Banksy vedľa Andyho Warhola v Cvernovke


Street art vs. pop-art v Cvernovke je výstava, na ktorej budú konfrontované diela kráľa pop-artu Andyho Warhola s dvoma svetovými street artovými umelcami – Banksy a Bambi, pre ktorých bol Andy Warhol zároveň aj inšpiráciou. Alternatívou k ním bude tiež anonymne tvoriaca umelkyňa Poppy, ktorá momentálne žije na Slovensku, ale slovenka nie je. Doplnená bude autentickými fotografiami Billyho Name, ktorý bol jednou zo signifikatných postáv legendárnej Factory ako Warholov umelecký poradca a fotograf.

Tento výstavný projekt je pokračovaním konceptu, ktorý bol prvýkrát na Slovensku predstavený v novembri minulého roka v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Má tiež ambíciu do svojho kurátorského zámeru aplikovať dôležitý moment, ktorý bol prítomný v 80-tých rokoch minulého storočia jak v tvorbe, tak aj v jeho živote. Tým momentom je Warholov koncept kolaborácie, kterého princípom bolo tvoriť dielo s viacerými umelcami spoločne. Tieto kolaborácie sa považovali za zvláštny druh „fyzickej konverzácie“, pretavenej do samotného obrazu, čím sa stal Andy Warhol priekopníkom nového prístupu spolupráce s mladou, prichádzajúcou generáciou umelcov, akými boli J.M. Basquiat či V. Clemente. Keďže je Andy Warhol už mŕtvy a jeho ďalšia kolaborácia v reálnom čase už nie je možná, spojenie jeho diel so súčasnými umelcami street artu a stále žijúcim Billym Nameom do jednej výstavnej koncepcie, chápeme ako kreatívne pokračovanie tohto geniálního modelu spolupráce, už však nie v konkrétnom spojení v konkrétnom obraze spoločne s Warholom, ale na konkrétnej spoločnej výstave s konkrétnymi umelcami.

Andy Warhol je všeobecne považovaný v odborných kruhoch za Leonarda da Vinci 20.storočia. Patrí k najdrahšie predávaným a najvystavovanejším umelcom na svete a ako reportér doby, portrétista spoločnosti, grafik, kresliar, fotograf, filmový tvorca, autor divadelných predstavení a autobiografických spisov, producent a manažér rockových kapiel, ale aj vedúca osobnosť Factory v srdci New Yorku, si vyskúšal a potvrdil svoj celoživotný koncept predkladania banálnych motívov a výstredných obrazov snobskej a konzúmnej spoločnosti bez toho, aby si pokazil povesť osoby jasne dominujúcej v americkej spoločnosti ako celebrita kultúrnej scény.

Kým Warhol je považovaný za kráľa pop-artu, Banksy sa stal doslova ikonou subkultúrnej umeleckej scény, ktorá je v súčasnosti úderným demonštračným arsenálom v kontexte sociálnej a politickej kritiky. Svoje diela tvorí po celom svete, vrátane vojnových pasiem a prostredníctvom výtvarnej parafrázy, irónie či satyri komentuje súčasnú spoločnosť a vyzýva k aktivite. Banksy vytvára prúd pouličnej, ale už aj galeríjnej interaktivity s ľuďmi a jeho osobnosť a tvorba sa stali synonymom slobody, hipsterského spôsobu života a nezávislosti na spoločenskom mainstreame. Jeho diela sú v zbierkach rôznych múzeí a galérií sveta, v súkromných zbierkach mnohých celebrít, ale aj rôznych bezdomovcov. Jeho najdrahšie dielo bolo licitované na auckcii Sothebys v roku 2010 za 1,8 milióna USD a v roku 2012 ho časopis TIMES zaradil k TOP 100 osobnostiam sveta ( popri Barackovi Obamovi a Stevovi Jobsovi ), ktoré najviac ovplyvnili svet.

Bambi je street artová umelkyňa z Londýna, ktorá dostala prívlastok – Female Banksy. 30. apríla však britský denník The Sun prišiel so správou, že Bambi je speváčka s renomé pop star, ktorej CD-čka vlastní niekoľko desiatok miliónov ľudí po celom svete. Okamžite sa rozpútala konšpirácia, kto môže byť Bambi a padali mená ako Adele, Victoria Beckham, M.I.A, Paloma Faith alebo Rihanna. Dominantný koncept jej tvorby tvoria najmä portréty slávnych osobností, ktoré sa snaží aj komentovať. Aj v tomto duchu Bambi vytvorila kultový portrét Kate Moss, ktorý si supermodelka objednala u Bambi za 50.000,- libier. Bambi tak vytvorila tri plátna s portrétom Kate Moss – jeden pre Kate, druhý kúpil Brad Pitt a tretí bude súčasťou výstavy v Cvernovke. Podľa vzoru Andyho Warhola, aplikuje do procesu umeleckej tvorby aj diamantový prach, aby tým pozdvihla estetický efekt daného obrazu. V jej niektorých grafity sa objavuje aj kritika v rovine irónie na rôzne politické osobnosti či ich nezdravé počiny. Taktiež sa vyjadruje k problémom zneužívania malých detí v reklame či procesom socializácie ľudí, ktorý museli prejsť z jedného spoločenského priestoru do iného. Bola veľmi dobrou priateľkou Amy Winehouse, ktorej nadáciu pravidelne podporuje. Jej portrét patrí k signifikantným dielam v jej tvorbe .

Poppy patrí tiež k tým umelcom, ktorý zahaľujú svoju skutočnú identitu a podobne ako Bambi, aj ona sa sa inšpiruje pop-artovou tvorbou Andyho Warhola a vo svojich dielach väčšinou glorifikuje ikonické podoby portrétov slávnych osobností. Tému celebrít koncepčne rozdeľuje na tie, ktorých individuálna charizma ovplyvnila v určitej dobe spoločnosť a na tie, ktoré sa stali prostriedkom zneužitia elitárkych skupín v podobe klultúrneho produktu k ich individuálnej materializácii. Okrem týchto diel rozpracuváva témy konceptuálne reflektujúce evolúčny charakter zeme a parafrázy na symbiózu svetových technologických značiek a architektúry.

Fotografie Billyho Namea reflektujú atmosféru Warholovej Factory, ktorá bola miestom vzniku prvých intermediálnych projektov a akousi baštou undergroundu 60-tých rokov. Do roku 1970 žil a tvoril v tomto Warholovom štúdiu a bol autorom a realizátorom myšlienky „postriebrenia“ Factory. Jeho fotografie boli dôležitým dokumentom začínajúcej éry pop-artu 60-tých rokov a v rámci hierarchizácie osobností bol u Warhola klasifikovaný ako superstar.

Výstava v Cvernovke priblíži rozdiely, ale aj podobnosti subkultúrnych prístupov k tvorbe cez street art a pop-art. Street art v mnohých aspektech transformuje pop-artové témy i prístupy do priestoroch ulice a inkarnuje ich prostredníctvom výstav naspäť do galerijných priestorov. Tým sa vytvára zaujímavé akčné vizuálne médium, ktoré spája estetiku pouličných diel s kamenným priestorom galerijnej expozície.

V priebehu trvania výstavy budú organizované rôzne workshopy, prednášky, premietania filmov a večerné diskusie a párty.

Trvanie výstavy: do 31.05.2014
Otváracie hodiny : Pon-Ned. : 10.00 – 18.00
Vstupné: Dospelí – 3,-EUR, Študenti, dôchodcovia a žiaci – 1,50,-EUR, Skupiny nad 15 ľudí – 1,-EUR
Organizátori výstavy: Andy Warhol Society, Arts Group a Cabeza Art
Autori výstavnej koncepcie: Báša Števulová, Natália Cubjaková, Martin Švajda a Martin Cubjak

Viac informácií na stránke facebook.com/STREETARTvCVERNOVKE alebo na FB evente

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.