Projekt Instant Summer vol. 2


… filozofia budúcnosti, ktorý prebiehal počas celej zimy v priestore OST-960 v bratislavskej Karlovej Vsi a predstavoval jediný verejne prístupný krytý skatepark na Slovensku, sa skončil v sobotu 9.4.2011 záverečnou akciou v priateľskej atmosfére s názvom Instant Summer vol. 2 – skateboard jam.

Možnosť posledný krát si zajazdiť na prekážkach v priestore OST-960 využila väčšina lokálov ako Lukáš Mihalec, Lukáš “Opi” Karásek, Andy “Lupo” Suchan, Miloslav “Drewko” Šály či Jakub Židek, ktorí tu celú zimu pilovali svoje triky. V samotnej súťaži to však nemali vôbec ľahké. Zajazdiť si prišli aj jazdci z celého Slovenska a dokonca aj reprezentanti Maďarska a Rakúska. Najdlhšiu cestu merala určite partička z Košíc na čele s Romanom Kentošom a Radom Lukačovičom, nechýbalo Madunické duo Braňov Mrváňa a Moravčíka, či chalani zo Senice Marek Janousek s Vladom Závodským. Neďaleké metropoly reprezentovali Attila Fehér, Dávid Kaposi a Janos Szurdi z Budapešti a Christoph Höffert, Jakob Dellacher a američan Matthew Collins z Viedne.

Okrem jazdcov prišlo aj kopec fanúšikov skateboardingu, ktorí spolu s DJom Erikom Binderom vytvorili neopakovateľnú uvoľnenú atmosféru, ktorá hnala jazdcov k ich najlepším výkonom. Do poroty zasadli Kubajko Martinek, Dano “Dirty” Kolinovský a rakúske duo Georg Molterer a Aram Nemati.

Osemnásť jazdcov a šesť jamov po desať minút. Tak vyzerala kvalifikácia záverečnej akcie projektu Instant Summer vol. 2 – filozofia budúcnosti. Najlepších deväť jazdcov zo všetkých jamov postupovalo ďalej do semifinále. Rozlosovaní boli do troch jamov po troch, z ktorého najlepší išiel ďalej do finále.

Všetci jazdci predvádzali skateboarding na vysokej úrovni a porota mala plné ruky práce. Traja jazdci z troch rôznych krajín však predsa len celý deň trochu vytŕčali a postarali sa tak o rakúsko-maďarsko-slovenské finále v zložení Attila Fehér, Chris Höffert a Lukáš Mihalec.

Pätnásť minutový finálový jam nedal divákom vydýchnuť. Jazdci dávali zo seba to najlepšie a žiadna prekážka priestoru OST-960 nezostala nepokorená. Každú chvíľu odišiel nejaký z jazdcov jeden zo svojich vražedných trikov a v zápätí odpovedali ostatní jazdci ďalšími ešte náročnejšími trikmi. Po skončení finále trvalo porote ešte hodnú chvíľu dohodnúť sa na víťazovi. Podpora domáceho publika však najviac nahrávala Lukášovi Mihalcovi, ktorí bol v tento deň naozaj nezastaviteľný a nakoniec si zaslúžene odniesol prvenstvo a trofej v podobe obrovského polystyrénového skateboardu. V tesnom závese za ním skončil na druhom mieste Attila Fehér a tretia priečka zostala Chrisovi Höffertovi.

Po skončení finále sa ešte išiel best trick a diváci nevedeli kam skôr pozerať. Po polhodinovej session bol za najlepší trik ohodnotený switch 360 flip v podaní Chrisa Höfferta a na druhom mieste v tejto kategórií skončil Lukáš Mihalec za jeho blunt backside flip von.

Po skončení oficiálnej časti jamu sa rozdali ceny pre víťazov, ale session pokračovala až do neskorých nočných hodín a zastavila ju až hliadka mestskej polície pre rušenie nočného kľudu. Všetci však boli na záver dňa spokojní, vyjazdení a s obrovským úsmevom na tvári. Všetci účastníci, či už jazdci alebo diváci, vytvorili na tejto jam session neopakovateľnú uvoľnenú atmosféru, na ktorú budeme ešte dlho spomínať.

Obrovská vďaka patrí všetkým, vďaka ktorým sa projekt Instant Summer vol. 2 – filozofia budúcnosti a jeho sprievodné akcie mohli zrealizovať. Občianske združenie Asociácia Skateboardingu Slovenskej republiky chce preto poďakovať výtvarnému umelcovi Erikovi Binderovi za poskytnutie priestoru OST-960, partnerom projektu – Bratislavksý samosprávny kraj, Red Bull Slovensko, Horsefeathers, Siemens, artattack.sk a tasty.sk, všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomohli realizácií projektu, a samozrejme všetkým priaznivcom skateboardingu, ktorý priestor OST-960 počas trvania projektu navštívili. Ďakujeme!

Viac informácií o projekte Instant Summer vol. 2 – filozofia budúcnosti nájdete na stránke instantsummer.sk

Foto: Tibor Marko, Text: Michal Babinec

_______________________________________________________________________________________________________

Radi by sme vás pozvali na vernisáž projektu Instant Summer vol. 2 – filozofia budúcnosti, ktorá prebehne 19.1.2011 o 17:00h v priestore OST-960 v Karlovej Vsi v Bratislave. Projekt Instant Summer vol. 2 – filozofia budúcnosti je pokračovaním úspešného projektu interaktívnej skateboardovej výstavy Instant Summer. Po troch rokoch tak bude počas zimných mesiacov v priestore OST-960 opäť fungovať jediný verejne prístupný krytý skatepark na Slovensku.

Vonku panuje zimné kráľovstvo, teploty už dávno klesli pod bod mrazu. Ty sedíš v teple pri počítači a tvoj skateboard sa krčí zabudnutý v kúte. Skejtovú abstinenciu sa snazíš kompenzovať videami prípadne zimnými športami ale nepomáha to. Chceš ísť skjetovať! Prekliata zemepisná šírka! Prekliata zima! Šanca postaviť sa na skejt je v najbližších troch mesiacoch mizivá…

Tomu všetkému je však teraz koniec! Občianske združenie Asociácia Skateboardingu Slovenskej republiky v spolupráci s výtvarným umelcom Erikom Binderom vracajú po dvojročnej pauze do priestoru OST-960 v Bratislave skateboarding a výtvarné umenie v projekte Instant Summer vol. 2 – filozofia budúcnosti.

Od 19.1.2011 začína prevádzku jediné verejne prístupné kryté skateboardové športovisko na Slovensku, ktoré bude otvorené až do 10.4.2011 od stredy do nedele medzi 14:00 a 20:00. Jazdiť sa bude na prekážkach z predchádzajúceho projektu interaktívnej skateboardovej výstavy Instant Summer – mikrorampa s prechodom cez vlnku do wallridu – doplnených o našu prenosnú tasty minirampu a prepojených medzi sebou. Na zapožičanie budú bezplatne k dispozícií aj erárne skateboardové komplety od Suriva Skateboards.

Projekt Instant Summer vol. 2 však nie je len krytým skateparkom. Priestor OST-960 je doplnený aj o jedinečnú výtvarnú kulisu vytvorenú writermi, výtvarníkmi a street artistami pod taktovkou Erika Bindera. Na výtvarnej časti projektu spolupracovali Roman Bicek, Martin Porubovič, Ulmo, Dias, Sephia, Garnard, Cose, Emile, Osem a ďalší.

Projekt tak prepojením skateboardingu, výtvarného umenia a celkového prístupu naberá rozmer komplexného sociálno športovo umeleckého diela, ktoré je zvýraznené v podtitule projektu filozofia budúcnosti. Ten je priestorom pre predstavy a vízie o budúcnosti a jej možnostiach. Veď naše dnešné podmienky, prístup či priestor ovplyvnia našu budúcnosť aj to, ako budú ľudia o nej rozmýšľať. Projekt má preto za cieľ posunúť hranice kvality života v meste a ponúka ľuďom so vzťahom k skateboardingu možnosť aktívne stráviť čas v priestore, ktorý im bude blízky.

Obrovská vďaka patrí samozrejme partnerom projektu – Bratislavský samosprávny kraj,Red Bull, Horsefeathers, Siemens, Suriva Skateboards, artattack.sk a tasty.sk – bez ktorých by nebolo možné tento projekt uskutočniť. Priestor OST-960 funguje vďaka ústretovosti spoločnosti Bratislavská teplárenská.

Doba trvania: 19.1. – 10.4.2011
Otváracie hodiny: Streda – Nedeľa: 14:00 – 20:00
Miesto konania: Priestor OST-960 roh Silvánskej a Brodskej ulice Karlova Ves Bratislava

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.