O ctihodnej Akadémii


Hip-hop je definitívne mŕtvy. Hip-hop sa na Slovensku práve narodil. Dva prístupy, jeden fenomén. Prečo o tom hovorím? Teda, prečo teraz a prečo už zase?

Pretože čo nevidieť tu budú Aurely. Teda vyhlasovanie cien Akadémie populárnej hudby, ktorá by mala byť akousi odbornou protiváhou Slávikov. Teda nejde (či skôr nemalo, lebo buďme si úprimní, ide) o popularitu, ale o akúsi bližšie nedefinovanú kvalitu. Čiže vkus pár „vyvolených“ z brandže.

Čo s tým má hip-hop? Tento rok sa táto „žánrová“ cena dostane do hlavného, priameho prenosu. Čo znamená asi toľko, že hip-hop sa stal organickou súčasťou slovenskej populárnej hudby a aj kebyže sa postavíte na hlavu, nezmeníte to. Tak to berte ako fakt.

Našťastie, cenu v kategórii budeme udeľovať „my“. Aby som to vysvetlil, ľudia zo scény. Je tak koniec tomu, aby sa k albumom vyjadrovali ľudia typu: najskôr zahlasujem v kategórii metal, potom v country, a čo som ešte nezaškrtol, á, hen, hip-hop. Jasné! Aj tam čosi napíšem, v telke som predsa videl, hentoho, to oné.

Takže o hip-hope budú rozhodovať niektorí vyvolení, ale tento raz z „komunity“. Vďakabohu za to. Lenže (áno, patrím k nim) mám teraz plný mail všelijakých pravidiel, papierov na podpis a podobných vecí od domácej IFPI, ktoré by som mal kdesi poslať. Ale keďže Akadémia sa tiež rozhodla zverejňovať kontakty na svojich „členov“, v pošte mám aj kopu nevyžiadaných správ od vydavateľstiev s prehľadom ich vydaných nosičov, z ktorých je každý zásadný, úžasný, prelomový a neprehliadnuteľný.

Normálne sa mi nechce veriť, prečo slovenská populárna hudba ešte neprevalcovala celé MTV. Ten pocit, že česť niekoľkým výnimkám je nepočúvateľná, je asi len mojou osobnou paranojou. Každopádne, sám som zvedavý, kto si cenu za hip-hop nakoniec odnesie.

Odporúčame: 31. 3. prídu Harlem Globetrotters. Basketoví kúzelníci budú zabávať návštevníkov v bratislavskej hale na Pasienkoch. Dnes sú tu síce každú chvíľu, ale aj tak ich divadlo je celkom zábavná šou. Basketbal ako divadelné umenie nemusí byť tak úplne bláznivý nápad.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *