Ty nikdy – Label


Doska, na ktorej sa podieľal celý label. A nemám na mysli nejaký lokálny pseudolabel mám na mysli label Ty nikdy, za ktorý by sa nejeden bil, o ktorom by vám nejeden do krvi tvrdil, že je to najlepší český alebo aj československý label. A nebol by ten (ne)jeden asi až tak ďaleko od pravdy, pretože suma sumárum čo album to zážitok.

Koho tu teda začujeme rapovať? Geya, Ideu, Paulieho Garanda, Resta i Boya Wondera.

Koho tu teda začujeme báchať do kláves, samlov a iných nástrojov? Fattea, Dubasa, FNTMa, Inphyho, Kennyho Rougha i Paulieho Garanda (pre hravé hlavičky: nájdite jednu zhodu).

V širšom zmysle je to skutočne celolabelová doska, kde účinkujú skutočne všetci menovaní. Pri pohľade z blízka si ale človek povšimne, že na mikrofóne dominujú 3 mená – Idea, Paulie a Rest. Pokúsil som sa to zrátať (mám na to diplom) a vyšlo mi, že dokpy 13 z 18 songov albumu majú na svedomí čisto tieto mená. Musíte uznať že pri takomto čísle na mňa účasť Geya a Wondera pôsobí skôr ako hosťovačka. Nikoho neobviňujem ani nepodozrievam zo žiadneho kalkulu, proste prví traja menovaní sú aktuálne tak kreatívni, že sa “trochu rozpísali”. Čo oceňujem je, že tu nie sú žiadne sólovačky – v každom tracku je to pekná spolupráca aspoň dvoch labelových sólistov. Čo kvitujem na druhej strane je, že celý album si skutočne ustál samotný label, nemajú tam žiadnych “externých” hostí. A vlastne (bez urážky kohokoľvek) koho by oni mali vlastne volať na spoluprácu, keď sú sami takto silní? K trojici Idea, Paulie a Rest si dovolím použiť pojem, ktorý sa v poslednom čase zaužíval v inom kontexte – pre mňa je to superskupina. Nedokážem odlíšiť, ktorý z nich má lepšie rýmy, lebo všetky sú najlepšie. Čo rým to perla a to doslova. Nemá zmysel tu ani niečo vypichovať, lebo to by som vám mohol prepísať celé texty. Skutočne po dlhom čase sa mi stalo, že som sedel pri pustenom CD a hodinu sledoval texty v booklete. Mohol by som možno vyčítať albumu, že je často dosť reprezentový, ale keď niekto rapuje s takýmto rýmovaním o čomkoľvek ,tak je to stokrát väčší pôžitok ako keď sa niekto hrá na to, že rieši hlboké témy a pritom nie je schopný rozumne sformulovať jedinú myšlienku. Aby to nevyzeralo, že znehodnocujem prínos Geya a Wondera, tak obaja podali vynikajúce slohy a u Wondera si trúfam povedať, že sú to jedny z najlepších slôh aké som od neho počul aj vrátane jeho aktuálneho sóla.

Čo sa týka produkcie, tak je taká klasická “ty nikdy”. Je dobré, že pri takom počte producentov album znie veľmi kompaktne a jednoliato. Každý beat vám hneď od začiatku dá najavo, že tento track je klasika. A často má pravdu – tieto tracky si budete opakovať ešte dlho.

Končím. Ospravedlňujem sa, že som len chválil, že to možno nie je podľa vás recenzia, že som nepomenoval ani jednu pesničku, že som neprezradil o čom sú texty. Chcel som zachytiť dojem, ktorý mám a ten som zachytil. Podľa mňa Idea, Paulie a Rest vydali album roku a to je všetko čo potrebujem vedieť.

Aktuálnu ponuku TyNikdy si môžeš zakúpiť na artattackshop.sk

Tracklist albumu Label (TyNikdy Label 2012)

1. Proč my?
2. Závist
3. R.I.P.
4. Ruce pryč
5. Zapomeň na mě
6. Pot a lesk
7. Simpsonovi
8. Krajiny
9. Hit
10. Jsem pro
11. Díky za zlo
12. Horolezci
13. Flowtci
14. Barový requiem
15. Na útěku
16. Kdes to nechal
17. Uniformy
18. Bod zlomu


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.