BIO: Žite si svoj život, robte to čo baví Vás


Zdravím ťa Robo, ako sa darí v roku 14?
Serus Dick, nezvyknem sa sťažovať, za prvé nič by mi to nepomohlo, a za druhé, každému sa darí tak ako si zariadi, takže mám sa výborne, ďakujem za opýtanie.

To ma teší, vidím to veľmi podobne. Žiješ stále v Piešťanoch na sídlisku Adama Trajana ? Pýtam sa z dôvodu či ťa zaujíma história vlastného mesta. Vieš kto bol Adam Trajan a prečo váš „hood“ pomenovali práve po ňom ?
Noo, žijem už asi rok v Bratislave, ale do Piešťan chodím občas na víkend, alebo aspoň na deň, pozrieť mamu, malého bráška a dlhoročných kamošov. Adam Trajan? Ak sa nemýlim bol to kňaz a mal rád Piešťany aj o nich nejaké chválospevy písal… ale prečo je naše sídlisko po ňom pomenované to neviem. Veci, ktoré sa tam dejú sú velice nekresťanské. Ty ho nebodaj poznáš ? Inak ja a asi aj ľudia čo sú od nás to už majú tak zabehnuté ten názov Adam Trajan, že sa im pod tým nespája meno ale proste meno sídliska chápeš. Ustálené pomenovanie, Adam Trajan, ako Los Angeles hehe.

Tak LA áno ?! A kde bývaš v Bratislave? Prišiel si sem za prácou, alebo vôbec kvôli životu, viac príležitostí a rapovú hru ?
No jasne, ja to tu poviem a pod bránou mi budu od rana vystávať zástupy fanúšikov. Bývam momentálne v Petržalke, takže the realest … a prišiel som lebo som sa potreboval niekam pohnúť, smerom na západ, v Piešťanoch som žil 23 rokov a už to bolo same shit different day. Necítil som to tak, že tam chcem zostarnúť. Nejaký čas by som určite v BA rád pobudol, a čo bude potom uvidíme. Viac možností určite áno, nie len pre rapovú ale aj pre životnú hru.

To ma teší, sám som rodený Petržalčan i keď dnes už žijem na Kramároch. Stále pracuješ ako barman, alebo sa niečo zmenilo aj v tomto ?
Fuha, dufam že nie na lôžku.. nie s barmančinou som skončil po tom čo sa každý lepší bar zmenil na priemerný šenk.

Čím sa teda živíš ak to nie je tajomstvo ? Taktiež ma zaujíma akú školu si vyštudoval ?!
Chodím do práce. Od pondelka do piatku pracujem ako referent predaja v cestovnej kancelárii. Ale pracujem na tom aby už moj zamestnanecký pomer nemusel trvať dlho. No so strednou to bolo všelijako u mňa, bol som skôr ten typ čo sa tešil na to keď ju opustí. Chodil som na hotelku 4roky, z toho mi zarátali len 3 a maturoval som na rovnakej čašníckej učňovke, na ktorú chodil aj Rytmus, čiže mekka piešťanských rapperov.

Ty študent … vieš hrať na nejaký hudobný nástroj ? Bol niekto z vašej rodiny hudobník či inak umelecky zameraný ?
Na nástroje hrať neviem, to prenechávam na ľudí, ktorými sa obklopujem, nemôžem robiť všetko, potom by ostatní pri mne boli neužitoční. Môj otec bol hudobník dá sa povedať – nie profesionálny, ale na vojne mal kapelu, hral na gitaru a mal tiež veľmi blízky citový vzťah k hudbe a asi aj stále má. Ale rap, resp. hip-hop, tak ten som pochytil od jeho brata, teda môjho strýka. Je to Fonky, ktorý je ľuďom z bboys scény asi známy. Cez jeho kazety: Trosky, J.S.S, Snow, Warszafski Descz atď. som sa k tomu dostal a dodnes ma to drží. Ďakujem Fonky, že si mi ukázal cestu. Som veľmi rád, že na tých kazetách nemal vtedy Scooter, alebo Kabát.

Tak to ma podrž tvoj ujo je Fonky z Breakfans ? To je správa dňa … v ´99 som bol v Handlovej na Slovakia Break Cupe kde som sa zoznámil s ním a Laci Strike-om vtedy výrazné osobnosti domácej bboys scény. Je super, že ťa formoval takýto človek. Ako to, že netancuješ ale rapuješ ?
Ja neviem, na tréning ma nikdy nezobral, len tie kazety mi požičiaval.

OK prejdime k rapu, nedávno si dal von videoklip, je to predzvesť novej tvorby ?
Oukej, moja obľúbená téma. Áno, klip „Priamo z Piešťan“ je v podstate prvý singel k pripravovanému albumu “ Mladý a nespokojný“, na ktorom intenzívne makám a chcel by som ho nahrať do konca roka. Ak všetko vyjde podľa predstáv na jar 2014 by som ho chcel dať von pod značkou Oktogen Music v spolupráci s Ruka hore.

Spomínaš album, prezraď viac o hosťoch. Taktiež môžeš napísať s kým sa ti dobre spolupracuje …
No ja by som práve tých hostí nechcel spomínať lebo to je vždycky achilovka, nikdy to nevyjde tak ako si to naplánuješ a nechcem teraz niečo povedať a nakoniec tam polka z nich nebude. Oslovím pár ľudí, ktorých cením, mám s nimi priateľský vzťah. Určite už nebudem oslovovať ľudí, ktorí majú meno, aký taký fejm ale vnútorne viem, že sú slabí. Čo je pravda nie je hriech. Na 100% môžem zverejniť jedno meno – Supa, keďže tá skladba už je takmer hotová a aj klip sa strihá. Supa je zároveň aj odpoveď na otázku s kým sa mi najlepšie spolupracuje, je to pre mňa najlepší rapper na Slovensku bez debaty. Zároveň aj veľká osobnosť čo sa týka charizmy, názorov a zároveň kamoš. Je pravdepodobné, že sa tam objavia ľudia z nášho labelu Oktogen Music, Pra3x, a chcel by som mať znova na tomto albume Paliho Lyrika, ale aj Beneho, takže ak chalani toto čítate a ešte o tom neviete, budete tam hehe. Taktiež by som si chcel splniť sen a spolupracovať s ľuďmi, na ktorých som vyrastal, konkrétne zástupcov prievidzského oldschoolu – A.D. a Hlas Reality. Ja som hiphop brácho, zvysoka jebem na nové disko objavy z kerých sú volaktorí pojebaní. Bude tam aj môj obľúbený americký rapper z New Yorku a slovenská rocková legenda, ktorá nikdy nespolupracovala so žiadnym hiphopovým umelcom.

To znie tajomne, som zvedavý. Keď som ti napísal svoj názor na klip potešila ma tvoja reakcia. I napriek kritike si ju prijal, čo sa u raperov, pre ktorých je ego až na prvom mieste príliš „nenosí“. Mám pocit, že sa dokážeš ovládať a prijať názor iných, alebo sa mýlim a mám čakať diss na albume ? Tie som počul opäť letia.
Mirec, keby som s tým nebol ja vnútorne spokojný a presvedčený o tom, tak by som sa urazil možno a začal ti nadávať, že sa nevyznáš a nechápeš to a rozmýšľal by som čo som spravil zle, že sa to niekomu nepáči. Ibaže ja som s tým spokojný, stojím si za tým, spravil som to podľa seba, nebol to žiadny kalkul, takže je logické, že sa to nebude všetkým ľuďom páčiť rovnako. Že ty si jeden z tých, ktorí neoceňujú takú bombu tak to ma mrzí, ale hádať sa teraz za to nemusíme, veď ty raz na to dozrieš haha. Inak, čo sa týka rapperov, je pre mňa tiež Ego na prvom mieste. A čo sa týka dissu, no necháme sa prekvapiť, ale nemyslím si to, poznáme sa dlho, rešpektujem Ťa, lebo si tatko môjho obľúbeného športu na Slovensku, tak čo už mám s tebou robiť. To by sme spadli do vlny umelého vyvolávania dissu, ktorá teraz frčí a to by sme nechceli, ale môžem ti garantovať že dissovať by sa so mnou nechcel nikto.

Tak už som kľudný. Spomenul si Ega, si z Piešťan a poznáš sa s chalanmi z Kontrafaktu dlhé roky osobne. Je mesto na nich hrdé ? Inými slovami aké je „ovzdušie“ v rodnom meste okolo nich ? Predsa len nikto z „modernej éry“ nereprezentoval tak kúpeľné mesto ako oni. Všetci majú v merku tak most od Belluša …
Ja si myslím, že v Piešťanoch majú dosť podporu. Keď ideš po vonku alebo ja neviem do mäsiarstva a stretávaš ľudí v handrách KONTRAFAKT NAVŽDY tak ťažko o tom polemizovať. Je to tým, že nikdy na Piešťany nezanevreli, stále spomínajú v textoch a keď vidíš dospelých úspešných ľudí, potom majú dôvod byť Píščanci na nich hrdí. Celkovo cením ľudí, čo nezabudli na to odkiaľ sú, to je dôležité, lebo to miesto a prostredie z teba spravilo to čo si a nie všetci si to uvedomujú asi. Potom sa čudujú podaktorí, prečo nemajú doma takí hype, keď sú domáci. No možno preto že domáci ich už tak neberú. Inak si zober takú Handlovú. Koľko ľudí by poznalo Handlovú nebyť MR, proste dostali to mesto na mapu, ako pred rokmi KF Piešťany… raz rapper Vakill z Chicaga mal krásnu vetu na albume „Worst fears confirmed“. Chicago nejak nikdy nevynikalo rappermi, tak on ho tlačil a hrdo reprezentoval a povedal v treku: Chicago, we on the map now! to je pecka BTW, ty sa nejak v tých Piešťanoch vyznáš, most od Belluša, ty čo si architektúru študoval ? To ani mňa by nenapadlo, že most od Belluša, my tomu hovoríme – kúpeľný most.

Ten most je symbolom mesta spolu s kúpeľmi to je jasné. Emil Belluš a jeho tvorba ma zaujali tak si len tak študujem o ňom. Má toho veľa aj v Bratislave, keď tu teraz žiješ by ťa prekvapilo okolo koľkých jeho budov možno chodíš denne. Ale späť k rapu, viem, že je to už dávno ako si spomínaš na svoje vydreté víťazstvo na ArtAttack Freestyle Battle v roku 2009 prípadne na tieto battle vo všeobecnosti ?
Matne si spomínam a ono všeobecne, keď máš na pravej ruke vytetované 1.5.2009, zas nejak úplne zabudnúť ani nemôžeš. To si nevedel čo? Hneď na druhý deň, ešte s 2 promile asi som išiel kamošovi tatérovi, nemal som nič pripravené len som mu povedal nech mi rímskymi číslicami napíše tento dátum. Bol to super pocit, bolo to ako víťazstvo na Olympiáde. Uveril som v seba, uveril som v to, že keď na niečom makáš tak výsledky sa dostavia. Celkovo časy freestylu boli nádherné, rád na to spomínam.

Čo by si rád povedal ľuďom a neopýtal som sa ťa na to ?
Možno by som povedal teda nejakú svoju omáčku fanúšikom a ľuďom, ktorí toto čítajú. Žite si svoj život, robte to čo Vás baví, v čom ste dobrí, nenechajte sa nikým ovládať, usmerňovať, nepočúvajte žvásty v televízii a v médiách, nenechajte sa zmanipulovať, tvorte si svoj VLASTNÝ NÁZOR, čítajte knihy miesto pozerania amerických filmov, čítajte artattack.sk. Užívajte si život, ktorý máte lebo to je to najviac. Počúvajte dobrú hudbu, podporujte umelcov, ktorých ceníte, nepodceňujte to. Tešte sa na môj album, bude to veľká rapová a hudobná bomba. Zdravím Vás všetkých, majte sa krásne.

Díky za rozhovor a uži si deň

Album Bio&Rudec – To naj(c)horšie, čo si kedy počul kupuj na ArtAttackShop.sk

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.