BATHORY


Krajina pôvodu: Česká republika – Slovenská republika – Maďarsko – Veľká Británia – USA
Rok: 2007
Dĺžka filmu: 138 minút
Réžia: Juraj Jakubisko
Scenár: Juraj Jakubisko, John Paul Chapple
Kamera: Ján Ďuriš
Hudba: Simon Boswell, Jan Jirásek, Martin Maok Tesák
Strih: Chris Blunden
Hrajú: Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Bolek Polívka, Deana Horváthová, Antony Byrne, Monika Hilmerová, Andrej Hryc, Jiří Korn, Jiří Mádl, Marek Majeský, Lucie Vondráčková, Marek Vašut a ďalší…

Konečne sme sa dočkali….už “nejaký ten rôčik” očakávaného filmu najznámejšieho slovenského režiséra Juraja Jakubiska. Dramatická cesta filmu Bathory na plátna kín bola sprevádzaná najrôznejšími kuriozitami ako výmena hlavnej herečky na poslednú chvíľu, krádežou kópie filmu pracovníkmi českého Barandova a taktiež vyhlásením konkurzného konania na celý film. Všetky tieto fakty dlhé mesiace pred premiérou evokovali v európskom divákovi zvedavosť o akej sa marketingovým manažérom iných filmov môže iba snívať. Otázne však ostáva či výsledok 3 ročnej práce je adekvátny očakávaniu, ktoré Bathory sprevádza.

V prvom rade som bol veľmi prekvapený silným záujmom verejnosti. Plnú kinosálu som naposledy videl na premiére tretej časti Pána Prsteňov. Jakubisko nám v tejto snímke poskytuje prierez celého života najkontroverznejšej postavy našich dejín Erszébet Bathory, ktorá sa v našich mysliach zakotvila aj pod hororovou prezývkou „ Krvavá čachtická pani“. Práve Jakubiskovo poňatie celej story o „Báthoričke“ absolútne kontrastuje s týmto pseudonymom, pod ktorým šľachtičná Báthoriová figuruje aj v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšia vrahyňa všetkých čias.

Juraj Jakubisko vo svojej povesti odlišného a šokujúceho režiséra neostal nič dlžný. Podľa historických záznamov najväčšiu vrahyňu vyobrazil ako veľkú humánnu hrdinku, ukážkovo sa starajúcu o svojich poddaných. Čím zrejme mierne pobúril zopár historikov. Okrem toho vo filme uvidíme štandardne nadmieru veľa ( úplne;)) nahých tiel, o potoky krvi a uťaté hlavy taktiež nie je núdza.

Niekoľko 100 miliónový rozpočet a medzinárodnú koprodukciu je na filme cítiť už od prvej minúty. Vynikajúca kamera, pútavá hudba, množstvo komparzistov, silné obsadenie (Franco Nero, Karel Roden…) prepracované interiéry a exteriéry nenechajú na pochybách nikoho, že naozaj sa pozerá na najväčší česko-slovenský film. V Bathory sa nájde miesto aj pre klasický Jukabiskov humor, uvidíme mnícha (Bolek Polívka) lietajúceho na prvom rogale resp. uháňajúceho na kolieskových korčuliach dole dedinou.

Samozrejme žiaden veľký projekt sa nezaobíde bez chýb. Avizované monumentálne historické bitky pôsobia miestami trochu komicky a negatívne hodnotím taktiež prílišnú časovú rozťahanosť celého príbehu…na hodinky som sa začal pozerať zhruba 45 minút pred koncom. Za hlavu som sa chytil pri scéne keď už vyše 50 ročná grófka zložila vďaka svojmu šermiarskemu umeniu niekoľko obrnených uhorských gardistov. Avšak napriek mnou vnímaných subjektívnych chybičkách krásy, Bathory odporúčam.

Text: Martin Ertel

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *