Ryes – Talamus


Ryes nový album CD Talamus

Kúpiť CD Talamus v ArtAttack Shope.

Nostalgia je, keď listujete albumom fotografií a narazíte na dovolenku v „Jugoške“, máte tri roky, stan a tatka, ktorý prebije každého. Nostalgia je stavebnica Merkúr, červené trenírky na telesnej, zapletené copy spolužiačok na filme Titanic a bratrancovo Atari z Nemecka. Nostalgia je Coltcha a Peneři, Chaozz a Eastside únia. Nostalgia je aj Ryes.

Pri počúvaní Ryesovho albumu Talamus prichádza ten pocit: Eastside únia dva, Dema Nemá Téma a mladí Indy s Wichom. Ak by totiž pri československom hiphope jestvoval vážne braný trueschool, práve debut opavského rappera by sme k nemu museli priradiť. To nie je negatívne hodnotenie, skôr formálna konštatácia.

Je však zvláštne, že jestvujú albumy príjemné a albumy nepríjemné. Pri takomto rozdeľovaní až tak nezáleží, či sú, alebo nie sú tie albumy technicky dokonalé. Ale musíte poctivo dodať, že Ryes občas nerapuje presne, inštrumenty sú všetko len nie objavné (a niekedy i trochu naivné) a textovo občas máte pocit, že autor toho chce povedať až príliš – a vo všetkých tých slovách sa málinko stráca.

Sú ale rapperi, ktorí aj keď píšu texty, vlastne nehovoria nič. Talamus nie je albumom takéhoto rappera. Ryes má čo povedať, no chýba mu textárska ľahkosť a obrazotvornosť – ono by vás ako poslucháča niečo takéto možno nenapadlo, ak by sa v jednej skladbe (Průběh) nestretli Ryes a Paulie Garand. Ten dokáže navrstviť obrazy tak, ako sa to Ryesovi nedarí. Akoby ostal na polceste kompromisu medzi rapovým flow a veršovým majstrovstvom.

„A podivná kasta lidí bloudí v ulitách / v plastovejch oknech se snaží zahnat vlastní strach / a ten můj pokorný houslista / chodí se mnou zbírat slova na místa / kam jdu jenom s ním a nakrájeným časem.“

Lenže sú albumy, ktoré na seba – a často aj nasilu – strhávajú pozornosť, ktoré na vás budú kričať heslá, a potom sú albumy, ktoré síce budú šepkať, ale aspoň zmysluplné myšlienky. Talamus je takýto album. Album, ktorý si pustíte do pozadia a zabudnete, že vám hrá. Ale pritom ho stále jedným uchom počúvate a z času na čas sa pristihnete, že je vlastne „oukej“.

Talamus nie je kandidátom na album roka a pravdepodobne si nezapamätáte, o čom vlastne tie skladby boli. Ale zároveň po ňom môžete pokojne siahnuť vtedy, ak si budete chcieť vypočuť čosi, čo ste z československého hip-hopu už dávno nepočuli. Teda, keď Ryes práve nerapuje (auto)reprezentačne a o svojich „hejteroch a kluboch“. Alebo keď nerapuje Hoz, i keď ten jeho prízvuk je vcelku zábavný.

Vlastne jediným problémom tohto albumu – teda okrem toho, že mu chýba čosi, vďaka čomu by ste si ho zapamätali – je, že tých (plus aj mínus) pätnásť skladieb je akosi nevyvážených. Niektoré bavia viac, iné bavia menej. Niektoré sú nuda, iné naozaj fajn. Ale celkom by ma zaujímalo, ako by Ryes znel s kapelou, pretože práve jeho prejav si dokážete predstaviť obklopený klasickými hudobnými nástrojmi.

Talamus je teda ten príjemný album. Nič menej, bohužiaľ ani nič viac. Ale subjektívne musím uznať, že keby som tento album počul pred piatimi (a viac) rokmi, pravdepodobne by sa mi veľmi páčil. Hej, to tá nostalgia.

www.myspace.com/ryestalamus

Tracklist k CD Talamus (Ty Nikdy Records – 2009)

1. Intro
2. Šlapu rap (Dj Bussy scratch)
3.Černá a bílá
4. Bílá nemoc ( feat. Khomator)
5. Za všechno …
6. Černá a bílá rmx
7. Průběh (feat. Paulie Garand, Seck)
8. Pořád makám
9. Odjakživa
10. Začal jsem psát (Dj Fatte scratch)
11. Představ si (Dj Mouu scratch)
12. Zítřejší den
13. Pět minut slávy
14. Outro

Video Ryes – Začal sem psát

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *