Položili sme pár otázok vlakovému kingovi menom Risk, a ako to dopadlo?


Zaujímalo by ma ako teraz žiješ?

Ako teraz žijem? Chodím do školy a cvičím, to ma baví. Chodím ešte na Thajský box.

Povedz nám niečo o tom ako si začínal s graffiti.

Tak asi prvý krát, keď som niekoho videl, bol Dick a ešte nejaký chalaň, ktorých som videl maľovať na Pražskej. V tej dobe som sa vôbec o rap nezaujímal. Potom raz nás stretli DCK na Pražskej a povedali nám ako sa to má a ako sa to nemá. Neskôr som sa nato vykašľal a potom, keď začalo maľovať BSA som znova začal. To ma asi najviac inšpirovalo. Cez Dana z Lúzy som sa dostal aj k rapu a sním naspäť ku graffiti. Chodil som sním tagovať do eletričiek a potom sme založili EMXcrew, neskôr s Čupom ASR, no potom to už išlo.

Čo si myslíš o SPKcrew?

Tak toto tam daj….hehe, že po 4-roch rokoch by sa to aj delfíni naučili. Proste keď niekto tak dlho maľuje, tak by to bolo dosť zlé, ak by to dnes ešte nemalo úroveň.

Sleduješ ešte ulice?

Sledujem, sledujem stále nové tagy, nové veci. Hlavne, keď je niečo zatreté. V poslednej dobe sa viac zatiera ako maľuje. Najviac sa mi páči Idyot a ešte Verm, ale u Verma je to vždy také “ALE…”. Idyot patrí medzi tých najlepších. Čo sa bubble štýlu týka tak v minulosti Lacko, čo dáva teraz sa mi moc nepáči, ale verím, že niečo vymyslí.

Je graffiti samostatná kultúra?

Graffiti je samostatná kultúra. Bboy môže brejkovať a do toho mu dj mixovať a mc rapovať, ale čo mu ty môžeš do to robiť…..? Veľa starých writerov sa ku graffiti nedostalo cez rap.

Štýl?

No, vždy mi išlo skorej o tvar ako o vykreslenie. Aby to bolo trocha symetrické. S prvkom, s ktorým som začínal, som sa snažil aj skončiť.

Išiel by si maľovať nejaký piece?

Aj by som išiel, nemám pieces moc rád, ale skúsil by som…Na stenách sa mi nepáči, že robíš iba ďalšiu vrstvu, na vlaku nie, ale stalo sa, že aj na vlaku sa dávala druhá vrstva….hehe.

Porozprávaj mi o Techne…

Nooooo, ľudia si myslia, že som sa o techno začal zaujímať iba teraz, že som to nejako zmenil, ale keď som sa zaujímal o rap, tak som chodil na Booomerang a to bolo prvý krát v 97. Od 97 chodim na Techno parties a je jedno či maľujem alebo nemaľujem, či cvičím alebo necvičím. Proste techno ma baví. Veľa ľudí si robí halušky, že keď maľujem, tak musím počúvať rap. Nepáči sa mi ten štýl na MTV, ako keby sa na niekoho hrali.

Ako tú celú techno scénu vnímaš?

Strašne veľa ľudí sa tam chodí uvoľniť, cez týždeň sú nejakí iní a tam sa prídu vyblbnúť. Nieje tam vôbec také napätie, ľudia sa tam nemlátia medzi sebou. Malo by sa tam menej fetovať. Tým, že sa tak dlho pohybujem medzi týmito ľuďmi, proste vidím, že každé ráno po party majú depresie z pervitínu alebo z niečoho iného, tak som nikdy nemal chuť nejakú drogu vyskúšať. Stačí mi, keď to vidím na ostatných ľuďoch, že čo to s nimi robí. Najviac ma štve, že začínajú fetovať strašne mladí ľudia, nemajú vytvorené žiadne istoty, ako je skončená škola a podobne, no a tie drogy ich poznačia tak že niektorí tu školu ani neskončia.

Slovenský rap?

No, mám obľúbenú jednu Bratislavskú skupinu, ktorú nepoviem, lebo by boli namyslení….hehe

Niečo o cvičení-posilňovaní…

Zaberá mi to dosť veľkú časť môjho života. Zase som sa dostal do takého obdobia, že celý deň nemyslím na nič iné, iba na to kedy pôjdem cvičiť.Chodím cvičiť tak 5 krát do týždňa, cez víkend si dávam pauzu. Momentálne tak. Baví ma na tom, že prekonávam sám seba. Nechodím tam preto, že ma niekto núti, ale preto, že sa sám prinútiš hodinu a pól makať na sebe. Každý krát sa snažím zdvihnúť viac a viac, aby som prekonal sám seba. To je tá vec čo ma na tom baví. Nechcem to nejako preháňať, mojich 90 kg je akurát.

Myslíš, že správne kradnúť farby?…hehe

Neviem či je to správne, ale asi všetci vedia, že s tých 140 panelov , som 70% namaľoval s narekovanými canmi. Akože echt, zvyšok tučné lóve. Pamätám si že som mal odložené peniaze na niečo, ale ja som sa na to vykašľal a všetko som vrazil do canov.

Ľutuješ tých peňazí teraz?

NIE!!! V žiadnom prípade, vtedy som zažil tie najlepšie zážitky v mojom živote. Na druhej strane ma poteší keď prídem do nejakej Hornej – Dolnej na Slovensku a ty ľudia ma poznajú.

Aké graffiti máš rád?

Z Čiech sa mi páči Cakes, 2Rock a Romeo. Zo sveta sa mi najviac páčia severské štýly…Fínsko, Dánsko, Švédsko, Nórsko…Holandsko, Francúzsko, Nemci sa mi páčia preto, že tie klasické Americké štýly posunuli niekam ďalej. Mimo Bratislavy je to proste nič, iba Soul zo Žiliny.

Nomad?

Hmmmmm….. tie veci majú kvalitu, nemá dobre tvary, ale ten piece vypracuje do posledného centimetru. Celkový dojem na mňa je pozitívny, ale ja si zakladám na tvaroch.

V Bratislave si ľudia mohli vyvinúť štýl na vlakoch, kde mali veľa času, ale v iných mestách na Slovensku nato čas nieje, takže nemohli vytvoriť takú kvalitu ako v Bratislave…

Bohužiaľ je to tak. Tá hmota graffiti bude fungovať iba vo veľkom meste kde je to médium, tie eletričky a vlaky kde sa ľudia môžu realizovať. Je tu viac odstávok, je jasné že keď v tom meste majú jedno depo, kde sú tri súpravy a dvakrát ich pomaľujú, tak na ďalší krát sa môžu rozlúčiť. Ale keď niekto povie, že sa nedá maľovat, tak je to blbosť, lebo vždy sa dá, len je to ťažšie…


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *