 zaslúži a vo mne zanechal uspokojivé dojmy.

Na záver by som svoje pocity z filmu zhrnul nasledovne. Ide o klasický “akčňák“ s prvkami sci-fi, kde sa hlavné postavy snažia bojovať s malou nádejou na prežitie s neľútostnými predátormi. Domnievam sa, že diváci pri záverečných titulkách nebudú ľutovať investovaných pár drobných a presedeného času vo tme kinosály.

Autor recenzie: Krek

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.