Boy Wonder a Dj Spank na šššpinavom rozhovore


Album na ktorý čakala drvivá väčšina rapových fans je konečne von. šššBoy Wonder a jeho album Špinavý poet od ktorého sa očakávali veľké veci aj svoje očakávania naplnil – je to u nás rarita a ja som rád, že to takto dopadlo. Preto som sa rozhodol, že sa Wondiho a Dj Spanka, ktorý má obrovskú zásluhu na tom, že tento album vyšiel, spýtam pár otázok. Namotivovaní ste dúfam dosť, tak síce s menším oneskorením, ale predsa – čítajte.

Wondi serus, Špinavý poet aka Dirty P. je konečne von. Nato že si tak dlho na scéne ide o tvoju prvotinu. Kedy prišiel ten impulz, že teraz to už konečne nahráš a spravíš ľudom radosť?

Serus. Tak ten impulz, že teraz to už idem nahrať prišiel po lete 2011 kedy sme sa vybrali so Spankom do štúdia k Pekovi, že nahrám nejaký trek. Zobrali sme beaty, texty a prvú vec som nahral „Počujete ma“ do svojej hudby, ten trek ma ešte stále baví. Začali sme Peka navštevovať častejšie a zrazu sme už robili na albume.

Pozdravujem aj Teba Spank. Ty si mal pri nahrávaní poeta dosť kľúčovú úlohu – ako to vlastne celé prebiehalo, prezraď niečo zo zákulisia.

Čaues. Bolo mi jasné že chcem Wondimu pomôcť s realizáciou albumu, lebo okrem toho že sme kamoši tak som aj fanúšik jeho hudby a prejavu, takže som sa ponúkol že sa zhostím tých rolí o ktorých viem že on sám ich nemá rád, alebo že ho brzdia pri umeleckej činnosti. Lebo proces tvorby albumu od napísania cez nahranie až po vydanie obsahuje neskutočné množstvo vecí ktoré si bežný poslucháč ktorý len konzumuje finálny produkt vôbec neuvedomuje. Čiže to čo som robil ja bolo že som šoféroval hore-dole do Galanty do štúdia, mailoval kade tade, vytelefonovával veci, koordinoval ľudí, uploadoval súbory, robil blog (aj robím – www.kyklopus.sk) a podobne. A toto vlastne pokračuje, pretože v rámci tour vybavujem kde a kedy treba pred koncertom byť, riešim techniku, ubytovanie, financie a kontakt s promotérmi.

Album je von už nejaký ten piatok, práve prebieha k nemu turné – ako ho teda prijala verejnosť Lukáš?

S: Ja som zaznamenal zatiaľ iba pozitívne reakcie, a to vo veľkej miere aj od ľudí ktorí cielene nepočúvajú iba rap, čo ma veľmi teší. Aj keď si pozrieš recenzie tak sú veľmi priaznivé. Myslím, že album trafil dobu a oslovil veľa ľudí, čo je super možno práve aj vzhľadom na fakt že pri jeho tvorbe nebolo absolútne nijak kalkulované.

W: Podľa mňa veľmi pozitívne, na samotný album som nepočul žiadne negatívne ohlasy, aj keď určite sa nájdu aj také. Vtejto chvíli je turné už za nami a musím povedať že sa podarilo – teda aspoň podla mňa. Ale vlastne postrehol som aj negatívny ohlas. Včera som sa večer prechádzal po hrádzi pri Trnave, keď okolo mňa prešlo auto huronov, z auta hrá nový človek a jeden z tých kokotkov hovorí: To čo je za debila na hrádzi, zraz ho 😀

Obidvaja ste z Trnavy, čím to je že sa tam hip-hop robí na takej výbornej úrovni a až na pár výnimiek je skutočne nepokazený? Neviem si to vysvetliť, prečo to u Vás ide a inde je to tak smutné.

S: Teší ma že to tak vnímaš, ale nepreháňal by som to. Možno tým, že v iných mestách tá staršia generácia ktorá ešte vyrástla na hiphope 90tych rokov sa tomuto hobby prestala venovať a nás to ešte stále baví. Pretože ja vnímam len tých starších, všetci sme tu vekovo po 30, neoslovil ma žiadny mc alebo dj z Trnavy čo by mal povedzme 18 rokov, ak vôbec takí nejakí sú.

W: Toš to je otázka na ktorú nepoznám odpoveď.

Veľká bomba je track „Z opačného konca“. Ľudia čo moc nepočúvajú celý text a im drbe si vykonšpirovali, že to je diss na jedného človeka, ja tam počujem, že je to veľmi trefné zhodnotenie dnešnej rapovej mládeže. Myslíte si, že sa s tým v dnešnej dobe dá vôbec nejak bojovať?

S: Minule sme sa zabávali lebo na FB prišla správa od úplne neznámej baby s tým že (parafrázujem) „štartujem svoju rapovú kariéru, už mám fotky na album, aj štúdio, len nemám žiadne tracky“. Tá skladba je presne o tomto. Mladí by nemali hľadať skratky ale vyšliapať si tú cestu poctivo.

W: Mne sa ten trek tiež páči, hlavne Fatteov beat. Ono, veľa ludí si určite povie, že načo vlastne robiť takýto trek o mladých raperoch, veď je to úplne zbytočné. Ja mám ten istý názor, iba som to chcel proste povedať. Pýtaš sa, či sa s tým dá nejak bojovať, ja si myslím, že nieje proti čomu bojovať.

A čo bolo skôr – sliepka alebo vajce?

Manka ,alebo syn?

Nie som veľký fanúšik skitov, ale ako napísal Pepek – skity z Poeta sú lepšie ako u niektorých „umelcov“ celé tracky. Sú to freestyles alebo to bolo pripravené?

W: Ja som zasa veľký fanúšik skitov. Väčšinu skitov som mal pripravených, alebo aspoň teda v hlave som mal prdstavu o tom. Samotné nahrávanie bolo tak pol na pol, ale z väčšej miery som to mal pripravené. Niektoré vsuvky dával Turbo freestyle a vybrali sme z toho potom čo sa hodilo.

Cením, že na albume sa zúčastnili aj rideri z TT Torula a pán dabingový herec Turbo T. Myslíte, že Poet ich nakopol k tomu aby aj oni niečo spravili? Myslím si, že nik by nebol proti.

W: Tak to je otázka skôr na nich, ale myslím, že nakopnúť by ich to mohlo. Ja som za, aby niečo spravili. Veľa ludí vypúšťa stále niečo nové von a iba málo z toho ma akože baví. Viem, že keď niekto z nich niečo vydá, bude to jeba.

S: Úprimne poviem že nejakému ucelenému nosiču nedávam v blízkej dobe veľké šance, hoci by som si samozrejme prial opak.

Jedla ty si sa na Poetovi ukázal aj ako producentský prezentant a dobre si zrobil. Pamätám, keď mi Spank vravel ako Ti raz požičal MPC a potom ho už nechcel radšej späť. Ako to vidíš v tejto rovine? Budeš ľudom rozdávať beaty aby boli šťastní? Čo takto instrumental release pod ajlávmjuzik hehe? A čo beaty a Spank?

W: Veľmi rád poskytnem beat, keď bude mať niekto záujem, samozrejme musím mať aj ja záujem. O instrumental release sme sa tuším bavili a nie raz. Možno vyberiem nejaké hudby a spravím z toho ep? Neviem a zatial nad tým ani nerozmýšlam. Asi by som sa za to hanbil, keby som to potom porovnal napr. s instrumentalnym albumom od fattea.

S: Moje MPC má Wonder a ja ho zatiaľ nechcem späť. Cca pred polrokom som si kúpil Ableton Live a používam teraz na koncertoch Serato s technológiou The Bridge a v budúcnosti sa budem koncentrovať hlavne na to, lebo zatiaľ som sa naučil asi tak 10% z možností ktoré toho kombo ponúka. Beaty v takej podobe ako myslíš momentálne robiť nemienim.

Spank, ty máš za sebou veľmi vydarenú sériu mixtapes, či už Streetbeatz alebo pre našich kamarátov z 90bpm narodeninové tejpy. Sú v pláne opať nejaké veci tohto druhu. Na Slovensku je ich predsa len ako šafránu. Mohol by si.

Vždy si poviem, že už sa mi nechce robiť ďalší tejp, lebo mám pocit že to ľudí aj tak nebaví. Narodeninové tejpy dopadli mnohokrát tak, že si ľudia povystrihovali tie slovenské skladby a zvyšok vymazali. To je obrovský disrespect pre DJ-a, keď nad tým strávim mesiace roboty, hrám sa s prechodmi, skrečmi, samplami, beatcutmi, hláškami a oni to potom aj tak odstrihnú. Ale aj tak mi to asi nedá a mám v pláne ďalší tejp, ale nepoviem ti ešte aký, lebo keby som ho nedokončil budem vyzerať ako hlupák že som sa chvastal vopred.

Vždy mi vieš dať slušné odporúčania na hudbu. Podeľ sa o nejaké dobre veci aj takto verejne prosím Ťa. A čo počúva Wundabar?

S: Počúvam všetko, z nových raperov ma bavia napríklad Dom Kennedy, Big K.R.I.T.T., Jon Connor, alebo Machine Gun Kelly. Ak by som mal dať tip na niečo južanské tak napríklad Don Trip. Čo sa týka takého klasického rapu napríklad nové EP od Camp Lo so Ski Beatz-om, alebo nový tejp od Slum Village. Ak chceš boombap tak ma zaujali v poslednej dobe Varsity Squad. Z neznámych mien Cam Meekin a Rockie Fresh. Prekvapil ma príjemne posledný Asher Roth. Mám rád Action Bronsona. Ale páčia sa mi aj takí mainstreamovejší borci ako Mac Miller, Wale, Meek Mill, Big Sean. A ešte nejaké mená čo točím v aute – Currensy, Jay Rock, Kendrick Lamar, Schoolboy Q, Freddie Gibbs, Emilio Rojas a samozrejme ASAP Rocky. Ľudia si možno myslia že keď máš cez 30 tak počúvaš už len hudbu z minulosti, ale mňa rap baví a sledujem čo je nové. Niečo ma aj nebaví ako napríklad Gucci Mane a podobní tragédi.

W: Nejak extra nové mená nesledujem narozdiel od Spanka. Umňa to skaprí vždy na beatoch, ja si rád vypočujem hudbu z minulosti:) Baví ma Action Bronson,vždy sledujem všetko, v čom má prsty alchemist. Čakám na niečo nové od ghostface a raekwona, to by bola bomba.

Netreba zabudnúť ani na Pepka, ktorý Poeta vlastne vydal. Ako prebiehala spolupráca s ním? Predpokladám, že sa staral na vysokej úrovni.

S: Bez Pepka by sme to neutiahli, o tom sa nemusíme baviť. Je to skvelý človek aj v osobnej rovine. Pomáha nám stále, robí booking a rieši merch, webshop v CZ a ešte milión iných vecí. Obdivujem ho za to ako vybudoval svoj label.

W: Pepek má u mňa veľký rešpekt za to, čo robí. Je to týpek, stále nečo vymýšla a stále nečo robí – presný opak mňa. Spolupráca s pepkom je v pohode, žiadny nátlak, všetko je v klude ( snád aj on má taký pocit so mňa) a postará sa fakt jak pán. Okrem iného mi aj posielal hudby od ľudí bez môjho podnetu. Proste mi zavolal, že zohnal som beaty od toho a toho, vypočuj to a zober si z toho, čo chceš. Takto mi na album zohnal hudby od JSMa, ktorého som dovtedy nepoznal a vybavil aj hudbu od Dtonatea, čo bolo trocha náročnejšie, ale pepek zavolal máš hudby v maili, poslechni a daj vedet. Říkej mu klidne Jozef Vybavil.

Peko je zas človek, u ktorého sa to celé nahrávalo. Bola to správna voľba?

S: Ja Peka poznám roky, je to kamoš a po skúsenosti s nahrávaní m u neho by som ani nechcel inak robiť. Peko je pre mňa súčasť celého albumu a určite bude u neho Wonder nahrávať aj v budúcnosti, a dúfam že mu dá zase aj nejaké beats, lebo viem že má v zálohe ešte neuveriteľné bomby.

W: Peko je správna voľba. V štúdiu sa cítim dobre, je to ok, mal by si vyskúšať . Keď už začneš nahrávať svoj rnb album, určite tam zájdi.

Wondi spomínaš, že človek musí ísť s dobou keď chce byť úspešný. Podľa mňa kvalitný album sa berie podľa toho, koľko sa z neho predá. Ako sa darí Poetovi v tomto zmysle? Máte nejaké čísla, predpokladám že sa mu darilo aj digitálne.

No tak fakt nevím presné číslo koľko sa predalo, žiadne horibilné čísla asi neočakávaj. Čo viem, že v prvých dňoch sa predalo asi 80 kusov digitálnych nosičov, čo som teda nečakal. Dnes ich je už možno viac a fyzické sa predávali dobre aj na koncertoch, aj cez internet. Keď budú oficiálne čísla, možme dopísať:)

Vieme akí sú ľudia. Dáš im niečo a zachvíľu chcú viac a viac. Čo teda bude nasledovať po Poetovi, resp. sú nejaké plány?

W: Snažím sa dopredu moc neplánovať a keď už nečo plánujem, tak o tom nehovorím dovtedy, kým si tým niesom istý. Potom sa stane, že chceš robiť rozhovor a ja ti nič nepoviem, nie preto, že by som nemal čo, ale preto, že nechcem si robiť z huby riť a trepať do predu zbytočne. Určite ale budeme niečo robiť, snád neskapem po prvom albume.

S: Ešte by som chcel na záver dodať že nás môžete s akýmikoľvek vecami kontaktovať cez kyklopus@kyklopus.sk. Alebo ak veľmi chcete tak aj cez FB stránku. Ale pozor lebo je aj nejaká iná kde sa nejaký človek vydáva za Wondera, ale nemá s nami nič spoločné. A príďte sa pozrieť na koncerty, dávame poctivé dobré vystúpenie, žiadne sirény a šaškovanie za laptopom. Na koncetoch máme na predaj CDčka a tričká tak dojdite na pokec a podporiť. Díky moc.

My ďakujeme za rozhovor a odporúčame kliknúť si aj na report z domáceho krstu či prípadne recenziu albumu.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.