Rest maká na albume, máme sa tešiť?


Momentálne asi najlepší freestyler v Česku našiel spoločnú reč s producentom Fatte-om, ktorý mal vždy ako svoj vzor Dj Premiera. A pretože aj Rest inklinuje skôr k boombap beatom a chce vyrásť z freestyleovej škatuľky, nebolo čo riešiť. Všetko sa začalo prvou oficiálnou skladbou Premiéra, ktorá jasne udáva tempo a smer tejto dvojice. Nehľadaj v tom zamilovanosť, ani extra hĺbku. Hľadaj v tom iba čistý rap, plný energie, skrečov, beatov, textov a flow …

Hokejová na úvod … Ako sa cítiš ako čerstvý majster sveta? 🙂 (otázka padla po fínalnom hvizde finále MS v hokeji)
Kámo ja idem megaaa chlastať, dopičeee, cítim sa najlepšie, posledné tri zápasy bolo peklo, toto je čistá odmena, yeees, dopičeee, o´man, ja idem pre colu, morgan je v chladničke, Klepiš je pán, Vokoun je mega mega megaa megaaa paaaaaaan … Vokoun na hrad.

Ok späť do reality, jedno mega klišé … aké boli tvoje rapové začiatky? Na Slovensku sa o tebe okrem pár vystúpení veľa nevie.
Uuuf, v nejakých 15-tich som začal robiť freestyle, chodiť na battly, vtedy o pár ľuďoch, malé akcie, malé zatiahnuté kluby.  Čoskoro po tom prišli prvé pokusy o skladby s prvou, už dávno neexistujúcou kapelou. Nebolo to samozrejme nič svetoborné, takže som ostal pri freestyle-och, vyhral aj prehral x battlov (vyhral o trochu viac z nich). V podstate prvú ofiko vec sme urobili s DP (Divnej Postoy), mixtape Velociped Vopice. S týpkami už v kapele nie som, ale stále sme felaz, v júni s nimi zahráme pár peciek v Matrixe v Prahe. Boli aj nejaké hosťovačky: Inside kru, nedávno s Oliverom Lowe a Vecom, no a teraz sa už konečne vyberám vlastnou cestou v spoločnom projekte s Fatte-om.

Naposledy sme sa videli asi pred rokom, na čom si za ten čas makal, alebo štýl drogy-sex-rokenrol ?
Drogy nie, iba ľahké :), sex, alkohol. V podstate som zevloval, jazdil po freestyle akciách, ale battle som už vypustil.  Hlavne som si hovoril, že je najvyšší čas urobiť niečo viac ako iba freestyle, alebo hosťovačky v cudzích projektoch.  Dali sme sa dokopy s Fatte-om a začalo sa to.

Ako došlo k spojeniu Rest a Fatte?
S Davidom sa poznáme už dlho, spomínam si, že už cca 3 roky dozadu sme spolu vymýšlali spoločnú skladbu. Dal mi vtedy nejaký beaty, ale nikdy z toho nič nebolo. Keď som mu začiatkom roka poslal prvú nahrávku zo štúdia, že čo na to hovorí, poslal mi obratom beat a ja som nahral Premiéru. Fatte prišiel s nápadom na spoločný album, no a už to išlo. To spojenie ale nie je čisto pre ten album. Ako som spomenul, poznáme sa už nejaký čas a máme podobný hudobný vkus, takže nám to v tvorbe sedí spoločne.

Povedz mi niečo viac o albume, počet trackov, ako pokračujú prípravy, opíš proces tvorby atď.
Album bude produkčne čisto od Dj Fatte-a, možno tam bude 1 beat od Ondreja Žatkuliaka (človek , u ktorého celé cd nahrávam), ale zatiaľ vyberáme ten pravý. CD vyjde pod Tynikdy records, Idea sa ponúkol sám, že to vydá. Veci, ktoré som už nahral, sa mu páčili. Props pre neho, som vďačný za ochotu to vydať. Počet skladieb? Nechcem aby tracklist skončil ako 10 trackov, intro a outro. Máme v pláne cca 15 skladieb, ale kto vie aký bude výsledok. Každopadne v priebehu leta vypustíme von ešte jeden singel. Budeme točiť klip, ktorý si zoberie na starosť Paulie Garand z BPM, študuje filmovú školu a páčia sa mi veci, ktoré robil. Jemu sa páčia zase naše veci, takže sme to dohodli.

Album by mal vyjsť na jeseň … je už známy release date – stíha sa?
Album sa stíha, dátum vydania sme žiadny neudali, malo by sa to dostať von v októbri-novembri 2010. Viac info o nás nájdeš na:  Tynikdy.cz, facebook: restdjfatte, bandzone.cz/restdjfatte …

Tématicky si zvolil pestrú cestu, alebo to budú viac reprezentačné skladby?
Nechaj sa prekvapiť 🙂 Nie, snažím sa, aby to nebolo iba o mne, takže blúdim v rôznych témach. Tento album bude o „živote“, žiadne ego-si-honiace skladby. Bude v tom voľnosť. Snažíme sa, aby tie tracky plynuli a zároveň aby dávali zmysel.

Prejaví sa v témach aj tvoja druhá (alko) tvár? 🙂 Budú nejaké tématické úlety a psycho tripy?
Jasné, že áno. Mr Hyde sa nedá ukryť. Ale asi to nebude až moc psycho, skôr sa iba sem tam niekde objaví. Tematicky bude album o tom, čo robíme v normálnych životoch, žiadne pretvárky, iba pravdivé veci. Niekto sa v tom nájde, niekto nie. My si urobíme svoju vec tak ako ju chceme robiť.

Dočkáme sa aj skladby v slovenčine ?
Nie, radšej ani nie 🙂 Dával som na ArtAttack Freestyle Battle (akoby) v slovenčine a keď som si to spätne pozrel, povedal som si – radšej už to nerob, ostaň na jednej strane 🙂

Ako myslíš, že by to prijala jedna aj druhá „scéna“ … ?
Asi ako srandu, pretože inak by som to ani nemyslel, keby som to chcel urobiť. Ale ako hovorím, radšej sa do toho ani púšťať nebudem. Na albume by sa mali predstaviť aj nejakí Slováci, tak tú slovenčinu nechám radšej na nich 🙂

Ide o tvoj debut, budú aj hostia, alebo o (v poslednom čase obľúbený) vzorec 1mc 1producent?
Pár hostí bude určite, ale nie že čo skladba, to dvaja hostia. Na albume sa určite predstaví Oliver Lowe a ostatní sú zatiaľ v jednaní , takže by som nerád niekoho dopredu spomínal, napríklad Kato 🙂

Robíš aj na niečom inom okrem albumu? Počul som minimálne Wack mcs
Jasné, keď ma niekto pozve na spoluprácu a baví ma jeho tvorba, tak neodmietam 🙂 Hlavne keď máš možnosť dať  slohu do skladby kde je aj Vec, to nejde odmietnuť. Za túto príležitosť som vďačný Oliverovi, ktorý ma pozval do tebou spomenutého tracku. Props. A to, že dal slohu aj Vec, je najväčšia pocta, strašne cením jeho tvorbu, som rád, že sme v jednom tracku. Každopádne si myslím, že Oliverov album bude top, vrelo odporúčam už teraz.

Zdá sa mi, že ľudia sú už unavení z „parties“ a vracia sa doba uvedomelého rapu, čo ty nato?
Vďaka bohu …

Vráťme sa v čase, aké si mal pocity po ArtAttack Freestyle Battle 2009, keď ti o chlp „zobral“ druhý titul Bio?
Bio to dal, mal som sa viac snažiť. Prísť s nejakým lepším nápadom. Vo finále ma imitáciou „starý báby“ poslal domov, uznal som to, malo to nápad, bola to sranda a v tom momente to na ľudí zabralo. Bio má level, nie je to pre mňa hanba. Videl som jeho battles na nete a dáva dobre.  Battle sme spolu mali aj na AAFB 08, kde som ho porazil, vrátil mi to – 1:1. Stačí mi doma pohár z 2008, je to maximum čo som vo freestyle dosiahol.

Dávaš ešte freestyles súťažne, alebo sa sústredíš už iba na nahrávanie a frees si nechávaš do taxíkov !?
O? Maaaan, to iba keď jazdím s tebou a mám 26 promile 🙂 Teraz som už vo fáze, keď necítim potrebu chodiť na battle, hádať  sa s mladíkmi o to, kto je v čom lepší … nech si to chalani užijú, mám už v hlave iné veci, píšem texty, robíme na albume. Keď si mladý, tak si dravý a chceš tie battles vyhrávať. Potom ale dosiahneš nejakú métu, ktorú si chcel pokoriť a ide to dole.  Vezmi si, koľko ľudí sa už vysralo na freestyle. Boli tu výborné battles, časom si ale každý musí vedieť povedať dosť. U mňa je to o motivácii, ktorá už chýbala. Vždy som sa iba ožral a bral som to ako srandu :), takže mi už bolo aj jedno, či som vypadol. Dnes si rád dám freestyle, ale skôr ako jam, súťaže ma už nelákajú.

Ako to ide s UIIID.om? V Čechách je to liberálnejšie .. boli aj problémy?
Ani nie, tu je krásne 🙂 myslím, že v Čechách majú ľudia v tomto dosť volnosť. Každý druhý páli. Nie je to tak prísne postihované ako u vás, ale samozrejme, aj tu musíš sledovať, kde to odpáliš … nie všade máš zelenú 🙂

Ako u nás, tak aj v CZ sa blížia parlamentné voľby, si uvedomelý občan? Daj nejaké politické múdro …
Neee, niesom nejaký politológ man, nemám k tomu veľmi veľký vzťah. Pôjdem k voľbám hlavne z povinnosti. Keby sa na voľby každý vysral, tak tam pôjdu iba dôchodcovia a vyhrajú komunisti, to by sme asi nikto nechceli. Keď už má človek tú možnosť, je dobré ju využiť a nie „kecať“ o tom iba po krčmách, ako je kto zlý, a že je zbytočné tam vôbec chodiť. Po voľbách bude aj tak táto skupina ľudí iba nadávať ako to dopadlo na hovno a že to vyhrali tí, ktorých čakal, že to vyhrajú atď. Volím TOP09, či už preto, že poslali „najtvrdší šek“ na dlh každého člena rodiny 121.000,- KČ, alebo preto, že mi to jednoducho príde ako najrozumnejší variant. Vtipné je, že ľudia tu sú tak „vymazaní“, že to niektorí chceli ísť normálne férovo zaplatiť na poštu 🙂

Otázka na záver: O´man alebo Spider man ?
Homer Simpson je na prvom mieste, po tom diele čo sme spolu videli kámo to nejde inak. O´man 4 life! Spiderman je dole …

Ďakujem za dialóg, teším sa na album …
Ja díky, za nás oboch 🙂

Fotky: Brovar

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.