Nike Air Max 1: 25 faktov o legendárnych teniskách

Nike Air Max 1: 25 faktov o legendárnych teniskách


Tenisky Nike Air Max 1 – fakty a história

Nike Air Max – to je názov bežeckých tenisiek, ktoré v roku 1987 začala vyrábať spoločnosť Nike. Táto séria je považovaná za najviac inovatívnu a priekopnícku v technológii a dizajne obuvi. Prvý model tenisiek dnes poznáme pod označením Air Max 87.

Air Max sneakers priniesli ako prvé bežecké tenisky viditeľnú inováciu v podobe vzduchovej tlmiacej jednotky Air. Tá je zabudovaná v päte tenisky. Technologická inovácia priniesla Air Maxom veľkú popularitu a stanovila štandart dizajnu bežeckých tenisiek na dekády dopredu. Dizajn Air Maxov sa odvtedy uplatnil v nespočetných variáciach. V tomto článku sa pozrieme na fakty od inšpirácie hlavného návrhára tenisiek až po moderné dizajny Air Maxov.

Za samotným dizajnom legendárneho modelu Air Max 87 je Tinker Hatfield. Svoju inšpiráciu pre prvotný dizajn našiel pri svojom výlete v Paríži. Poďme sa spoločne pozrieť na 25 faktov o teniskách Nike Air Max.

 

#1 Prvá spoločnosť, ktorá začala spolupracovať s Air Max 1, bola japonská firma Atmos


V roku 2002 sa japonská maloobchodná sieť Atmos spojila s Nike. Spoločne vytvorili jedinečnú verziu klasických bežeckých tenisiek. Projekt bol zameraný na zvýšenie predaja u už existujúcej zákazníckej základni Atmosu. Spolupráca vytvorila jedinečnú a doposiaľ nikdy nevídanú verziu bežeckých tenisiek. Kreatívci v Atmose skombinovali prvky Nike Air Safari so siluetou tenisiek Air Max 1. Model bol uvedený na trh pri príležitosti 15. výročia vzniku prvého modelu Air Max. Fanúškovia a zberatelia ho považujú za vzdanie holdu pôvodnému modelu. Tiež farebná kombinácia tohto modelu je považovaná za jednu z najlepších farebných kombinácii tenisiek.

 

#2 Spolu s vývojom tenisiek Air Max sa menil sa aj branding na päte tenisiek


Prvé prototypy testovacích výrobkov Air Max nemali na päte vôbec žiadne logo značky Nike. Počas testovania a príprav na spustenie marketingovej kampane bol na pätu-vzduchovú bublinu pridaný nápis NIKE AIR. V tomto čase bol pridaný na bok tenisky Air Max aj zásadný poznávací prvok tenisiek Nike – fajka Swoosh, tak ako ju poznáme dnes.

 

#3 Ľudia si zo začiatku mysleli, že bublina Air praskne ako bublinková fólia


Technológia Air Max bola v čase uvedenia revolučná a v oblasti bežeckej obuvi sa nedala s ničím zrovnávať. Z dnešného pohľadu vyzerá počiatočná obava zákazníkov smiešne. Verejnosť sa bála, že bublina Air pri používaní tenisiek praskne. Tým, že nikdy predtým takúto novinku nevideli, veľa ľudí pochybovalo, že technológia Air bude dostačujúco odolná. Ako sa v priebehu času ukázalo, vzduchový vankúš Air, dokázal prežiť samotnú výstelku tenisiek, ktorá sa používaním opotrebovala skôr ako samotná bublina.

 

#4 Marketingovému oddeleniu firmy Nike sa nápad s bublinou Air Max 1 vôbec nepáčil


Podľa tvrdenia dizajnéra Tinkera Hatfielda sa marketérom z Nike pri prvom stretnutí s bublinou Air Max tento nápad vôbec nepozdával. Považovali ho za „príliš“ a „priveľa“. Trápila ich otázka: ako máme predať tenisky, ktoré majú na boku dieru? Neskôr sa marketéri stotožnili s nápadom Air a podľa úspechu prvých reklamných kampaní, zožali tenisky s bublinou Air obrovský úspech.

 

#5 Air Max 1 – revolúcia začína


Technológia Air znamenala revolučný prevrat v bežeckej obuvi. Nike však zažila revolúciu aj po obchodnej stránke. Po zahájení predaja Air Max 1 spoločnosť Nike vykázala najvyšší medziročný nárast ziskov z predaja produktov, čo bolo v dovtedajších dejinách firmy nevídané.

 

#6 Dizajnér Tinker Hatfield dostal od Nike ponuku na „balík“ tenisiek


Spoločnosť Nike sa rozhodla poveriť návrhom dizajnu obuvi Tinkera Hatfielda. Svoju ponuku mu prezentovali ako balík, teda ak bude súhlasiť s prácou na Air Max 1, zaviaže sa spolupracovať aj do budúcnosti na ďalších modeloch Nike ako Air Safari a Air Trainer 1. Asi sa všetci zhodneme, že je skvelé že Tinker túto ponuku neodmietol a pokračoval aj na ďalších dizajnoch tenisiek.

 

#7 Dizajn tenisiek je inšpirovaný parížskym centrom Le Centres George Pompidou


Vzhľad tenisiek Nike Air Max 1 je inšpirovaný Le Centres George Pompidou v Paríži. Dizajnér Tinker Hatfield sa pri svojej návšteve Paríža zastavil v centre, ktoré je celosvetovo známe pre svoj „naruby“ dizajn. Na odpruženie tenisiek navrhol skryté medzipodrážky pod penou, čo malo byť súčasťou vizuálnej estetiky obuvi.

 

#8 Reklamy na tenisky Air Max 1 nakopli porovnávacie reklamy na bežecké tenisky v mainstereamových médiách


Reklamy ktoré prezentovali tenisky boli viac ako iba skvelé reklamy. Boli to krátke filmy, v ktorých Nike rozprávala príbeh o tom ako vytvorili Nike Air a nebáli sa použiť svoje štatistiky a výsledky testov. V reklamách porovnávali svoju obuv s konkurenčnými značkami, ktoré sa zaoberali výrobou bežeckých tenisiek. Súčasť marketingového mixu tvorili aj celostránkové inzeráty v mainstreamových časopisoch a novinách. Toto bol jeden z prvkov, ktorý urýchlil porovnávací charakter reklám na bežecké tenisky a diktoval štýl marketingu počas celých 80. a 90. rokov 20 storočia.

 

#9 Najväčie vzduchové tlmenie Air na svete


V dnešnej dobe majú niektoré modely tenisiek Air Max bežne celopodrážkové odpruženie. Vo svojích začiatkoch však mal aj model Air Max najväčšie vzduchové odpruženie svojej doby. Už len skutočnosť, že vzduchová bublina bola vidieť spôsobovalo zásadný vizuálny faktor. Schopnosti tlmiacej podrážky sa v roku 1987 nedali s ničím podobným zrovnávať. Podľa dobových reklám tenisky Nike Air Max mali 3x väčšiu tlmiacu podrážku ako predchádzajúce tenisky.

 

#10 Tenisky Nike Air Max 1 sú jediné tenisky na svete s vlastnou umeleckou knihou


V roku 2011 založil Matt Stevens projekt MAX100. Jeho cieľom bolo vytvoriť originálne umenie na teniskách a zachytiť ho formou fotografií v knihe. Projekt s knihou MAX100 začal ako bláznivý nápad, ktorý pomocou crowdfundingovej kampane Kickstarter vyzbieral potrebné prostriedky na realizáciu. Kniha je veľmi cenená v komunite fanúšikov a zberateľov tenisiek, ktorý takýmto spôsobom zdieľajú lásku k originálu Nike Air Max 1.

 

#11 Technológiu Air mohla mať iná značka


Tenisky Air Max 1 majú dlhú a bohatú históriu. Tažko si vieme predstaviť, že technológia tlmenej podrážky Air bola pôvodne ponúkaná aj iným firmám zaoberajúcim sa výrobou bežeckých tenisiek. Našťastie pre Nike, vtedajší riaditeľ Phil Knight odhalil potenciál tejto technológie skôr než ostatné firmy.

 

#12 Semiš a sieťovina si berú dovolenku


Prvá verzia Air Max 1 bola vyrobená zo semišu a sieťoviny v nezabudnuteľnej kombinácii farieb červenej, bielej a šedej. Po úvodnom spustení predaja obuvi boli v roku 1988 a 1992 uvedené na trh aj celokožené verzie tenisiek. Až v roku 1995 sa Nike vrátila k pôvodným materiálom a opäť začala používať semiš a sieťovinu pri nových modeloch Air Max 1 sneakers.
 

#13 Prvý model Air Max 1 Retro bol takmer Hybrid


V roku 1992 spoločnosť Nike vylepšila odolnosť modelu Air Max 87. Pridali aj kľúčové technologické prvky z Air Max 90. Použili podrážku a podošvu z Air Max 90 a vrchnú časť z Air Max 1. V roku 1993 bola vyrobená menšia séria týchto tenisiek. Spojenie dvoch modelov sa však neujalo a retro modely Nike Air ako ich poznáme dnes, sú viac podobné pôvodnému modelu Air Max 87.

 

#14 Prvá celokožená verzia Air Max 1 bola vyrobená v roku 1988


Koža a nylonová sieťovina patria v dnešnej dobe k najobľúbenejším materiálom na výrobu tenisiek Nike. Prvý celokožený model bol v roku 1988 verejnosťou veľmi dobre prijatý. Na výdrž orientovaná verejnosť uprednostňovala nylon vďaka svojej odolnosti. Naopak kožené tenisky boli považované ako voľba na každodenné nosenie.

 

#15 Zásadný model Air Max 1 – logo Swoosh ako „šperk“


V roku 2013 sa tenisky Air Force 1 vrátili k „šperku“ Nike. Pre mladších, ktorý si nemusia pamätať prvotný úspech Air Max 1 z minulosti, model z roku 1996 obsahoval namiesto klasického loga, ktoré ide celým bokom tenisky až po kotník len malé gelové logo, ktoré vyzerá ako šperk. V nasledujúcich 5-6 rokov bol tento model vyrobený v niekoľkých farebných variáciách.

 

#16 Technológiu Air vynašiel Marion Frank Rudy


Marion Frank Rudy bol nezávislý vynálezca, ktorý spolupracoval s Nike. Vyvinul to, čo dnes poznáme ako Nike Air. Rudy však nevymyslel názov Nike Air. Jeho pomenovanie pre túto technológiu bolo Nike „Pressurized Gas Encapsulated in Polyurethane“. Hlavný dizajnér Nike Tinker Hatfield však tento názov zavrhol pre svoju dĺžku a komplikovanosť a neskôr prišiel s pozmeneným elegantným názvom Air.

 

#17 Prvé Air Max 1 mali medzipodrážku z iného materiálu


Prvá verzia Nike Air Max 1 mala inú medzipodrážku a podošvu, než dnešné verzie. Tá sa jemne líšila v samotnom dizajne, no iná bola aj pena z ktorej bola vyrobená. Pôvodná pena bola náchylnejšia na drobenie, teda menej odolná. Ako vývoj technológie Nike postupoval, zlepšovali sa aj materiály, z ktorých boli medzipodrážka a podošva vyrobené. V roku 1992 sa začali viac používať trvanlivejšie konštrukčné prvky, ktoré sa prvýkrát objavili v Air Max 3. Tieto dnes poznáme pod pomenovaním Air Max 90.

 

#18 Pridanie mini Swoosh fajky


V roku 1997 Nike pridala druhé menšie logo – fajku Swoosh na stranu malého množstva modelov Air Max 1. Na dnešných modeloch sa už s druhým logom na teniskách veľmi nestretneme. Tento fakt robí z modelov s 2 fajkami vyhľadávaný a cenený kúsok medzi fanúšikmi a zberateľmi tenisiek.

 

#19 Farebné prevedenie bolo tiež inšpirované centrom Pompidou


Nielen samotný návrh tenisiek Air Max 1 bol inšpirovaný parížskym Le Centres George Pompidou. Aj samotné výrazné farebné prevedenie sa nechalo inšpirovať týmto centrom v Paríži. Aby exteriér Pompidou Centra vynikol, bol namaľovaný v jasných červených farbách. Pre Air Max 1 bola preto tiež vybraná jasne červená farba. Tinker Hatfield chcel, aby Nike Air Max tenisky vynikli a boli rozpoznateľné už z diaľky.

 

#20 Prvá reklama Nike je moment, kedy sa tenisky Nike dostali na „mapu“


Air Max 1 bol revolučný výrobok, takže keď ho Nike predstavila, vytvorila reklamný spot, ktorý použil v podmaze skladbu „Revolution“ od Beatles. V reklame účinkovali športové superhviezdy tej doby ako tenista John McEnroe, Bo Jackson alebo basketbalista Michael Jordan. Táto reklama sa považuje za dielo, ktoré dostalo tenisky Air Max na pomyselnú mapu. Podľa názoru mnohých ľudí sa vďaka tejto reklame značka Nike dostala do povedomia ľudí pričom verejnosť začala vnímať Nike nie ako spoločnosť vyrábajúcu „bežecku obuv“, ale viac ako obuv pre každodenné nosenie.

 

#21 Fajka Swoosh sa zmenšila


Všimli ste si tento detail na pôvodnom modely Air Max 1? Ak položíte vedľa seba staršiu a novšiu verziu, zistíte, že fajka Swoosh na pôvodnej verzii je podstatne väčšia ako v retro verzii. Táto zmena v dizajne nastala v roku 1996. Či to bola zmena k lepšiemu alebo horšiemu, necháme na vás.

 

#22 Viditeľný vzduchový vankúš Air zmenil tenisky navždy


Vďaka vzduchovému vankúšu Air, boli bežecké tenisky Air Max 1 odlišné od ostatných tenisiek, ktoré sa v tej dobe predávali. Fanúšikovia a zberatelia tenisiek oceňujú možnosť vidieť vzduchovú bublinu. Práve to je jeden z faktov prečo ich tak milujú. Podstatná však bola pozitívna reakcia  širokej verejnosti, tá pomohla zmeniť tenisky Air Max navždy.

 

#23 Nie je to iba o „vzduchu“


Vzduchové tlmenie Air nie je len o vzduchu. Spočiatku sa tlmiaca jednotka Air Max plnila plynom fluorid sírový. V posledných rokoch sa však vzduchový vankúš začal plniť dusíkom. Fluorid sírový sa prestal používať kvôli škodlivým účinkom. Takže prosím nečuchajte výpary zo starých „Air bagov“.

 

#24 Tenisky majú „priezory“ ktoré odvádzajú tlak preč


Maximum Volume – to je časť dizajnu tenisiek, ktorá umožňuje presun vzduchu a tlmenie pri dopade tenisky na zem. Je to ten priesvitný kúsok tenisiek, ktoré ich robia tak odlišné. Tieto priesvitné priezory nám dovoľujú nahliadnuť do vnútra tenisky. Funkcia umožňuje vzduchovému vankúšu expandovať pri náraze mimo priestor medzipodrážky. Pomocou týchto „priezorov“ môžete vidieť vzduchové tlmiace jednotky.

 

#25 Prvé tenisky „Retro“ Air Max 1 boli vyrobené v roku 1992


Pojem retro v spojení s teniskami Air Max sme do roku 1992 nepoznali. Spopularizovala ho samotná firma Nike s modelom Retro Air Max 87. Vylepšená verzia sa opierala o pôvodný dizajn. Vylepšenie spočívalo v použití odolnejšej podrážky a podošvy tenisiek. Retro model z roku 1992 bol v celokoženom prevedení, čo bol opak semišovej pôvodnej verzie.

Foto: http://www.complex.com/


Miluješ Nike Air Max 1 sneakers? Zdieľaj prosím tento článok so svojimi priateľmi na Facebooku!

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.