Dodger – Vagabundos remix album + 10 roků života


Dodgerove CD nám prišli do redakcie so sprievodným listom, v ktorom stálo, že ak sa rozhodneme ich nerecenzovať, tak ich máme poslať späť. A tak sme sa rozhodli zrecenzovať. Pre istotu nám prišli rovno 2 rôzne albumy naraz, tak som sa rozhodol im pozrieť na zúbok v jednej kombinovanej recenzii. Ono toho totiž ani na rozoberanie veľa nie je. Biografiu a diskografiu si v prípade záujmu prečítajte niekde inde. Spomeniem len, že Dodger je zo severnej Moravy a dokonca musím priznať, že som o ňom počul už pomerne dávno, takže to nie je nejaký novopečený adept na rapera.

Po vypočutí oboch albumov verím, že Dodger môže byť populárny v rámci lokality svojho pôsobenia, čiže v oblasti spomínanej severnej Moravy. Porovnávať ho však s celočeskou špičkou zrejme nemá cenu. Rap znie pomerne monotónne. Podpisuje sa na tom hlavne fakt, že posledné slová každého verša Dodger obvykle zvýrazňuje spomaleným odslabikovaním, čím len podčiarkuje jednoduchosť rýmov.

Texty tiež neprinášajú nič svetoborné. Dodger sa sám v jednom texte vyjadruje, že nechodí na výšku a nečíta knihy a že len opisuje svoj život tak ako ho vidí, takže intelektuálne bádanie od neho čakať nemožno. Aj bežné témy sa však dajú podať zaujímavo a nezaujímavo. Bohužiaľ u mňa sa Dodger zaradil do tej druhej kategórie. Hovorí, hovorí, ale nikdy som sa pri jeho textoch nepozastavil a nepovedal si: „tak toto vystihol“. Toto platí, či rapuje o vtipných, vážnych, či drsňáckych témach. Nikdy to nie je to pravé orechové. Miestami sa mi zdá, že by rád znel ako James Cole, k čomu má aj určité hlasové predpoklady. Hlas je ale asi jediné, čím by sa mohol Jamesovi pripodobniť.

Mnoho piesní je pretkaných hosťujúcimi interprétmi a pomerne často začujeme aj slovenčinu. Tu by som vytkol, že zatiaľ čo zvuková kvalita Dodgerových nahrávok je na slušnej úrovni, o hosťoch sa toto nie vždy dá povedať a týmto je znižovaná kvalita celkovej nahrávky. Po hudobnej stránke to nie je vôbec zlé. Sú to väčšinou jednoduchšie samplovačky, ktoré občas príjemne prekvapia a myslím, že kvalitatívne odpovedajú ostatným zložkám albumu.

Na Dodgerovi je pozitívne, že jeho prejav i texty znejú úprimne a skromne. Ako sám uvádza, nerobí rap pre slávu a peniaze, ale pre radosť. Prajem mu, nech mu toto presvedčenie vydrží. Ak by som mal porovnať dva dodané albumy, tak 10 roků života (2009) je na tom o niečo lepšie ako starší Vagabundos remix album (2008). Je tu teda cítiť určitý progres, takže držím palce do budúcnosti – je stále na čom pracovať.

www.dodger.cz

Tracklist k CD Vagabundos remix album + 10 roků života (Rebelia records – 2008/2009)

1. Intro
2. Co bys chtěl víc ft.Jayk3M
3. Vrátit zpět
4. Nevěřím nikomu ft.Macro
5. Falešní kamarádi
6. Proč ft.DRF
7. Bolest
8. Abys věděl ft.SeeJay
9. Něco dokázat
10. Už nemůžu dál ft.Mick a Danielka Melišová
11. Síla slova ft.Defo
12. Outro

Bonus:
13. Tma Remix ( produkce Freedombeatz )
14. Abys věděl Remix ( produkce SeeJay )
15. Dám si pivo ( Wrestling verze )( produkce Wenet, co produced by Digaz )

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *