VINYL 3


Píše sa rok 2000 a na Slovensku sa Hip hop začína cítiť už ako doma.Hovorí o tom aj veľký rozmach akcií, či už v Bratislave, Handlovej alebo v Martine. Jedna z takýchto akcií venovaná Hiphopovej kultúre je aj V-NYL – elite hiphop party. Už po tretí raz sa stretli mladí ľudia z celého Slovenska a Čiech, holdujúci tejto divokej kultúre, plnej spolupatričnosti ale hlavne zábavy. Na túto akciu si organizátori z Blava Flava productions a agentúry Ananás pozvali na Slovensku už známe kapelky, rozprávajúce svoje pocity ako sú Peneři strýčka homeboye, Trosky, MC Indy a Wich, nezabudlo sa ani na rýdzo Bratislavské záležitosti Štvanci a Názov stavby, ktorý vznikol po spojení rappových združení Lúza, Drvivá menšina a 21.Paráda. Hlavný bod programu boli bezpochyby Aphrodelics z Rakúska (ináč Nigéria a pod.).

Poďme pekne poporiadku. Na začiatku bolo slovo a to slovo prišlo od Štvancov, čo je partia okolo malého Mira a Panta plus chalani z Rendéza. Djing podobne ako Názvu stavby robil Robo, ktorý sa od posledných akcií výrazne zlepšil nielen čo sa týka podkladovej muziky, ale aj po stránke scratchingu. No nezaostávali za ním ani chalaniská. Mleli a mleli o pocitoch a veciach okolo života na ulici. Sám Miro vám určite rád porozpráva svoje zážitky, ktoré prežil v Bratislave. Názov stavby sa napojil rovno na Štvancov a už sa nedali zastaviť. Odpálili to a ľudia v hladisku sa pretekali, kto vyskočí vyššie. Vydali zo seba všetko, čo chceli povedať v ich new schoolovom style. Drsné. Len tak ďalej páni. Sakra, tu som už strácal triezvy pohľad na vec, kto navštívil šatňu Aphrodelics mi dá určite zapravdu.

B-boys začali do muzičky, ktorá hrala z Vinylu pomaly dancovať no prekazila im to partička, asi najkvalitnejšia Slovenská rapovica zo Zlatých moraviec, Trosky. Veľmi sa mi páčila ich komunikácia z publikom. Texty ako “ naším protestom je…“ si publikum svorne doplnilo za učinkujúcich. Som rád že chalani fungujú naďalej, je to predsa len skupina, čo má texty k „Veci“. Praha reprezent, MC Indy a Dj Wich. Mám ich rád lebo tvoria štýl, ktorý ma tak ako hlavu tak aj pätu. Indy so svojou hlasovou možnosťou kvalitne dopľňal Dj Wicha.Po konzultácii so známymi som sa presvedčil o tom, že chalani mali asi najlepší ohlas ľudí. Dokonca mi Shooty tvrdil že sa mu viac páčili ako samotný Aphrodelics. A prečo nie? Pocit je najdôležitejší. Na rad prišla Peneřina. Ku tejto kapele nemusím asi nič konkrétne povedať. Orion s partiou boli good. Neviem či sa mi to ale len zdalo, no povedal by som že väčšina songov bola z ich novšej produkcie. Pohodička.B-Boys rozcvičení, netrpezlivo poskackavali a dožadovali sa svojho vystúpenia. Da Live Broadcast, Myjava, B-BoysUnity, Second Style, Skor a ďaľší tancujúci homeboys to rozbehli a tí čo nepoznali neverili. Vskutku úchvatná tanečná pohodička. B-Boys si to pekne navzájom nandávali, bojovali až do poslednej kvapky potu.

Aprhodelics zdrtený Slovenskou pohostinnosťou si uvedomili že keď nie teraz tak nikdy. Aaaa… Na podiu sa objavili 4 Niggas. Biele uteráky, jogingy ako vystrihnute z kung fu filmov, Maskáče… Párty a vlastne hlavný bod programu mohol začat. Sála v zrkadlovom haji asi nikdy este nezažila takú atmosféru, v ktorej sa ocitla, a ľudia si uvedomili, že popri komerčných akciách dancefloarovéhu štýlu existuje aj niečo, čomu sa vraví kultúra. Kultúra ulice. Čistá muzika vyžarujúca silu prúdiacu priamo zo sŕdc kapiel hrajúcich na tejto a podobných akciách na celom svete má stále svoj veľký počet priaznivcov a nikdy o neho nepríde, či to je už hip hop alebo iný štýl, ktorý nepozná hranice. Aphrodelics ukázali ďalšej generácii a ďalsím hudobným fajnšmekrom,ktorým sa za svoj život nepošťastí okrem komerčných akcií vzhliadnuť atmosféru mladej generacie holdujúcej vlastnému zmýšlaniu o živote. Po skončení týchto čiernych maniakov sa akcia pomaly skončila, no Dj Ali neprestal a dával ešte skladby na pobavenie pre tých, ktorí nemienili v tomto štyle skončiť dnešnú noc. Od začiatku bolo možné vzhliadnuť video z Jamu, ktorý sa konal doobeda oného dňa pod mostom

LaFranconi a na nástenke pár fotiek. Vystavené boli aj dve plátna v štýle „cukríkov“ od mojej maličkosti.YO!

Tu sa niekde končí aj môj pohľad na V-NYL 3 a pomalým krokom som hľadal miesto na oddych. Všteko sa na dobré obrátilo a všetci, ktorí sa chceli stretnúť na dobrej párty, či už boli z Košíc, Žiliny, Trnavy, Trenčína, alebo z Čiech sa určite nemohli sťažovat, a ak áno tak ich srdečne pozdravujeme. Pri čítaní tohoto článku už bude na svete V-NYL 4, na ktorom sa taktiež určite uvidíme.

Blava Flava production chce poďakovať hlavne Agentúre Ananas, Pantagrafu (RIP), Art Arttacku, Holkám z akcie, vyššie spomenutým mestám a ľuďom ktorý ich reprezentovali, Zrkadláču a tým čo boli napísaní na guestliste……. Adios Amigos…

Text: Scuott

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *