Reset: „Ja robím rap“


Rozhovor s Resetom zo skupiny SEdláci

Reset, člen šedej eminencie rapu SEdlákov, nedávno vydal spolu s Krekom výborný album Minúta ticha. Keďže Kreka som už medzičasom vyspovedal, som veľmi rád, že si na moje otázky našiel čas aj Reset. Takže nech sa páči, užite si rozhovor.

Serus Reset..ako sa máš? Nedávno si vydal s Krekom album, tak ma napadlo, že ako si s ním spokojný, teda hlavne s ohlasmi naň?
Zdarec starec, mám sa úplne nap…………….arádu. Jak vždy!!! Čo sa týka albumu, je ešte stále v predaji. Ja osobne som s ním spokojný veľmi. Je to môj sólový debut a každá skladba ktorá sa na ňom nachádza pre mňa niečo znamená. Keby sa mi niektorá nepáčila, určite by som ju odtiaľ vyhodil. Som s ním určite spoko, ako so zvukovým obsahom, tak aj s obalom. Ohlasy naň sú zväčša pozitívne. Počúvla si ho dokonca aj moja mama a povedala že je to dobré. Takže s ohlasmi naň som nadmieru spokojný.

Na naše pomery je Vaše CD dosť neobvyklé, nielen obalom, ale aj tým, že ide o koncepčný album.Ako prebiehal celý ten proces vzniku? Mal si najpv premyslený celý koncept alebo si témy vymýšľal postupne?
Chcel som pôvodne spraviť épečko, ktoré by na seba nadväzovalo aj textovo aj beatovo. Mal som napísanú heslovite osnovu, a snažil som sa aby to dalo jeden zmysel. Nakoniec sa to vyvinulo tak, že keď som mal už 15 beatov tak som si povedal dosť, musím to nejako dorobiť. Takže mal som vetu kde ešte chýbali celé skladby. Postupne som ich dotváral. Niekedy bolo ťažšie nájsť vhodný názov ktorý pasoval do vety než nájsť súvislosť medzi predošlými resp. nasledujúcimi skladbami. A čo sa týka beatov, komunikoval som s Krekom po mejloch, telefóne, občas sme sa stretli, uzavreli hotové a načali nové tracky… Niektoré akapely som mal už dlhšiu dobu skúšobne nahraté, takže tie išli Jurovi ako po masle.. Všetky beaty do ktorých som nahrával boli finálne, nerád nahrávam do jednej slučky, nech to beatmaker potom dotvára do môjho rapu, radšej mám keď je beat uzavretý a ja môžem doňho dotvoriť rep.

Obal je zaujímavý tým, že vyzerá vlastne ako DVD. Vieš si predstaviť, že by Minúta ticha vyšla celá ako video? Plánujete aspoň nejaký klip?
Prečo nie? Myslím že na každú skladbu by sa niečo natočiť dalo. Texty sú v podstate scenáre. Ale už ma predbehol Kanye West a Beastie boys :))
Pýtaš sa na klip… Na skladbu Tady a fčil sme chceli spraviť krvavý klípek. Možno raz ešte bude, nebol naňho čas, nevedeli sme sa dohodnúť. Každopádne viacero skladieb by som rád sfilmoval. Niektoré by však musel režírovať Spielberg..Momentálne ale riešime klip na skladbu „Len tak zničehonic“ s chalanami od DramaticLemur Productions. Zatiaľ sme len v štádiu prípravy. Dúfam že sa čoskoro rozbehneme, veľmi sa teším na spoluprácu s nimi.

Väčšinu tém na MT treba brať s veľkou nadsádzkou.Myslíš že to ľudia pochopia, alebo Ťa začnú mať za psychopata? Záleží Ti na tom?
Tí, ktorí ma doteraz považovali za normálneho človeka zisťujú, že som psychopat a tí, ktorí ma doteraz považovali za psychopata zistili, že som úplne normálny človek.

Vieš si predstaviť aj pokračovanie MT resp. aj nejaké plánuješ?
Asi nie. Snažím sa každý projekt spraviť inak. Neviem ani ako by sa pokračovanie volalo… Sekunda hluku? To ale neznamená, že by som nespravil s Krekom aj ďalší album. Momentálne ale každý máme svojich vecí až až.

Považuješ svoju hudbu za rap, alebo skôr nejakú alternatívu k nemu?
Ja robím rap. Keď som 10 rokov dozadu napísal prvý text tak som nevedel, čo to alternatíva znamená. Takže nie, nerobím alternatívu, ale ľudia nás asi kvôli tomu, že rapujeme po záhorácky do nej radia. No a vlastne tým, že som spravil album ktorý je tematicky iný ako všetky ostatné ktoré tu počuješ, tak asi preto to bude tá alternatíva… Neviem, keď teraz dávame koncerty so živou kapelou je to alternatíva? Podľa mňa je to hudba… či už Krekova temnota, Lkamove kotičky, Grazzelov boombap, Side-ov dubstep, Karaokeho minimal…….. pre mňa je to hudba do ktorej robím rap.

Sleduješ nejako SK/CZ scénu, kto Ťa z nej baví?
Ťažká otázka. Áno sledujem, nie je tu toho toľko, že by sa v tom nedalo orientovať. Už len keď sa zamyslím nad tým že pol roka ´11 je za nami a na SR vyšli 3 hiphopové nosiče… Rešpekt tým ktorí ich vydali. Dešpekt tým, ktorí mindžujú že na to nemajú love a každý deň si kúpia nový gram, pričom cdčko by im vydržalo navždy. Nechcel by som tu menovať všetkých, tak spomeniem hlavne tých ktorých idem od puberty – Vec, Prago Union, Indy a Wich.. To sú pre mňa pojmy. Ďalej spomeniem tých, s ktorými spolupracujeme a ktorí momentálne frčia naplno – Gramo Rokkaz a Ty Nikdy. Dobre idú aj Boy Wonder, Moja Reč, Bene, Lyrik, Oliver Lowe, WWW, James Cole, Pio Squad…. je ich dosť ale stále málo.

Čo SEdláci a celkovo TM? Čo môžu od Vás najbližšie Vaši fanúšikovia čakať?
SEdláci hromaždia nové materiály, a budú sa snažiť čo najskôr zbúchať album. Chceli by sme do konca tohto roku. Ale ešte je na ňom dosť práce. Veľa peciek je už aj nahraných, pár treba ešte dopísať. Niektoré z nich dávame aj na koncertoch, momentálne plánujeme obísť festivaly so živou kapelou. Na albume budú beaty od viacerých známych čechoslovákov.TM Rekorc plánuje najbližší release 8semskij – Páchatel neznámij a potom aj Liro 31 – Pohádky z kumbálu. Na obidvoch počinoch budeme mať aj my SEdláci svoje slohy.
Ja osobne mám už takmer hotové 5 skladbové EP ktoré bude voľne stiahnuteľné. Všetky beaty na ňom robil Komander aka Grazzel a ak to dobre dopadne malo by tam byť aj pár zaujímavých hostí na mikrofóne.

Živí Ťa hudba? Čo si vlastne predstavuješ pod týmto slovným spojením?
Pracujem ako vedúci skladu. Takže mám stabilný príjem. Za desať rokov predpokladám že ho budem mať stále. To mi dovoľuje vrážať prachy do hudby, štúdia, atď. Ak by som sa dnes začal živiť hudbou, a mal stále koncerty, možno by som sa uživil. Ale uživilo by ma to aj za 10 rokov?
Neviem čo to ani znamená živiť sa hudbou. Profi hudobníci tvrdia, že hudba ktorá ťa baví, ťa nikdy neužíví. Profi raperi zase repujú o tom že ich živí to, čo ich baví… neviem kto má teda pravdu. Asi MC´s, ktorí dostanú trikrát za rok zadarmo boty a tričko. Potom robia nezmyselné komerčné repové kampane alebo predávajú trávu, lebo nemajú za čo ísť na pivo.

Nejaké záverečné slovo na záver?
Nie 🙂

Stiahni si zadarmo release Minúta ticha (ajlávmjuzik version)

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.