Krek: „Očúvam šecko čo je dobré, neškatulkujem“.


„Krekove beaty z domu smútku zabijú aj smrtku“. Takto opisuje Reset Krekove hudby v úvodnom singli „Tady a fčil“ z ich pripravovaného albumu „Minuta ticha“. A keďže je tento záhorácky beatmaker v poslednej dobe celkom dosť aktívny, rozhodol som sa že mu položím pár otázok a on sa rozhodol, že mi na ne bude odpovedať.

Serus Krek..Mám menšie obavy, že nie všetkým ľudom si dostatočne známy, takže Ťa poprosím o pár riadkov kde sa predstavíš.
Zdravím.. takže už od dvatysíceho roku namna pokrikujú moji známi Krek. Pochádzam z Myjavy (Kopanyce) 23 km od Senice, kde som chodyl na strednú a neskorej sa spoznal se SEdlákmi.

Si SEdlák alebo len ich dvorný producent? A ako si sa vlastne dostal k produkovaniu?
Sme priatelja, nevjem či dvorný..chalany si zaslúžja ovela pestrejšiu paletu podkladov než jakú som im ja schopný ponúknut. V každom prípade, ked je potreba vedja de ma nájdu. K produkovanju som sa dostal v podstate prednedávnom cca pred šjestymi rokmi. Mám taký pocit, že to začalo keď som dostal kopačky od jednej z mojich bývalých (hehe). Vtedy som sa uzavrel trochu do seba a doma zabarikádovaný začal skladať prvé melódie. A ešte nejaké 2-3 roky predtým som sa venoval Djingu elektronickej hudby. Tri krát zasebu som hral na BeeFree plus nejaké klubofky a samozrejme chatovačky. Pravidelne som si kupoval fošne z e-records v Petržalke, čo je už pasé, kedže momentálne vrážam každé volné euro do zarjadenja.

Chystáš dva albumy..jeden s Osemskijm a druhý s Resetom..dá sa povedať, že sú to tvoje producentské albumy. Ako si každému posielal beaty? Snažil si sa im ich ušiť na mieru, alebo si poslal dáky snippet a chalani si vybrali?
Ajajaj! (po Myjavsky anoanoano!) chystajú sa, alebo lepšje povedané sú nachystané. Projekt s Osemskijm stagnuje pre mna z neznámych dóvodov. Z mojej strany je dokončený už nečo vyše roka. Zato album Reset & Krek – Minuta Ticha už má hmotnú podobu. Trochu ma mrzí, že moje staršje produkcije, keré sú na Osemskijeho projekte vylezú až po Minute Ticha. Na tej sa nachádzajú podstatne aktuálnejšje hudby. Ja sa totyžto snažím z projektu na projekt prichádzat s nečím novším, ale pritom dodržat plynulý prechod. Skrátka aby bolo stále čut, že som to ja, do je za tými temnými, melancholickými, frustrovanými a chaotickými beatami. K temu posielanju podkladov napríklad Osmovi som poslal najprv cca 10 vecí z kerých si vybral, a neskorej sme prjebežne doplnyli dalšje. Palovi som posjelal vačšinu podmaz za podmazom, kerý som považoval za vhodný pre daný projekt. Mám taký pocit že Reset nebol any proty jednomu. Nykdy nerobím produkcije na mjeru, tvorím tak jak to v danej chvíli uznám za vhodné, a hlavne tak, jak to cítym. Toto je oblast v kerej ked sa do nečeho tlačím, tak to nykdy nedopadne dobre. Tým ale nescem povedat, že neurobím úpravy, ked má nekdo námjetku voči nekerej časty beatu. Snažím sa robit kompromisy.

Bavia ťa viac koncepčné albumy, alebo len klasiky bez konceptu?
V jazyku kerému rozumjem ma bavja určite albumy s konceptom…originálna myšlienka a schopnost stvorit nečo z vlastnej predstavy sa u nás často nevidý/nečuje. Apropo u Minuty Ticha sa netreba obávat bezmyšlienkovitých textov a hudieb hehe.

Počúvaš iba underground, alebo ťa dokáže niečo zaujať aj v mainstreame?
Očúvam šecko čo je dobré, neškatulkujem. V poslednom čase nemám tolko času, aby som si naočúval veci keré by som rád. Z andrgraundu ma v poslednom čase zaujal Snak the Ripper alebo Tyler the Creator. Odporúčam. Samozrejme, že aj v mejnstríme sa čas od času objaví nejaká povšimnutja hodná skladba…napríklad rádio odrhovačka Castle Walls má geniálny podklad. Ináč si sem tam rád pustým nejaký rock, numetal, dubstep, chillout, experimental, soundtracky hlavne z osemdesátych rokov..vpodstate z každého žánru nečo.

To je výborne, netreba sa hudobne škatulkovať..koľko hudby počúvaš, toľko krát si človekom he. Viem že si celkom cenil aj hudbu čo mal Lil Wayne s Eminemom – Drop the world. Čo tvoji obľúbení producenti? Ktorých hudby sú ti najbližsie, poprípade koho hudby Ťa ovplyvnili?
No jo Eminem dal vposlednom čase slušne nakotené slohy. Oblubení producenti asi British murder boys (Surgeon & Regis) z Birminghamu..ich zvuk mi je najbližší. James Ruskin, Danny Elfman, Jerry Goldsmith, Harold Faltermeyer, Charles Bernstein, Alan Silvestri. Potom určite zvukový špekulant El-P. Od nás samozrejme Loktibrada (O+J), HU, Fatte, Side9000, Karaoke Tundra, Dtonate, Smart a taktéž nemóžem zabudnút na Esenera z Myjavy.

Viem o tebe, že si veľký fanúšik filmových kleeesiks.Ktorá je u teba úpne „najváác“? Čo si videl naposledy ?
Fúú tých je..sedemdesáte, osemdesáte a devadesáte roky. Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick, Tobe Hooper, George Lucas, Wes Craven, Steven Spielberg, Sam Reimi, Robert Zemeckis, John Carpenter, James Cameron, Ridley Scott, Kassar & Vajna, Clint Eastwood a iní natočili obrovské množstvo klasikovečiek. Točím to dokola. Naposledy som kukal Back to the future 2, alebo The Beastmaster najvačšje fantasy!

Neláka ťa opustiť Myjavu a ísť do väčšieho mesta? (kvôli väčším možnostiam svoju hudbu dostať do povedomia ľudí)
Láka ma byt s mojimi kámošmi, kerí žijú mimo mesta a bývam s nymi raz začas. Bud sú v UK alebo BA. Opustyt Kopanyce nescem, aj ked ma tu množstvo vecí tlče z každej strany. Mám to tu rád, neoblubujem velké mestá. Vždy ked dojdem napríklad do BA alebo Brna či Prahy mám taký nepríjemný pocit. Myjava je kludné mesto a ja mám klud rád. Som proste chlapec z dedyny. Ale mám rád Trnavu! To je velké mesto 🙂 Nemyslím si, že by pomohlo prestahovanje do vačšjeho mesta. Jakým spósobom by som to tam dostal vác medzi ludý? Myslím, že ked človek sce, tak si nájde cestu k hudbe kerá sa mu lúbi. V poslednom čase si ma pridávajú na FB ludja z róznych mjest Slovenska.. prednedávnom mi nejaký mladý chlapec napísal, že som jeho vzor (haha).. ja zrovna nejsom moc dobrý vzor.

Vlastne máš pravdu, máme predsa internet a jeho silu je fakt cítiť na každom rohu. A aký je tvoj názor k fenoménu dnešnej doby FB?
Nemám nyšt proty FB. Ináč by som tam nebol, že. Kedže som furt zavretý doma pri equipmente je to premna zdroj informácii.. zväčša nepotrebných, vtedy je vhodné tlačítko „skryť všetko od …“

Nedávno si mi spomínal, že si robíš vlastné štúdio. V akom stave sú práce na ňom, alebo už je hotové? Pochváľ sa vybavením.
Nenazýval by som to štúdiom.. zbjeram hračky a krabičky.. velakrát zdruhej hnáty, aby som ušetril, lebo sociálka a danári ma týrajú jak každého živnostnýka. Robím klasicky na PC – štvorjadro, externá zvukofka, mixák mackie, monitory krk, axiom 25, mpd24, ensoniq sq1 plus, a aj sluchátka sennheiser hd25 keré čoskoro zamjenam za beyeri dt150.

Keď vidím Vašu koncertnú zostavu (Luzer, Reset, Dj Šulo a ty), tak až na Reseta máte všetci skoro dva metre. Využil si dakedy svoju výšku aj v dákom športe, alebo skôr niesi moc kamarát s týmto odvetvím?
Jasne kedysi som hrával basket za školu, alebo street vevolnem čase. Taktéž som aj skejtoval 10 rokov dozadu. Cca pred rokom som si išel zastrítovat, a aj to tak dopadlo. Fčul si dávam bacha, aby som zas nemusel dávat šecky letné festáky se zdrátovanú hnátu.

Neláka Ťa urobiť aj producentský album s viacerými menami? Alebo sú nejakí raperi s ktorými by si chcel spáchať niečo podobné ako s Resetom a Osemskijm? (1 producent 1 raper).
Sú, jasne že sú…jeden supertajný projekt s jedným človekom je v pláne, ale nejako to stagnuje ajked má hudby vybrané. Preto začínam rješit svoj osobný projekt nakerom mám už pár vecí rozpracovaných.

Ok..takže veľké dik za rozhovor. Nejaké slovo na záver?
Scel bysom pozdravit šeckých, kerí mi vživote vnečom pomohli, alebo ma podporili.

Krek pripravil špeciálne pre tento rozhovor Tady a fčil ak ho ešte nemáte. Ďalšiu tvorbu od Kreka si môžete vypočuť TU, a na facebooku ho nájdete pod menom Krek Tmr.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.