Hybaj si zabehať do parku


Bežme zachrániť kaštieľ Rusovce!

Bratislavské podhradie. Bratislavský veslársky klub. Dámsky tenisový klub. Židovská synagóga. To je len pár z bratislavských budov, ktoré postihla skaza. Posledná menovaná je dôkazom, že sa tak deje aj v dnešných časoch, priamo nám pred očami. Nedopusťme, aby sa rusovský kaštieľ stal ďalšou z nich.

Neogotický Rusovský kaštieľ je unikátnou ukážkou windsorského slohu na Slovensku. Kľúčová prestavba prebehla v rokoch 1841-44, kedy bol vlastníkom gróf Zichy-Ferraris. Práve vtedy získal kaštieľ súčasnú romantickú podobu, vrátane tudorovských oblúkov a vežičiek. Po druhej svetovej vojne viackrát zmenil majiteľov, no generálnej opravy sa nedočkal.

Roky je kaštieľ v správe Úradu vlády SR, avšak príspevok, ktorý vláda vyčleňuje na opravu slúži len na udržiavanie súčasného stavu. A tak sa deje to, čo obvykle – kaštieľ chátra, okolie sa devastuje a stavebný materiál rozkrádajú zlodeji. Situácii nepomáhajú ani vlastnícke spory – kým sa rozhodne, komu vlastne kaštieľ patrí, na jeho mieste môžu byť len ruiny.

Preto vás pozývame na prvý ročník behu s ušľachtilým cieľom – pomôcť zachrániť rusovský kaštieľ. Už 15. Júna 2013 o 10.00 začína Beh za kaštieľ. Trasy povedú rusovským parkom a sú dlhé 10 kilometrov a 3 kilometre.

Čo je dôležitejšie, výťažok zo štartovného bude venovaný na opravu parku kaštieľa.

Ak vás teda trápi každá tehla, odpadnutá z tohto kaštieľa, bežte za kaštieľ aj vy!

behzakastiel.sk
facebook.com/Behzakastiel

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.