Vec – Funkčné remixy


Možno prišiel kúzelník

Niekedy to človeku vyjde až na druhý raz. Aj keď sa snaží urobiť veci najlepšie ako vie, aj keď investuje čas, energiu a schopnosti – v lepšom prípade dokonca talent. A predsa sa to nepodarí. Navyše, ak sa k tomu pridajú aj nejaké predchádzajúce úspechy či úcta okolia, zväzujú ho očakávania. Predovšetkým v prípadoch, ak chce latku nastavenú kdekým a hocako nepodliezť.

Taký je prípad Veca a jeho albumu Funkčný veterán. Napriek tomu, že dnes sa mi páči viac ako v dobe, keď vyšiel, stále ho nepovažujem za výrazne dobrý. Uvedomujem si, že je to trochu zvláštne: Braňo nerapuje obzvlášť zle, počul som kvantá horších MCs aj producentov. Lenže od albumu človeka, ktorý by mal niekde z výšky a s milým úsmevom hľadieť na zvyšok scény, očakávam čosi úplne iné. Priemer je nehorázne málo a aj jemný nadpriemer zúfalo nestačí.

Jednoducho, Funkčný veterán nefungoval vtedy a nefunguje ani dnes, čo vystihuje vcelku smutné konštatovanie, že najviac ma bavili fotografie na jeho obale. Takže informácia, že Vec pripravuje album poskladaný z remixov práve predchádzajúcich skladieb, pre mňa veľa neznamenala. Našťastie, zase raz som sa mýlil. A v krajine hudobných diletantov (a nás podobných diletantov, ktorí o hudbe, knihách či filmoch píšu) konečne vzniklo CD, ktoré možno považovať za moderné, a zároveň nie za úplne smiešne.

Funkčné remixy sú totiž nosič, akým mal byť už Veterán. Hip-hopovú nudu vystriedala väčšia variabilita, rôzni producenti a štýly: počnúc dubstepom a drumandbassom končiac. Paradoxne sa tak tento album-nealbum stal jedným z najzaujímavejších hudobných počinov minulého (a nielen hiphopového) roka. Stále je to pre mnohých ten starý dobrý Vec – fakt neuveriteľné zistenie, keďže rap väčšinou zostal – zároveň to však je moderná urban music, ktorej producenti vdýchli nový život. A to sa o veľa albumoch, obzvlášť tanečnej hudby, povedať nedá.

Remixy sú lepšie ako originál. Jedná sa vlastne o také špecifikum dnešnej doby. Kunsthistorici na to možno majú nejaký múdry termín: že objekty sa prerábajú, pretvárajú a miešajú, mashupujú a remixujú, bootlegujú a blendujú, že sa robia remixy remixov a originál od pätnástej kópie už nedokáže nik rozoznať. Ale ak to má byť budúcnosť hudby, a má vyzerať tak, ako nový Vec či Tázok, vôbec mi to nevadí.

Škoda len, že remixy na niektoré skladby sa opakujú. Je ale fajn, ak sú piesne/tracky obliekané do nových šiat. Zostáva už len ustrážiť, aby módne strihy neboli už po dvoch sezónach zúfalo mimo.

O cover sa postarali Fundaluka

www.myspace.com/funkcnyveteran

Tracklist k CD Funkčné remixy (EMI / Escape – 2009)

1. Funkčný veterán (Veneer Remix)
2. Pamätáte? + Kardinál Korec (Paulie Garand Remix)
3. Kurva hrdý (Sugar Sugar Remix / Beyuz)
4. Toto je to čo sme chceli (Karaoke Tundra & DJ Spinhandz Remix)
5. Nikdy nevieš + Richard Müller (The Autumnist Remix)
6. Polárna noc (Gerionty Kokaina Mix)
7. Bez teba + Tina (DJ Wich Remix)
8. Tu? + Supa (UNDOTrib Remix / Trib)
9. Prepnutí + Zverina (No Money Remix)
10. PPamätáte? (Miretz Remix)
11. Rošáda (LUX remux / SPORTO)
12. Turista + Pio Squad (Foolk Remix)
13. Mám sa bohémsky dobre (PPE Remix)
14. 1.milion + Delik a Zverina (Rerap)
15. Funkčný veterán (Emonoizboyz Remix)
16. Polárna noc (Cartonnage 8bit discotheque Remix)
17. Turista + Pio Squad (L Plus Remix)
18. Tu? + Supa (Side9000 Remix)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *