GLEB: Zo slovenských raperov nemám rád skoro nikoho


Rozhovor GLEBom

 Gleb je MC z Bratislavy, ktorý začal ako „13 ročný raperko“

Zdravím ťa Gleb! Tvoje meno je čoraz viac skloňované, ale nie som si istý či ľudia tušia kto si. Skús teda napísať nejaký svoj stručný životopis.
Ahooj šeci ! Som 21 ročný MC z Bratislavy a mám vonku Stanica ZOO mixtape. Začal som ako malý 13 ročný raperko, a neskôr v mojich 16tich som sa aktívne pustil do Drum n bassu. Dlhšiu dobu som pôsobil hlavne ako doprovodný drum n bass live set MC, ale počas toho ma samozrejme bavili aj iné žánre do ktorých som sa aktívnejšie pustil posledný rok a momentálne sú moje treky a shows rôznorodé.

Už keď si ľudí nabádal aby si kúpili raketu, znel si inak. Bolo to plánom sa odlišovať od všetkých mcs, alebo to išlo prirodzene?

Bolo to prirodzené už len kvôli tomu, že som bol ovplyvnený a inšpirovaný inou hudbou, chodil som na iné akcie, patril som do inej komunity a dokonca som sa aj inak obliekal ako ostatní MCs. Verím tomu, že keď niekto chce byť na silu iný, tak mu to nevydá.

Ako by si tento svoj štýl zadefinoval? Aká hudobná scéna Ťa najviac ovplyvnila?

Zadefinoval by som sa ako MC ktorý zajebe do akéhokoľvek beatu ktorý ma zaujme. Väčšinou musia byť beaty tvrdšie a rýchle. Práve preto sú dnb, grime, glitch a trap žánre ktoré môžu ľudia počuť na mojich shows a v mojich trekoch. Čo sa tyká scén ktoré ma najviac ovplyvnili, tak v detských časoch to bol samozrejme rap , hip hop – to je proste prvá hudba ktorú som vôbec začal počúvať , ale obdobie 15tich a 16tich rokov je určite dôležitejšia časť života, a to obdobie si spájam s UK DNB scénou a UK Grime scénou. V tej dobe som trávil hodiny na youtube pozeraním videoklipov, koncertov a rádio frístajlov chorých Londýnskych MCs .V mojom iPode boli hlavne tieto dva žánre, takže ma určite najviac ovplyvnili tieto dve crazy scény.

Čo povieš na slovenský rap? Väčšinou sa totiž v textoch vyjadruješ, že „to nie je tvoja šálka kávy“(keď to slušne napíšem). Sú ale aj mená, okrem Delika samozrejme, s ktorými by si chcel v budúcnosti spolupracovať, alebo už aj je niečo pripravené?

Zo slovenských raperov nemám rád skoro nikoho. Mám tú výhodu, že tých pár MCs ktorých cením cenia mňa. Sústreďujem sa hlavne teraz sám na seba , ale jeden super feat. so super slovenským raperom je nahratý, čoskoro by to malo byť vonku.

Schválne skús poskladať takúto zostavu u nás. Teda raperov, ktorí rýchlo idú a vyhovujú Ti.

Na Slovensku som okrem môjho homieho MC Kaputa nepočul fast flow MCs, takže takú zostavu by som asi len tak neposkladal.

Áno, Kaputa som počul a ide ako pílka, ale nejak mu nerozumieť ešte dobre. A čo taký Luzer, Strapo, Delik, Gulos? Tí podľa mňa vedia veľmi rýchlo a slušne „utekať v beatoch“. Či na Teba je to pomalé?

Gulosa a Luzra nemám načekovaných, takže nemôžem napísať , ale viem že Delik a Strapo sú technicky veľmi zdatní nakladači a verím tomu, že to vedia zajebať rychlo a hociako sa im bude chcieť, ale rýchly rap neni spájaný s ich menom, neni to ich poznávacia značka. Lebo zostava, ktorú si mi poslal na videu bola zložená čisto z fast flow mcs. Rýchly rap je každopádne TOP a milujem to. Donedávna bol rýchly flow spájaný s mojim menom, a teraz som napísal po malej pauze opäť skurvene fast flow barz, takže moji zmrdi sa môžu tešiť.

S Komanderom ste dali medzi ľudí celkom interesante „Jaký shit EP“. Ako ste sa ale vy dvaja dali dokopy (odkedy spolu chodíte)? Komi bol predsa donedávna striktný underground boombap shit beatmaker. Tebe dal ale iné hudby.

Na jednom slovenskom dnb webe som našiel jeho producentsky dnb mix, čekol som to, a mrte sa mi tie produkcie páčili. Hlavne kvôli tomu, že používal rapove samplovačky ( husle , klavír ) a nasadil na to dnb bicie. Bolo to velice originálne a deep. Napísal som mu na soundcloud pod jeho mix kladný big up koment a v tom mi hneď napísal správu, že pozná moju tvorbu a či by som nechcel dať spoluprácu. A tak ďalej to išlo, prvé spoločné akcie, rozjebávky atd. Až potom neskôr, keď som sa sním spoznal, som zistil, že ma za sebou boombap projekty. Má tých projektov veľa, robil to dlho, takže je fajn že prestal byt ortodoxný boombaper a pustil sa aj do iných žánrov, ktoré sú tak isto temné a tvrdé, len v naproste inom kabáte.

Kde najradšej chodíš žúrovať? Vyhovuje Ti veľká akcia plná neznámych ľudí, alebo fľaša len tak na voľnobeh ako Jandových 26 niekde v parku?

Nerobí mi problém feliť s ľuďmi na bare v preplnenom klube (pokiaľ mi nehovoria tú istú vetu 10krát po sebe), ale aj street popíjanie v parku na lavičke alebo na schodoch v úzkom kruhu felákov je top. Záleží to od okolnosti a nálady.

Chodíš do školy, alebo už do práce?

Strednú som skončil pred rokom. Moja práca vyzerá tak, že robím rannú hodinovú nezmyselnú brigádu, a ďalej som spolu s pár DJs niečo ako rezident v jednom bratislavskom podniku v ktorom robíme pravidelne úspešné akcie každý mesiac. K tomu všetkému mám dopredu zabookovaných mrte koncíkov. HUSTLE HARD.

Si spokojný v Bratislave, alebo máš nejaké vysnívané mesto kde by si chcel žiť?

Bratislava je super, aj keď trocha dosť malá na mňa. Zatiaľ nemám vysnívané mesto, ale časť života chcem určíte prežiť v inej krajine. A aj tomu tak bude, len trocha neskôr.

Zaujíma Ťa politika? V Tvojich textoch som nezachytil nič na túto večnú rapovú tému.

Politika ma moc nezaujíma, a do svojich trekov to jebať určite nebudem. Skoro všetky rapové treky o politike ktoré som počul, stáli vždy za hovno.

Ide leto a s ním aj festivaly. Chystáš sa na nejaký ako fanúšik, alebo aj ako interpret?

Ako interpret budem na fesťákoch – Hip Hop hnije, Stalion , Uprising potom na nejakom novom feste na severnom Slovensku. A bude aj pár open airov aj tu aj v Čechách (čekujte moju fb stránku ). Ako divák pôjdem na Grejp, lebo frajerka vyhrala lístky tak prečo neisť. Dúfam, že to nebude až moc hipsterina . A asi sa opäť pôjdem vymagoriť na Wlesefest a možno aj na LIR.cz.

No pekne, vidím, že budeš celkom aktívny. Vonku máš svoj ZOO Mixtape, treba teda očakávať v najbližšej dobe album? Máš už nejakú predstavu?

Album v najbližšej dobe určíte nechystám. Na album je ešte skoro určíte ešte pred albumom vydám mixtape a až potom sa do toho pustím. Môj prvý album bude v pravý čas a bude to HELL.

Ako vyzerá Tvoja show, resp. s kým hrávaš svoje shows? Máš DJa?

Naše shows sú nakladačky. Snažíme sa aby bola show intenzívna – z každeho treku dáme len polku a hneď naskočí ďalší proste bam bam bam. Chrbát mi kryje Dj Ass, vyskillovaný mladý dnb dj z nášho soundsystemu, a v poslednej dobe najčastejšie Komander.

Keby si mal takú power, čo by si zmenil na Slovensku?

Nič. Všeci sme zmrdi a všeci zhoríme v pekle.

Tradične Ťa poprosím o nejakých 5 hudobných tipov

Tipy by mali byť z aktuálnejších veci a v poslednej dobe ma nič až tak nezabilo, počúvam teraz hlavne veľa beatov veľa mixov od milión rôznych producentov, ale najdlhšie v iPode mi vydržal album Chief Keef – Finally rich , Waka flocka ma tiež super posledné 2 mixtapy. A inač sledujem rôzne Freestyles od mojich obľúbených MCs napr. Harry shotta , Scruffizer, D double e , Wiley ma stále baví, keď si odmyslím jeho rádiové hity >

Chief Keef je silný hráč, nemám teda ďalšie otázky. Ďakujem Ti za rozhovor a držím palce v ďalšej tvorbe.

Rado sa stalo.

GLEB – Stanica ZOO * OFFICIAL VIDEO *


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.