MURDARDO MULANO TOUR


Naposledy tu boli KF na akcii Dirty Beatz vol.1 28.novembra 2003, spomeň si:

https://www.artattack.sk/12/dirty-beatz-vol-1/

Vtedy ešte nikto netušil, že keď prídu nabudúce, budú mať Zlatú platňu, album, zmluvu a vlastnú tour. Ôsmou zastávkou tejto tour bola práve Prievidza.

Pred deviatou sme stáli pred klubom a z nového vchodu sa ozývali prvé tóny živej kapely, konkrétne hrali akúsi verziu párty hymny Lean Back od staronového Terror Squadu, už zvonka to bolo dobré pre ucho.

Po vstupe do klubu sme tam stáli ako vyoraní, Flash Dance sa nemálo zmenil, od pódia cez bar až po miesto pre DJov, veď sa tam choďte pozrieť.

Okolo desiatej sa “konala” akási bboys exhibícia, ktorá vyzerala asi tak, že pol hodinu stáli ľudia v kruhu, do ktorého sa raz za čas dostal bboy a ukázal svoje schopnosti. Nuda a začínal som mať pocit, že všetky tie slogany a sľúbená show je len jedna veľká bublina.

Pred jedenástou DJ Fazo ohlasuje začiatok a prichádza Jazzy, aby pustil What´s happenin´. Dav sa konečne začína ako-tak hýbať, keď tu presne o jedenástej prichádza na pódium starý papa Vec aj s Kardinálom, aby ukázali, čo vedia. Ahoj Prievidza a už dávajú Sa zobuďte!, z ktorej plynulo prešli do Gde ste?, síce bez Zverinu, ale ľudia sú viac než spokojní. Ďalej bratislavské posolstvo a už hrá Môj jazz, po ktorom prichádza S vlkmi žijem, s vlkmi vyjem, ktorú každý pozná naspamäť, Vecko “postráda chlapcov z H16”, ale Kardinál si svoje dá.

Potom dav dosiahol Ďalší level, zrazu Vecko našiel joint, vraj zle ubalený. Pesnička DJ všetkým vysvetlí, že DJ nie je jukebox a Jazzo navyše nie je ani amatér, skrečuje ako na súťaži. Prišiel čas aj na Kardinálovo sólo Keď chytím mikrofón s pozmeneným refrénom “Túto vec venujem len Prievidzi, túto vec venujem len vám”. Vec vyťahuje svoje párty karty a už hrajú Čaute baby, kde Vecovi v refréne kričia “čáááu” späť nielen baby.

Po výlete Na horách prišlo Zakázané uvoľnenie a ďalšie veci z archívu, Calex City, Atmorytmo “a hlavne bordel v klube”. Posledná je znova z albumu a všetci majú Ruky hore, kukláči sa dnes v noci k slovu nedostali. Zato Vec a Kardinál sa dobre dopĺňali, nehovoriac o Jazzyho skrečoch, ktoré nikto neocenil rukami nad hlavou alebo aspoň ziapaním.

Odbíja polnoc a už sa zbieha kapela do plného zloženia, Aneška chystá platne, pokoj ako pred búrkou, lenže už sa stmieva a všetci inštrumentalisti robia hluk, až chodí mráz po chrbte. Všetci ako obarení, celý klub sa pozerá na jediné miesto, na pódium, na ktoré práve dorazili Rytmo s Egom. Ten pocit tak ľahko nezabudnem. Už je každému jasné, že toto nebude len tak obyč vystúpenie, ale našlapaná, pripravená, nacvičená šou. Je to tu.

Na vyššie uvedenú variáciu Lean Back chalani pribíjajú rýmy Príliš veľa vecí, po ktorej si Rytmus dáva svoju slohu Amen savore, po nej Ego plynulo prechádza do Moja rola, samozrejme aj Paťo má svoju časť. “Chcete počuť funky?” je otázka pre ľudí a všetci už počuju klavírny podklad pre Život je krátky, po ňom, ako inak, Pod*eb hu, pri ktorej tanečnice majú čo robiť a robia to dobre. Ďalšia Rytmusova otázka znie “Chcete počuť špinavú bítboxovú papulu?” a už dáva asi jeden a pol minútový rytmicky čistý beatbox v sprievode kapely. Dobré veci znejú so živou kapelou oveľa lepšie ako na platni, tak aj Pravda bolí, ktorú kapelníci zahrali veľmi verne, lepšie ako albumová verzia, naživo je naživo, čo v prípade kapely Mariána Čekovského platí dvojnásobne.

Ďalej Nelutujem a kúsok Dáva mi, po ňom hrá Mulano Stylos, pri ktorej ale zakaprovala technika, Ego vraví, že “Sme príliš silní na túto drbnutú aparatúru”, ktorú si mimochodom sami doniesli, čo nie je na Slovensku vôbec bežné. Keď mám slovo, tak sa všetci Moji ľudia hýbu ako nikdy predtým. Dáva mi doráža dav a krátky oddych Ženy, víno, spev padne dobre. Všetky slohy mali Ego s Rytmusom na istotu, kvalita diktátu overená časom a počtom vystúpení.

Šou končí pravým mulano vokálom, aký som vo svete hip-hopu ešte nepočul. O štvrť na dve je po všetkom, všetci polohluchí idú na vzduch, zatiaľ čo ostatní tancujú do fajn Fazovho setu. Okolo tretej Faza vystriedal domáci ihlobrúsič Hoody, takže o zábavu bolo do rána postarané.

Zatiaľ čo sa v Bratislave rozhodovalo a víťazovi ArtAttack Freestyle Battle-u na feste Prvý máj, my sme boli na šou, akú v Prievidzi ešte nikto nezažil. Videl som nemálo 30 a viac ročných, ktorí kývali rukami rovnako ako iní, skrátka široký vekový záber publika. Hovorte si, čo chcete, ale Kontrafakt dali šou, na akú tak ľahko nikto nezabudne, kto nebol, nech si teraz búcha hlavu o zem, komu bolo 100.-/120.-Sk veľa, nech si kúpi 100 rožkov z Kauflandu.

Stovka bola za takúto akciu menej než málo. Dobré načasovanie jednotlivých vystúpení a fajn klub podčiarkli i tak dosť hustú atmosféru.

Report čítaš vďaka šéfovi FlashDancu (www.flashdance.sk) Vladovi, ktorý nám bez otázok a problémov zaplatil vstupy, za čo mu patrí vďaka a rešpekt, rovnako Matemu vďaka za nápad.

Text: Gabo, Fotky: Netrep

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *