Jižní Pionýři – Three Stars


Zabudnite na to, že český nášup sú len Indy a Wich, alebo Peneři. Sú tu Jižní Pio a majú gule byť iní. A tento album je toho dôkazom. Nečakajte nadupané instrošky. Na prvý posluch si nebudete kývať hlavou. Ich muzika nie je na taký efekt. Hudobná produkcia ”pionierov” je surová a “špinavá”. To nie sú čisté a melodické sample, ale ruchy a pazvuky. Do hlavy sa vám nevotrú svojou vlezlosťou. Dávajú si na čas a keď sa nenecháte odradiť, zistíte, že vás Jižní Pio dostali a budete na ich strane.

Hoci zo 14-skladbového albumu je regulérnych songov len 8, vôbec to neruší. Pretože tento album má to, čo ostatným neraz chýba. Dobrú dramaturgiu. Nie sú to len naplieskané skladby na jednom nosiči. Keď to očúvate, viete, že všetko je na správnom mieste. Krátke scénky medzi skladbami ako napr. antináckovskú ”Černou minutu” alebo skrečovú smrť ”Cut News” si dáte celé, lebo nejde iba o vatu, naopak sú nápadité a sú spestrením. Po tej hudobnej stránke máte dojem, ako by si chalani zobrali sadu platní a hudbu zbúchali len za pomoci gramcov. Skrečmi sa tu skutočne nešetrí, čo maniakov do zvuku škrtajúcej platne len poteší. Kapela sa nespoľahla iba na domovského J-Kida, ale aj na hostí – bratov od fachu.

Došli si zaškrtať Loop Digga (bývalý dj Penerov) a dídžejská partia z Brna Questablists. Práve v spolupráci s nimi Pio zmákli skladbu ”Tolik co říct”, podľa mňa jednu z najlepších vecí albumu. Trúfam si povedať, že táto vec má hitový potenciál. Rapové vokály sú v réžii Filipa a Martina. A treba uznať, že si češtinu vedia podať. Keď som ich púšťal kamošovi, trochu mu ich prejav pripomínal Phata. To si netrúfnem posúdiť, nechám to na vás. Isté je však to, že nie sú takí sebastrední a nerapujú o tom, že oni sú tí praví reprezentanti hip hopu.

Sú ironickí, ale nie frajerskí. V Bbaráku boli označení za punk rap. Punk sú možno len v tom, že serú na bežné šablóny, ktorých sa v hudbe a textoch česko-slovenský rap drží. Keď kritizujú, nie sú trapne moralizujúci. Nehanbia sa v textoch priznať, že ”hledají lásku”. Alebo si zarapovať o tom, že radi vypadnú z mesta do prírody. Viem, že je klišé, čo teraz napíšem, ale Jižní Pio si našli svoj štýl a ako ho budú rozvíjať ďalej, ukáže ich ďalšia doska. Bola by však škoda, aby ich debut ostal na Slovensku nepovšimnutý. Ide o podarený album.

Track list k albumu Jižních Pionýrov (Topičůf Salóón – 2003)

1. Intro
2. P.I.O. (rmx)
3. Tolik co říct
4. Pank 3:1
5. Černá minuta V+W
6. Resumé
7. Z hnoje květ
8. Cuttin News
9. ResuMezihra
10. Děláme všechno pro to, aby´sme se měli líp
11. Nemohou dobře psát
12. Cesta z města
13. Hledáme lásku
14. Outro

Text: Hari

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *