Drvivá menšina – Daj mi to !!! / Dneska každý chce žiť


Dostal sa mi do rúk počin bratislavskej formácie Drvivá Menšina.( Dena, Šegi, Bacil). Je to skvelý pocit, vidieť, že i u nás sa začína dostávať do povedomia, že nosič č.1 je vinyl! Drvivá Menšina to vzala zo správnej strany, keď sa rozhodla svoj dvanásť palec prezentovať na klasickej platforme, reprezentujúca vinyl ako nosič najširšieho využitia. Je nahraný v rýchlosti 33 1/3 rpm, každá strana má 3 stopy – originál, instro, akap., čo je ideálne. Viacej stôp by znamenalo užšie drážky vinylu = tichší nekvalitnejší zvuk, preskakovanie prenosky.

Pri použití 2kusov, je možné takéto vinyly namiešať na hocaký spôsob. Predĺžiť zaujímavú inštrumentálnu pasáž, vytvárať zdvojovačky a nakoniec hladko nepozorovane prejsť do originálnej verzie. Akapela umožňuje využiť význam textu, vytrhnúť ho z kontextu a použiť na vlastné účely, poprípade vsadiť celý text do inej inštrumentálky. Vinyl má správnu gramáž, čo je veľmi podstatné z hľadiska živej manipulácie s nim. Kontrola počas jeho hrania je chválitebná.

A strana

“Daj mi to !!!” Track v produkcii Dena, je ladený do pochmúrnej atmosféry, zdramatizovaný hlbokými orchestrálnymi bubnami a klavírnou slučkou. Beat je nepravidelný takže v modernom šate. Na priblíženie poviem iba, že je to typické Názvo-Stavbovské rýmovanie, ktoré je pre niekoho vrchol, pre iného slovenský priemer. Text pokiaľ som správne pochopil hovorí o skazených slovenských pomeroch, keď priemerný človek samopasujúci sa do hh kultúry holduje konzumnému spôsobu života, peniaze vyhadzuje všade inam, len nie na podporu scény a má dojem, že všetko sa dá robiť zadarmo. Nie je ochotný vrátiť to čo prijíma.. .. súhlasím.

B strana “ Dneska každý chce žiť”, Typický párty track. V načrtnutom príbehu veľmi dobre vycítiť party atmosféru.. Dobrým sexepíl ťahom je hosťujúca Sandra, bohužiaľ pri jej hlasovom rozsahu je jej pasáž, dokonca doma v slúchadlách, len veľmi ťažko rozumieť, myslím si, že tobôž v klube to bude 100% iba emotívne zafarbenie bez zrozumiteľnosti, ale jej hlas je ozaj sexy a prijemný.

Hudobne sa o tento track postaral Jano z Novej Doby, o ktorom sa hovorí ako o veľkom talente. Je cítiť, že Jano je hudobne založený, pozná noty, vie si vytvoriť v hlave melódiu a preniesť ju do reálu.

Funky feeling inštrumentálka pôsobí na mňa mierne elektro-synteticky. Baví ma na nej najviac synteticko-basový groove, ktorým je prepletený celý track. Na môj párty vkus je inštrumentálka moc lyrická, utlmujúca, bez výraznejšej nakopávajúcej energie, možno to zapríčiňuje jej rozložený charakter, keď sa Jano až moc vyhral s tónmi. Koľko ľudí toľko chutí. Zdá sa mi, že tento vinyl musí vo mne nostalgicky dozrieť aby som ho dokázal prijať s celou energiou, ktorú do neho chalani vložili.

Tracklist k 12″ singlu Daj mi to !!! / Dneska každý chce žiť (V sieti zla – 2004)

A1. Daj mi to !!! (originál)
A2. Daj mi to !!! (inštrumentál)
A3. Daj mi to !!! (akapela)

B1. Dneska každý chce žiť (originál)
B2. Dneska každý chce žiť (inštrumentál)
B3. Dneska každý chce žiť (akapela)

Text: Spino

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *