GYMPL


Žáner: Komédia / Dráma
Krajina pôvodu: ČR
Rok: 2007
Oficiálna stránka: www.ceskatelevize.cz/specialy/gympl
Réžia: Tomáš Vorel (Cesta z města, Skřítek)
Scenár: Tomáš Houška, Tomáš Vorel, Pavel Nosek
Hudba: Wich, Indy & Wich, SuperCroo, Tomáš Matonoha
Hrajú: Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl, Eva Houbová, Tomáš Matonoha, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Martin Zbrožek, Tomáš Vorel, Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, V. Marhoul, J. Kraus, I. Chýlková …

Komédia o študentoch, učiteľoch, rodičoch a graffiti… Toto je oficiálne zaškatuľkovanie, ktoré sa dočítate na každej stránke venovanej tomuto filmu. V podstate je to výstižné a pravdivé. Dej sa odohráva na gymnáziu, tam sú učitelia, študenti a ich rodičia. Ostáva nám iba zaradenie pojmu graffiti – o čo tu ide a prečo je sekundárnou dejovou líniou českého filmu? Je to iba pre súčasnú trendovosť hip-hopu a jeho elementu? Alebo nastali časy, kedy sa filmári neboja pustiť do niečoho nového, poukázať na svet mladých ľudí z farebnej stránky?

Po zhliadnutí traileru som nadobudla dojem, že sa do kina posadím na film o graffiti, podotýkam na český film. Áno, priznávam. Nadmerná väčšina filmu pojednáva o aktivitách pražských writerov, príjemne prekvapí prítomnosť (nie filmových) writerov. Tomášovi Vorlovi patrí moje uznanie, už len za odvahu natočiť film o graffiti. Z jeho prejavu je cítiť rešpekt pred týmto druhom umenia.

Nerobí to pre komerčný úspech, nemá záujem ohúriť writerov, nechce umelo búrať bariéry posadnutých ľudí, ktorí si stále idú svoje o vandalizme, sprostých čmáraninách, problematických deťoch a skazenej mládeži. Snaží sa podať reálnu víziu života mladého človeka, ktorý nechce nič iné, len robiť čo ho baví. Či sa mu to darí natoľko, aby to „zožrali“ všetci neviem, no mňa v tejto oblasti presvedčil takmer na 100%.

Samozrejme je pár vecí, ktoré mohol viacej vychytať. Ale keďže patrím k laickej časti populácie, čo sa týka graffiti neprekáža mi to. Mala by som sa však vrátiť k podstatne filmu. Nie všetko sa točí okolo maľovania. Príbeh sa rozvíja o ďalšie trápenia teenagerov. Prvé lásky, škola, otravní profesori, nechápaví rodičia. Toto všetko je fajn, väčšina z nás sa s tým sama stretla. Čo mi však vyslovene prekážalo a miestami trhalo žily, bol herecký prejav študentov. Nechcem kritizovať, no v tomto prípade to bol zlý ťah. Ako divák som neuverila smutným výrazom, úsmevu, ničomu o čo, sa tam snažili.

Výnimku tvoria Tomáš Vorel ml. a Jirka Mádl. Druhého spomenutého poznáme z úspešných komédií (Rafťáci, Snowboarďáci). Na moje prekvapenie práve on zachraňuje miestami trápne chvíle svojím humorom a typickým „xsichtom“. Herecké obsadenie celkovo príjemne prekvapuje. Pán herec Schmitzer, uvoľnený Kraus, Holubová, Matonoha – tí všetci zvyšujú svojou prítomnosťou kredit filmu. Čo u mňa kredit naopak znižuje je snaha moralizovať v prípade problémových detí.

Rozvedená rodina, výkonovo orientovaná výchova, sebapoškodzovanie, zanedbávanie, alkohol, drogy, sex. Áno, toto všetko sa okolo nás deje. Na môj vkus sú však zobrazené príliš umelo, nenútia diváka zamyslieť sa nad nimi, skôr pôsobia príliš nereálne, aj keď sú to problémy skutočné. Možno som deformovaná štúdiom, ktorému sa venujem alebo som príliš náročný divák.

Na Gympl som sa tešila. Z kina som odchádzala prekvapená. S odstupom kalkujem pozitíva a negatíva. Zamýšľam sa, ako film strávia writeri, stotožnia sa s nim alebo ho odpíšu? Pri nočných výletoch sa bavím, pri profesorských výlevoch a rozhovor mladých nudím. Gympl si napriek krízovým momentom nezaslúži byť prehliadnutý. Neviem, či ho túžim mať založený na poličke ako DVD, beriem ho ako priemerný film s dobrým nápadom, no nevyužitým potenciálom …

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *