KEĎ SA STRETNÚ MODRÉ HORY, JE TO VŽDY TAKÝ MALÝ SVIATOK


Chlapci ja Vás vítam a hneď sa aj pýtam – vystupujete ako Bene a Lyrik – kto je ale Marián Benkovič a kto je Pavol Remiáš?
Bene:
Marián Benkovič je chlapec z Galanty, plánovač výroby vo výrobnej fabrike na televízory a popritom fanúšik amerického rapu z 90 rokov a taktiež všakovakých sitcomov, piva a čitateľ kníh.
Lyrik: Pavol Remiáš je PR konzultant na voľnej nohe, ktorý hustluje kade tade, žije s frajerkou v jednoizbáku, ktorý má výmeru dvojizbáku žije tam aj so psom, ktorý sa volá Kuki Taisho, čo v preklade z japončiny znamená Úsmev deviatich démonov. Je to človek, ktorý má rád Warhammer – fantasy knihy – najlepšie trilógiu The Horus Heresy, ale tiež Momentálne ide v trilógii Juraja Červenáka o dobrodružstvách kapitána Báthoryho.

Výborne. Bolo tu spomenuté fandenie sitcomom – ktorých konkrétne? Nejaké klasiky, alebo skôr nové?
B:
V tomto nie som moc trendsetter, stratil som to nejak pred štyrmi rokmi, kde som sa zasekol. Doteraz nemám dopozeraný ani Modern Family ani The Big Bang Theory, takže teraz to všetko doháňam. No a potom mám rád také tie klasiky ako Futurama, Family Guy, Cleveland Show a také všakovaké fóriky, ktoré ma dokážu rozosmiať.
L: Som absolútne najväčší fanda Red Dwarfa, potom samozrejme Futurama a určite American Dad a Family Guy, top je House of Cards, Vikings a dám si aj Sons of Anarchy.
B: No a ešte určite musím spomenúť, že pravidelne si opakujem seriál Black Books, ktorý má 18 dielov a videl som ich veľmi veľa krát.

Hmm.. musím povedať, že obidvaja máte veľmi dobrý vkus ako Vás tu počúvam. Ostaňme teda ešte pri filmoch chvíľu. Určite keď ste boli malí, ste mali nejaké svoje obľúbené filmy s hrdinami, na ktorých ste sa chceli podobať. Ktoré to boli filmy a podarilo sa Vám tieto svoje vzory do určitej miery nasledovať?
B:
Môj vôbec najobľúbenejší film z detstva bol Krvavý šport s Van Dammeom a hral tam Bolo Yeung pod menom Chong Li a vedel skackať s prsiami a bolo to super. Potom som mal veľmi rád béčkové horory, konkrétne Cintorín domácich zvierat, Kukuričné deti, určite všetci Chuckyovia a Votrelci.. Ale najviac moje detstvo formovali asi ten Krvavý šport a Cintorín domácich zvierat. No a keď sa na mňa pozreš, tak vidíš, že s tým Van Dammem to nevyšlo.
L: Ja som mal obľúbený seriál Curro Jimenez, potom určite Vôňa Cibule, tam hral Franco Nero a jedol veľa cibule, ktorá mu dodávala silu. No a ja som podobne jedával veľa cibule. Dokonca aj na Mikuláša mi dávali rodičia k sladkostiam aj cibulu, že „Tu máš Paľko cibuľu, tak si pekný“. Potom sa musím opakovať po Benem, Van Dammeho sme dávali všetci – ja som bol gymnasta a vedel som spraviť rozštep, vďaka čomu ma žrali niektorí starší chaloši zo sídliska, metalisti, čo pluli okolo lavičky a nosili sidovice.

Paľo dosť spomínaš šport. Zapájate sa aj v tejto dobe do nejakých športových aktivít?
B:
Spolu s mojimi galantnými chlapcami sme objavili pred rokom a pol floorball a tak sa snažíme dvakrát do týždňa, konkrétne v utorok a štvrtok, behať s tou metrovou midget palicou a hrať ten hokej pre takých tých menej schopných hráčov, ktorí sa nevedia korčulovať – takže floorball.
L: Ja som so športom dosť spätý, lebo ja som vlastne celú základku moc nechodil vonku lebo som každý deň chodil na tréningy športovej gymnastiky, saltá, veletoče a tak. Potom som sa dal na streetball, to som fakt žral tak, že som celé dni trávil vonku na basketbalovom ihrisku, alebo sme si aj prenajali niekedy telocvičňu a hrali zápasy. Potom som sa začal venovať japonskému tradičnému šermu IAI-DO – to som robil nejakých 5-6 rokov, no a teraz sa snažím o také formy športu, že si ideme zabehať s frajerkou Zuzkou, najbližšie chceme behávať v húfe so zlokoťákmi a pridá sa aj Nabis. A ešte rád aj cvičím jógu a to mi dosť pomáha mentálne sa vyfénovať. Mám obľúbenú pozíciu, že stoj na hlave, to veľmi odporúčam, je to super – 15 minút stojím na hlave – je to veľká vec, lebo Ti to prekrví mozog a vyplaví únavové látky. Dôležité sú pre mňa ale aj prechádzky so psom v lese, tam som napríklad napísal celý Zlokot, časť Modrých hôr. Tam si skrátka zapisujem hovadiny a z toho vznikajú pesničky.

Keď si taký zabehnutý basketbalista – čo Tvoj najobľúbenejší basketbalista?
Michael Jordan.

No a Bene, Ty a ten floorball – poznáš nejakého svetového floorbalistu?
No to nepoznám (smutno – veselým hlasom). Taký môj kontakt s profesionálnym floorbalom bol vtedy, keď som sledoval nejaký šampionát v telke a ešte jeden kamarát má za kamošov naozajstných floorbalistov, ktorý hrajú aj nejakú ligu, a zavolal nás k nim hrať floorball. A tak sme došli do Serede, hrali sme to s nimi asi hodinu, a tam sme pochopili, že my hráme úplne iný šport.. a namiesto toho, aby sme sa tam niečo poučili, tak jediné poučenie čo sme si odtiaľ odniesli bolo, že odvtedy nehrávame floorball s naozajstnými floorbalistami – nám sa to páči tak ako to hráme – žiadne taktiky, žiadne posty, jednoducho tam kde je lopta, tak tam ideme všetci.

Okrem toho, že ste teda vášniví športovci, ste aj raperi, ktorí sú považovaní za básnikov. Taký Mike Skinner a jeho texty sú tiež považované za básne a sú rozoberané už aj na vysokých školách. Čo nejaké méty v takomto smere, nechceli by ste sa dostať „do učebníc?“
L:
Nedávno ma oslovila jedna profesorka na gymnáziu z Rožňavy, že či môže so študentmi rozoberať jeden môj text, konkrétne The Cure od Zlokotu. Tak hovorím, že prečo nie… no rád by som vedel o čo ide. Tak mi poslala zadanie čo dala študentom, a bol rozbor textu, v ktorom ma ona nazýva klasicky školsky „lyrický subjekt“ a teda išlo o to, že aké verše používa lyrický subjekt tam a tam, čo chcel tým textom povedať atď. No a ja som si ten test urobil – a nedal by som plný počet bodov, ale fascinovalo ma to. Pokiaľ ale niekto z nás by sa mal dostať niekde do učebníc ako spisovateľ, tak určite Bene, keďže ten už aj knižku vydal (Spam Poetry, pozn. Hubert).
B: V prvom rade musíme poznamenať, že my si rozhodne nedávame žiadne méty. Ako používate Vy vo Vašom klane spojenie na voľnobeh, tak nejako tak voľnobežne fungujeme aj my – a teda nedávame si žiadne méty. No a k tej Paliho historke, mne sa stala podobná situácia, že nejaká čávenkyňa recitovala na Hviezdoslavom Kubíne nejaký môj text, myslím, že Vesmírne blues a vyhrala druhé miesto a tak mi o tom písala, a ja som sa jej tak nechápavo spýtal, že prečo tento môj text, veď existujú oveľa väčší a lepší chlapci ako ja, ktorí to vedia – na rozdiel odo mňa. Takže mne to príde vždycky divné, keď niekto pokladá za potrebu nás označovať ako básnikov, alebo či už vybrať si náš text na nejaký lyrický rozbor, na čítanie, resp. memorovanie na Hviezdoslavov Kubín. Ale budiž, sú všakovakí ľudia.
L: Možnože sa raz dočkáme aj Modré Hory revival band (smiech).. Inak teraz vyšla recenzia, priznám sa, že od nášho kamaráta, ale tak verím, že bol úprimný, a teda, že najviac definícia toho, čo my robíme je, že effortless, teda, že keď sme na pódiu, alebo v štúdiu, tak v našich nahrávkach necítiš, že by sme nejak tlačili na pílu, a teda aj súhlasím s tým, čo povedal Bene – Modré Hory sú taký voľnobeh.

Takže ako básnici sa necítite, a tak možno aj preto na Big Beate jedného máte, a tým je sám Tomáš Janovic. Viete ale, ktorá rapová kapela Vás predbehla s básnikom na albume?
L:
(bez zaváhania) Bola to Rendezska Sk s Danielom Hevierom.

Výborne, v teste si obstál!
Inak RSK je moja obľúbená kapela.

To určite chalanov poteší..Cestou na rozhovor som išiel popri prezidentskom paláci a je tam odstavený protestujúci karavan, ktorý chce trošku extrémnu vec. Moja otázka však smeruje k tomu, že keby ste mali jedno rozhodnutie, ktoré môže ovplyvniť nejakým spôsobom chod našej krajiny, aké by to rozhodnutie bolo?
L:
Ja mám v tomto absolútne jasno, jediný politický krok, keby mám tú moc, tak urobím to, že všetci by dostávali všetky svoje peniaze na účet, a potom by oni museli odvádzať štátu všetky tie sociálne a zdravotné poistenia, aby pochopili. Alebo aspoň symbolicky každého pol roka by ľudia dostali všetky love na účet, leo keby sa to zaviedlo celoploše bola by to katastrofa, lebo by väčšina nič nezaplatila štátu, samozrejme. Bene ideš.
B: Nakoľko žijeme v takej krajine ako žijeme, dá sa frflať a tak.. ale keď si prečítaš knihu Útek z tábora 14, alebo si pozrieš, čo sa deje v Ukrajine posledné dni, tak si uvedomíš, že žijeme v celku na znesiteľnom mieste. Tých vecí je fakt veľmi veľa, čo by sa dalo zmeniť.. Ale keď si to porovnáš naozaj s tými inými krajinami, tak žijeme na dobrom kúsku zeme, aj napriek všetkým tým Ficom, Harabinom a tým, čo si berú späť svoju kravinu..

Pri „keby otázke“ ešte ostanem. Kebyže máte veľa peňazí, tak ako ich investujete?
B:
Kebyže mám veľa peňazí, tak idem s frajerkou do Ameriky, a budem tam, až pokiaľ budem mať tieto peniaze – San Francisco, Philadelphia – tam by som sa zdržiaval.
L: Kebyže mám veľa peňazí, tak by som chcel aby to o mne nikto nevedel. Jediná zmena, ktorá by u mňa nastala, by bol taký ľahký debilný, sotva badateľný úsmev na tvári.

Interesante. A ako trávia večery Modré Hory, keď nekoncertujú?
L:
Plynule prechádzame do voľnobehu iného štýlu, drinkujeme vínka so zaujímavými ľudmi, napríklad keď sa stretneme s Benem a jeho priateľkou a každý donesie nových zaujímavých ľudí, a ja sa s nimi rád spoznávam a také to sieťovanie tam funguje a je to taký príjemný voľnobeh. Napríklad nedávno po koncerte – chvíľu sme predávali CDčka a následne sme veľmi plynule prešli do žúrky a veľmi plynule sme sa do 5 rána rozbili..
B: …a potom menej plynule sme o tej 5 ráno zháňali taxík..
L: .. ale opäť plynule sme tu. Keď sa stretneme je to vždy veľmi fajn..
B: JE TO VŽDY TAKÝ MALÝ SVIATOK!

Haha, to je na titulok! Poďme na ďalšiu otázku – čo Vás v poslednej dobe šokovalo?
B:
Udialo sa to päť dní dozadu, hrali sme NHL s Pekom – a prehral som 0:4 na zápasy. S Pekom..a to ma šokovalo…ale inak ho mám rád. (Beneho edit pri autorizácii: odvtedy sa udial NHL turnaj, na ktorom som bol ja, Peko, kamoš Mirco, ktorého aj spomínam v tracku Flashback, Roland Kánik a Tomáš Hudák a skončil som na prvom mieste, takže vesmír je opäť v rovnováhe)
L: Mňa šokovalo to, že mi volal naša vydavateľka a povedala, že veľmi veľa ľudí, keď si objednáva zo Slnko records dve CDčka, tak najčastejšia kombinácia je Jana Kirschner a Modré Hory – to ma šokovalo, ale v dobrom samozrejme, lebo Jana je top meno a ja nerozumiem prečo si to ľudia spájajú s nami, ale asi preto ma to šokovalo.

Mám teraz takú psychologickú otázku – čo je podľa Vás najhoršia, a čo najlepšia ľudská vlastnosť, kľudne to môžete aplikovať na sebe.
L:
Moja najhoršia vlastnosť je natvrdlosť, a najlepšia.. hmm.. že idem do vecí s otvoreným srdiečkom.
B: Paľo dal takú výživnú odpoveď, že ja môžem povedať hocičo a by to bolo zbytočné..
L: … a to je Tvoja najhoršia vlastnosť – skromnosť.

A zároveň..
L:
..aj najlepšia.. je to muž paradoxov.

A čo nejakú knižku keby ste mi chceli odporučiť? Je to možné?
L:
Okrem Warhammerovskej edície o Horusovej heréze ešte Juraja Červenáka, je vidno že na svojich knihách maká.
B: Keďže v decembri má Artforum takú vec, že osloví ľudí, o ktorých si myslí, že niektorí ľudia sú zvedaví na ich názor a nejak som sa aj ja zaradil do tejto skupiny a bol som oslovený, aby som povedal knihu, ku ktorej bude vycapená moja fotka, že toto Bene odporúča a keď si to kúpite, bude to super. Tak tento rok som odporučil knihu od Paula Austera a volá sa Zimný denník a je to super. Takže zimný denník na tie nekonečné zimné noci… fuj, skoro tak zlé ako androidy.

Keď ste na koncerte dávali skladbu Flashback, tak ma napadla otázka, ktorá Vám bude práve teraz položená, a teda kedy mávate také chvíľe, keď spomínate na staré dobré časy?
L:
Keď sa s Benem opijeme, tak skončíme vždy pritom, že si na afterke dávame youtube party a púšťame si tvrdé rapy z 90 rokov, ktoré každý pozná.
B: ..a minule sme tak boli hore do siedmej rána.

Mám to podobne. Keď sme pri tých starých rapoch. Čo sa Vám vybaví, keď poviem rapová klasika?
L:
Gang Starr – Moment of truth.
B: Keď Gang Starr, tak ja radšej Hard to earn, hlavne kvôli tracku Suckas Need Bodyguards, to naozaj som tú vec počul milionkrát. Zbožňujem ju. Ale tých rapových klasík je fakt veľa, tak ako mám rád NY zvuk, tak tak isto sa teším z toho západného LA zvuku, z pitia gin and juiceov a každý chce byť madafakin hustla pri tých bezcieľnych letných dňoch na Long Beach.
L: Track ktorý som ja najviac počul v živote sa volá Flavour of the Month od skupiny Blacksheep. To keď som prišiel domov ešte zo základky, hneď som si to zapol a musel som si to vypočuť päťkrát aby som bol spokojný… takto to išlo mesiace, neviem prečo, alebo bol som totálne hotový z toho tracku.
B: Dôkazom toho, že Paľo má naozaj rád Blacksheep je, že keď hrali päť rokov dozadu v Bratislave, tak on tam nabehol a našupu kúpil tri tričká a jedno z toho dal aj mne. A doteraz ho mám.

Paľo Gašpar bol nedávno v Austrálii, kde odfotil modré hory. Nechystajú sa aj Modré Hory k týmto modrým horám, resp. cestujete po svete?
L:
Jeden z najväčších tripov čo som absolvoval, bol na polárnom kruhu vo Švédsku, kde sme boli s frajerkou v lete. Mestá ako Jokkmokk, Kvikkjokk alebo jazero Stuor Tahtha, to nehovorilo veľa ani domácim v centrálnom Švédsku. Budúci rok ak to vyjde, by som chcel ísť do Petrohradu.
B: Môj najlepší výlet bol tak dva roky dozadu a to bol mesiac cestovania po Štátoch s frajerkou a už posledné obdobia mávam také, že po dvoch troch vínach si vravím, že ten ďalší rok to už musíme dať znova.

Pekné máte sny, tak ste pekní chlapci. Sme na konci a ja by som chcel, aby ste sa s nami rozlúčili nejakou obľúbenou konšpiračnou teóriou. Ďakujem za rozhovor. Stay blue.
B:
Odporúčam čitateľom artattacku stránku PRO Chemtrails a Geoinženyring. Je to veľmi vtipná stránka, robia ju Česi a sú to “Stránky pro příznivce umělého zasahování do pozemských procesů” Je to super.
L: Ja vyberiem jednu, že planéta Nibiru. V roku 2012 mala prísť planéta Nibiru a mala obrátiť póly. A to ma zaujalo, o tom sa veľa písalo, že ako sa má prežiť ten switch pólov a že nastanú 200 kilometrové vetry atď a to sa mi páči takéto.
B: …ja som vlastne minulý týždeň čítal úplne super vec, že neviem pred koľkými rokmi, ale asi 50, že nejakí zlí ľudia rozhodli, že hudobné albumy sa výhradne nahrávajú v 440 Hz, alebo tak nejak, a vďaka tomu sa snažia v nás vyvolať nejaký pocit úzkosti aby nás mohli potom ovládať, takže to je úplne super. A ešte bola pod tým aj diskusia, kde niektorí ľudia písali, že presne pre toto prestali počúvať hudbu. Čisté dobrečau. Kamoš na FB vtipne poznamenal, že svet už neovláda 13 rodín, ale 440 hercov.
L: ..vysvetli dekalcifikátor..
B: ..ako to je? Že dávajú do vody vápnik aby Ťa ovládali?
L: Presne tak, a proti tomu existuje dekalcifikátor, a ja som ho našiel. Sme boli v Štiavnici natáčať klip, a to bola taká magnetka v tvare Shreka a aj som nejak pochopil, že to je dekalcifikátor a odvtedy to mám na aute, takže som v bezpečí.
B: Taktiež Tí menej šťastní ľudia, ktorí nevlastnia túto pomôcku, tak si môžu zakúpiť tablety do kávostrojov, ktorými sa čistia kávovary a treba ich denne užívať trikrát a to pomáha. Ale nemôžeš to zapíjať vodou, lebo ja tam samozrejme veľa vápnika.
L: A na záver ešte odporúčam, že ak si chcete zlepšiť karmu, tak existujú také zelené tabletky pre jej zlepšenie.

Album Big Beat od Modrých Hôr si môžete objednať u nás v ArtAttack Shope.

Autorom fotiek je Miro Nôta

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.