Grimaso – Kto dá viac


Grimaso nový album CD Kto dá viac

Povedali: ak sa ti nepáči, nechaj tak, nerieš, nepočúvaj. V poriadku, nechám tak, neriešim, nepočúvam. Pretože Grimasov producentský „album“ sa mi nepáči. Sorry, nič osobné v tom nie je.

Tu niekde mal tento text skončiť. Možno by to bola najkratšia recenzia na album v histórii slovenského rapového internetu. Alebo aspoň v histórii Artattacku. Ale potom mi toto gesto prišlo vcelku prázdne, smiešne a dokonale hlúpe.

Ale narovinu, začnime predpokladmi: chápem, že žijeme na Slovensku, že prostriedky, stroje, kontext i vedomosti sú vcelku obmedzené prostredím a minulosťou. Chápem, že tu nie všetko funguje ako má a že množstvo vecí nefunguje vôbec. Ale ako poslucháča ma toto všetko vonkoncom nezaujíma a na dobrý album mám pre všetkých rovnaké kritéria. Je mi fuk, či ho produkoval Timbaland, Linda Perry, Simon Cowell z American Idol, Wich alebo Grimaso. Keď mi padne na hlavu strecha domu, je mi tiež šumafuk, či ho projektoval Koolhaas alebo tutok Imro z vedľajšej ulice.

Ešte jeden predpoklad: naozaj si myslím, že Grimaso je, alebo skôr raz bude, talentovaný producent. Lenže na vlastný produkčný album ešte nedozrel. Rovnako, ako vo svojej dobe Wich (čím sa postavím hlavou proti múru, no z dnešného pohľadu aj Wich mal ešte zo dva, tri roky počkať. Napriek tomu, čo som vtedy o tom albume napísal / povedal).

V prvom rade, možno začínam byť na staré kolená hluchý, no nepáči sa mi zvuk. Teda master hladina, zvláštna „zatlmenosť“, občas sa mi nepáči mix. Rozčuľuje ma fade out koniec skladieb. A v prvom rade, nepáči sa mi, ako Grimaso píše bicie (najmä bass / kick drum).

Aby sme si rozumeli, možno traja zo štyroch slovenských producentov by darovali niekoľko orgánov za to, aby produkovali veci aspoň ako Grimaso. Ale podľa vyššie uvedeného, kritérium už dávno nie je slovenská scéna. Bohužiaľ.

Prenasleduje ma totiž dojem polovičatosti. Nie je to zlé a nie je to ani vyslovene dobré, je to také: zúfalo slovenské. Neviem, či to Grimasovi stačí. Ak áno, tak na domáce pomery je to dobrý album. Za týmto si stojím.

K rapperom je asi aj zbytočné sa vyjadrovať. Klasické mená, často klasické rýmy, frázy a frázičky. Niekoľko zaujímavých barov, niekoľko nezaujímavých, u niektorých ľudí viete, čo povedia asi tak polminútu dopredu, niektorí rýmujú slová, ktoré prvé napadnú aj dvanásťročné deti, niektorí majú nepresnú dikciu. Načo menovať.

Ak platí Zverinovo, že toto je to najlepšie, čo tu je, no potom sa načim zamyslieť. Napadnúť Peteraja chce v niektorých prípadoch (áno, aj také sú na tomto albume) dospieť aspoň na jeho textársku úroveň. Ale to je len také moje cynické pošťuchnutie.

Nie, nechcem rozberať skladbu po skladbe. Ak o to budú mať relevantní ľudia záujem, máte môj mail. Ale aby som zakončil niečím pozitívnym, u nás je väčšina rapových albumov horších ako Grimasovo CD Kto dá viac. Pravdupovediac, skoro všetky. Nebudem ukazovať prstom, možno by som ukázal aj do zrkadla. Ale baví ma Danosť, už dlho, len ho je stále málo počuť. Baví ma Moja Reč, páči sa mi odvaha postaviť skladbu s Nyakou na disharmónii spevu a inštrumentu (to že sa úplne nepodarila, je druhá vec).

Sám som zvedavý, kde bude Grimaso o tri roky. Naozaj by mohol byť niekde, kde už zato stojí stáť. Zatiaľ musí urobiť pár krokov. Možno rovnako ako väčšina slovenského rapu. Ale toto už je prázdne moralizovanie.

www.myspace.com/djgrimaso

Tracklist k CD Hovorit volne EP (Hip-hop.sk / EMI – 2007)

1. Intro
2. Koko Šajs, Opak, Supa – Návod
3. 2H Pozitív – Odpočívaj v pokoji
4. Zverina – Toto je
5. Bacil, Danosť – Kde máš flou
6. Tash (from Alkaholiks) – Big Up
7. Tafrob, Jay Diesel – Moh bych, ale nechce se mi
8. Otecko, SuperCrooo – Rock
9. Dj Lucco – Skrečjeb
10. ABYSI – V mene ulíc
11. Nironic – Everyway we go
12. Koko Šajs, Orion, Ego – Jak sa vieš hýbať
13. Michadelik – Tomu vrrr
14. Bang Bang
15. Nyaka – 1 for me
16. Opak – Šeci sa pýtajú
17. Tragikomix – Leto na sídlisku
18. Shomi – Drvič na odpadky
19. Vladis – Niekedy
20. Misha – Spomalíme svet
21. Boy Wonder – Toto je o mne
22. Cigo – Ži s tým čo máš
23. Otecko, Vec – Kto dá viac

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *