LKama a Dj Miko: „Je smutné, že si stále veľa ľudí dáva pred meno „DJ“


Seruste „chaloši“. Viem, že sa máte dobre, tak preskočím kleesik otázku a spýtam sa Vás, aká je Vaša najobľúbenejšia Vianočná pesnička?
LKama: Servus Ambróz. Mám rád všetky, ktoré majú vianočnú atmosféru.
Miko: Serus chaloš! Mám sa dobre, ďakujem za opýtanie. Užívam si Vianoce, veľa jem, spím a teším sa na náš zajtrajší koncert v Pardubiciach (odpoveď z dávnej minulosti pozn. „redaktor“). Momentálne je moja najoblúbenejšia vianočná pieseň „Ževraj“ od Decka.

Dosť bolo Vianočnej atmosféry, ideme na rap. Ako a kedy vznikol prvý impulz, že spravíte takýto projekt? Či Metys nakázal a Vy ste museli robiť?
M:
Lkamu bavili moje skreče, mňa zas jeho hudby, on chcel robiť producentský album, tak som mu povedal, že spravme mixtape, lebo sa mi chcelo silno mixovať a dlho tu nebolo niečo DJské. Po 1823-och rokoch to vyšlo, a môžme sa zase sústrediť na nové projekty roku 2012. Metysa nerieš, išlo to uplne mimo neho, nechal nám volnú ruku lebo nám verí a výkonnú produkciu prenechal Dekanovi. Lebo jemu verí tiež. On je totiž velmi dôverčivý (Metys, nie Dekan).
L: Prvý impulz? No to bolo dáke dva roky dozadu, keď som robil spoločný album s Kalim “Na čo čakať” . Chceli sme dáke skreče, oslovil som Mika a on do toho s radosťou išiel. No a niekedy potom sme sa len tak bavili, že čo tak spraviť nejaký spoločný tejp, alebo niečo také. A toď, je to vonku he.

Čo výber raperov? Ako ste ich vyberali? Myslím, že vačšinou ide o ľudí Vám blízkych, ktroých ste jednoducho chceli na svojom CeDle
L: Čo sa týka výberu, tak sme sa vždy dopredu s Mikom o tom poradili, ale ako vravíš, sú to viacmenej ľudia nám blízki alebo ľudia s ktorými som chcel niečo spraviť a nejak to vždy nevyšlo.
M: Presne jak Dedo vraví, vela sme konzultovali. Sú tam ludia, s ktorými už mal dohodnuté spolupráce, nejakých som dohodol ja, a keďže sme si všetci takí blízki a máme sa radi, tak to nakoniec vyzerá tak ako to vyzerá. Si myslím že si tam každý nájde to svoje.

Nejde sa mi ale nespýtať, tak sa spýtam – ste so všetkými spokojní? Či ste tam dali aj veci typu „Éééé, tak keď to nahral, dáme to tam, aj keď je to uek“ …24 trackov je predsa len habadej, nie je to síce 25 trackov, ale aj tak..vraj sa aj niektoré veci ani nezmestili.
L:
Spokojný ako spokojný. Počúvam tie veci pomerne často a postupom času zisťujem, že som mohol urobiť v niektorých skladbách niečo inak, ale na druhej strane niektoré veci ma bavia kurevsky moc.
M: Uek je tvoj účes. Je to habadej, ale osobne mi tam ani jeden track nevadí, a keby som nebol s ním spokojný tak ho tam jednoducho nedám. Je to jasné, že s odstupom času sa na to človek už pozerá inak, a určite by som tam pár vecí zmenil, a niečo spravil inak, ale keby som s tým nebol na 100% stotožnený, tak sa pod to nepodpíšem. Samozrejme, vždy sa dá všetko urobiť inak, kritika tu bude neustále, a nečakám že sa bude lúbiť každému všetko. Keď som to dokončil, veľa som to počúval, teraz už to nedokážem počúvať ale ohlasy sú fajn, nemám byť prečo nespokojný.

Čo urobíte s tými vecami, čo sa nezmestili, uzrú svetla šviata?
M: Veci čo sa nezmestili uzrú to svetlo, neviem kedy a akou formou, ale v dohladnej dobe určite nie.
L: Veci, ktoré sa tam nezmestili sa určite dostanú časom von.

El Kamito (áno, dal som si tvoje meno preložiť do španielčiny), ako to bolo s výberom hudieb? Poslal si každému dáky pack, alebo si každému uštrikoval beat na mieru ako babka sveter, alebo si jedodnucho poslal jeden beat a „tu máš nahraj do tohto, lebo Ťa zavraždím“? Povedz, som napätý.
He, že El Kamito, to jaký slovník používaš Ambróz??? Dá sa povedať, že každému som posielal balík hudieb z ktorého si mohol vybrať čo mu najviac sadne, ale pri dvoch alebo troch Mcs sa mi stalo, že som poslal jednu hudbu a hneď do toho išli. Nerobil som nikomu na mieru, nakoľko nemám doma meter.

Čo Tvoje producentské „vzory“, resp. koho hudby ceníš (od Slovenska cez Česko až po Americko)? V Tvojich hudbách počujem niekedy dosť veľký vplyv od Snowgoons a možno mi len yebe.
Vždy som ti hovoril ze môj “vzor” si ty Ambróz ..he….ale čo sa týka producentských, tak od nás a našich českých bratov je to jednoznačne DJ Wich a potom určite beatmakeri ako Smart, meine zwillingsbruder DJ Fatte, Analytik, Deryck, Emeres… zo zahraničia DJ Premier, The Alchemist, Appolo Brown, Stoupe, Snowgoons, J Dilla, DJ Muggs, Pete Rock, 9th Wonder proste je ich veľmi veľa, nechcem tu písať každého.

Miko, nemohol som si nevšimnúť, že nemáš v každej veci skreče, dla čego pan tak zrobil? Na základe čoho si vyberal, kde to dáš a kde nie? (otázka ako od primitíva)
Vôbec nie ako od primitíva, cítim to ako otázku od fundovaného, hlboko inteligentného hudobného fajnšmekra. V niektorých veciach si skreče interpreti sami vyžiadali, tam som ich dal. Sú ešte myslím dve skladby, kam som ich chcel dať, ale nestíhal som. Ja viem, výhovorky.

Ty ako osoba povolaná na DJing..ako to vidíš s týmto elementom hip-hopu na Slovensku? Je to smutné, alebo môžme mať radosť?
Na jednej strane je smutné že si stále veľa ľudí dáva pred meno „DJ“ a celý set odohrajú štýlom „play-stop“. Na druhej strane, ludí ktorí na gramofónoch porobia okrem zladenia bpm aj čo to iné je tu stále dosť – Vec, Spino, 3ck, Spank, Biomat… Niesom turnablista, ale velmi cením ludí ktorí tomu dokážu vela obetovať a gramofón berú aj ako hudobný nástroj… Takže mám radosť, keď počujem týchto ludí hrať. Nechodím niekam, kde je to smutné a mal by som odchádzať s plačom.

Máte radi súťaže? Ja mám rád súťaže, poďme si dať teda jednu malú súťaž. Aká je moja (Hubertova)najobľúbenejšia pesnička na Podla vkusu?
L: Verím, že si veľký fanúšik akčných filmov tak tipujem “Strapo-VHS bojovnik” ?
M: A o čo sa súťaží?

O dva gastrolístky, ktorých hrdým majiteľom sa stal Lkama, keďže namiesto odpovedania sa pýtaš.

To bola taká mala kompetícia, teraz však mi povedzte niečo o tej väčšej čo robíte s Vašim CD. Ozaj, koho nápad bol spraviť takýto obal?
M: Minule som si ním podložil nohu od stola v kuchyni, lebo sa celý kýval. Obal má na svedomí Dekan s Nabisom. Je čas vianočný, sviatky lásky a pokoja, decká majú prázdniny, dospelí dovolenky, tak nech sa zabavia strihaním, skladaním a lepením. Myslím že je to originálne, veselé a hodí sa to k celkovému konceptu CD. Či?
L: Verím, že všetko podstatné už spomenul Miko.

Na FB máte biliardu fanúšikov, všetci Vás milujú a sú Vám oddaní. Predpokladám teda logicky, že každý z týchto skutočných fanúšikov vlasní originál Vášho CD a Vy ste multimilionári. Je to tak?
M:
Priam multi – bilionári. Minule som doma tapetoval izbu 10 eurovkami, teraz ma čaká kuchyňa a kúpelňa. Kto zo skutočných fanúšikov ten originál ešte nevlastní, nech sa prekliká napríklad aj do artattack shopu, tam si ho môže zadovážiť.
L: Čo ti na to poviem, iba že si Ambróz [:)]

Máme tu nový rok a s ním prichádzajú aj nové výzvy a nové predsavzatia. Aké sú tie Vaše?
L: Nedávam si žiadne predsavzatia.
M: Nejak bolo, nejak bude. Uvidíme čo prinesie nadchádzajúci rok. Nebudem si dávať predsavzatia, lebo budem sklamaný keď to nevyjde.

Ďakujem Vám za rozhovor chalani, dávam priestor na záverečné pozdravy a odkazy.
L: Zdravím šeckých, díky tebe Ambrozini za rozhovor a díky všetkým, ktorí nás podporili kúpou CD.
M: Prajem všetkým šťastný a veselý Nový rok, nech je lepší ako ten predchádzajúci. Sleduj Gramo Rokkaz 2012, ževraj sa máš na čo tešiť!

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.