DJ Wich – The Golden Touch


DJ Wich nový album CD The Golden Touch

Padlo to už ikskrát, ak si vôbec niekto z československej hiphopovej hry zaslúži preraziť vo veľkom biznise celosvetovej hudby, je to práve Wich. Pretože kým naši domáci horolezci sa tešia z Gerlachu, Máňa si poskakuje v Alpách a poškuľuje po Himalájach. Preto jeho dlho očakávaný „veľký“ album je čosi, čo sa prakticky nedá hodnotiť v kontexte albumov, ktoré vychádzajú v Čechách alebo na Slovensku. Práve v tom je ale ukrytá tá otázka: môže sa The Golden Touch presadiť v Amerike? A ako asi obstojí v porovnaní so svetovou produkciou?

Wich je „náš“ hiphopový fenomén s jasným rukopisom. Rukopisom, ktorý ľahko rozpoznáte v domácom hiphope. Lenže je otázne, či je natoľko rozpoznateľný aj niekde, kde Wichovu tvorbu roky kontinuálne nesledujú. A vlastne tu je ten kľúčový problém – ktorý je pri všetkých ostatných československých albumoch úplne irelevantný – je Wichov rukopis natoľko rozpoznateľný, inovatívny a originálny aj na pomery napríklad USA?

Myslím si, že nie je. The Golden Touch je úžasný album vzhľadom na všetko, čo kedy vyprodukoval tunajší hip-hop a v istom zmysle je jeho (zákonitým) vyvrcholením. Nie je tu totiž nikto, kto by aspoň z diaľky dokázal Wichovi dýchať na krk. Ale to pravdepodobne nestačí. Ak to stačiť bude, Wichovi úprimne gratulujem.

Mám totiž pocit, že svetová hudobná produkcia je už niekde inde. Zdá sa mi, že Wich sa pokúša naskočiť na vlak, ktorý už trochu ušiel – napríklad jeho najsilnejšie skladby na tomto producentskom albume znejú ako Kanye West pred takými dvoma rokmi. Považujem za problém, ak vám pri skladbe Much Higher, ktorá je inak výborná, napadne meno Kanye skôr ako Wich. V istom zmysle to je pochvala, lenže… práve o takúto pochvalu The Golden Touch nejde.

Druhým zásadným problémom je jednotvárnosť tohto albumu. Je fajn, že niekto vie urobiť devätnásť výborných skladieb. Menej fajn však, ak sa jedna podobá na druhu. Pätnástykrát po sebe počúvať Wichove rozvláčne legato stringy (či pady) je jednoducho nuda. A môže to byť jeho rukopis trebárs stokrát, rovnako ako keď zrýchľuje vokály.

Áno som ten typ, ktorého na ostatnom albume Indyho a Wicha produkčne bavili skôr skladby Hádej kdo a Zlatokop ako tie, ktoré nesú typický „golden touch“ Wichovej ruky. A čosi takéto na aktuálnom albume chýba. Nechýba mu však rapová variabilita. Ak ste si mysleli, že prítomnosť Lil Wayna bude dobrá len na nápis na obale a sám pán „najviacgrammy“ tam len čosi zabľaboce, zabudnite. Slávni i menej slávni rapperi na albume naozaj rapujú. Je trochu smutné, že to považujem za príjemné prekvapenie. Aj keď ma najviac bavia skladby, kde sa vyskytuje Nironic – i keď skôr po hudobnej stránke.

Je skutočne obdivuhodné, že Máňa našiel odvahu na takýto projekt, a ešte obdivuhodnejšie, že sa mu ho podarilo zrealizovať. Je obdivuhodné, že na tento album dokázal dostať takúto zostavu rapperov, aj keby ich prítomnosť mala byť hocako propagačná – a ona rozhodne nie je. A dúfam, že Wichovi to za tou Veľkou mlákou vyjde. Ale nie som presvedčený, že Wich na The Golden Touch ponúkol to najlepšie, čo v ňom naozaj je a rovnako nie som presvedčený, že týmto album celosvetový „zvuk“ hip-hopu niekam posúva. A to je škoda.

Inak je The Golden Touch vynikajúci album, aký tu doteraz nevznikol a možno už ani nikdy – z objektívnych i subjektívnych príčin – nevznikne. Ale… Stačí to?

O cover sa postarali Fundaluka

www.myspace.com/djwich

Tracklist k CD Golden Touch (Skoop/EMI – 2008)

1. The Man with The Golden Touch (intro)
2. Get live feat. Slum Village
3. Give up your Guns feat. Royce Da 5´9“, Talib Kweli, Raekwon
4. Coasting feat. Kurupt, Nironic
5. It don´t Stop feat. Big Noyd, Frank Nitty, Guilty Simpson, DJ Rafik
6. Classic feat. M.O.P.
7. Gone with the Wind feat. Cali Agents
8. Is you ready feat. Young De, J-ro, Tekneek
9. What we need feat. Glasses Malone, Lil Wayne
10. Give it up feat. Little Brother
11. They don´t know how (Money over here) feat. Havoc, Kurupt, Roscoe
12. Do my thing feat. Nironic
13. On and on feat. Rasco
14. Superman feat. Frank n Dank
15. Much higher feat. Kurupt, Nironic
16. We finally here feat. Tangled thoughts
17. Unstoppable feat. Guilty Simpson, Rasco
18. Always on the run feat. Gail Gotti, Roscoe
19. Cheat on her feat. Rl of next, Nironic (bonus track)

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *