BWO PRESENTS DJ RASHAD


Kedy: 7. apríl 2011
Kto: DJ Rashad (Planet Mu, US), Biomat, Detlef Dakar (BWO)

Vo štvrtok 7. apríla príde do Nu Spirit Clubu na pozvanie BWO DJ Rashad, aby v Bratislave odpremiéroval žáner zvaný juke. Rashad aj juke pochádzajú z Chicaga a do Európy sa dostali len nedávno – Rashad na turné so zastávkami v Londýne, Bristole a Berlíne, juke vďaka vydavateľstvu Planet Mu.

Zvykli sme si na hlásenia o nových žánroch na blogoch a insiderských magazínoch, stačí trochu tu-a-tam pokrútiť gombíkmi a na svete je Nová Veľká Vec. Iný prípad je žáner, ktorý sa síce javí ako žhavá novinka, ale pri bližšom pohľade ide „len“ o ďalší krok vo vývoji jednej vetvy tanečnej hudby.

V jednej z nich priviedlo Chicago na svet house, ktorý sa postupne začal členiť na menšie subžánre ako napríklad ghetto house – na kosť osekanú variantu klasickej house music, so špinavými vokálnymi samplami, všadeprítomnými handclaps a hlavne rýchlym BPM okolo 150-160. Niekedy koncom 90. rokov prispôsobovali ghetto house podľa vlastných potrieb tanečné skupiny, pre rýchlejšie a svižnejšie pohyby nôh a otočky v bokoch. Vznikol footwork, pre nepripravených mätež pohybov, pre fanúšikov krok ďalej po klasických breakdance súbojoch s choreografiou nasledujúcou každú zmenu v ultra-rytmike.

Cez Youtube videá sa dostal juke a footwork do Európy, kde ho spozoroval napríklad Headhunter alias Addison Groove. Jeho Footcrab prihodil ďalšie polienko do ohňa pod kotlom ostrovnej tanečnej hudby, nasledovali Girl Unit a Bok Bok z Night Slugs so svojimi juke-experimentmi v produkcii a DJských setoch. Bodom obratu bolo vydanie dvojdielnej kompilácie Bangs & Works na Planet Mu, kde nájdeme prierez juke v najrôznejších podobách – od hororovej vízie dystopického Chicaga v 2020 od DJa Spinna, cez lo-fi znejúce jazzové a soulové inšpirácie až po okamžité hity s valivými basovými linkami ako Itz Not Rite od DJa Rashada.

Rashad a Spinn nie sú len DJi, ktorým sa podarilo „preraziť“ aj v Európe, povesť originálnych producentov si držia aj na domovskej scéne v Chicagu, na tanečných battles v prázdnych halách, skladoch a telocvičniach. Tie stále pokračujú v ovplyvňovaní vývoja juke trackov, ktorých životnosť je v nohách tanečníkov. Rovnako neurčitý je aj osud juke v tak vzdialených končinách ako v Bratislave. Otestujte a vydajte ortieľ po fyzickom zážitku v klube – hodnotenie z Youtube a slúchadiel sa nepočíta.

neboli nájdené žiadne obrázky

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.