TEMNÝ RYTIER


Originálny názov: The Dark Knight
Žáner: akčný thriller
Krajina pôvodu: USA
Minutáž: 152 min.
Rok výroby: 2008
Oficiálna stránka: thedarkknight.warnerbros.com
Réžia: Christopher Nolan (Dokonalý trik, Batman začína, Insomnia, Memento)
Hrajú: Christian Bale, Heath Ledger, Michael Caine, Gary Oldman, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal, Morgan Freeman, William Fichtner, Eric Roberts, Nestor Carbonell, Cillian Murphy

Na úvod otázočka. Je naozaj nutné vytvoriť okolo prichádzajúceho filmu veľkú bublinu? V prípade filmu Bathory bola bublina väčšia ako samotný film. Temný rytier (alebo aj ďalší Batman) sa s bublinou vyhral a sfúkol ju. Príbehy o komixových hrdinoch napĺňajú kiná čoraz častejšie. Či už sa pozeráme na famózne Sin City, pavúčieho muža alebo supermuža, ide len o mystiku. Temný rytier nie je iba mysteriózna akčná naháňačka. Je oveľa viac – horúci kandidát na najlepší film roku 2008.

Mesto Gotham potrebuje hrdinu. Či s tvárou alebo bez tváre jeho poslaním je vyčistiť špinavé ulice od mafiánov, drogových dílerov a v neposlednom rade poradiť si s Jokerom. Kto je vlastne Joker? Psychopatický klaun, ktorému robí radosť ubližovať len tak bez dôvodu? Čo sa ukrýva v jeho vnútre? To sa nedozvieme. Môžeme iba predpokladať. Film bohužiaľ neponúka pohľad na vznik a vývoj Jokera. Iste, jeho postava už existovala, Heath Ledger ho však reinkarnoval do oveľa zákernejšej podoby. Ešte nikdy som na „zákeráka“ filmu nepozerala s takým úžasom a zároveň so strachom a hnusom. To dokáže iba pán herec, akým Ledger bezpochyby bol.

Christian Bale je dobrý herec, rolu Batmana by som za jeho vrchol určite nepovažovala. Okrem neprirodzeného „hrdinského“ hlasu nie je nič, čo by sa mu dalo vytknúť, pri porovnaní Eckharta a Ledgera sa však stráca. Nie je to však jeho výkon, ktorý stojí za mojim rozhodnutím nedať filmu 10/10. Bolo by urážkou nazvať ho priemerom. Je to dlhodobá záležitosť. Nevyprchá s novým nadprirodzeným hrdinom. Prinúti premýšľať, hľadať to dôležité v ňom. Napokon, čudovali by sme sa koľko Joker-ov je medzi nami.

Nie je dôležité koľko film zarobí alebo či je jednotkou v rôznych rebríčkoch. Dôležité je nezabudnúť. Milovníkom filmov by nemal chýbať v zbierke. Je jedno či patríte medzi fanúšikov tohto žánru. Už len pre ten Ledgerov výkon si miesto v mojej zbierke práve rezervoval.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *