Čistychov – skinhead, alebo uvedomelý raper ?!


O tvojom albume sa toho narozprávalo vo všetkých možných mediách naozaj mnoho a pýtať sa opäť to isté sa mi zdá zbytočné, keď tak iba nejaké doplňujúce informácie, skôr mi prezraď novinky ohladne Lúzy. Slipo mi vravel, že plánujete singel.

Máme už rok nahratý track s Dominikou a Tinou v refréne, najebali sme do toho cca 12.000,- stále to ale ešte nie je hotové a vlečie sa to. Teraz chceme spraviť platňu, viac vecí, čakám ale na Roba aby spravil podklady na Lúza EP.

A čo celé album? Dočká sa fanúšik kvalitného petržalského rapu tiež plnohodnotného albumu Lúzy? Pokiaľ viem Drvivá menšina niečo podobné plánuje ak nie dokonca pripravuje.

Uvidíme, keď vyjdú peniaze, keď dostaneme injekciu, môžeme spraviť hneď aj album. Zavísi od toho či nám vyjdú peniaze, ak áno, vydáme si to sami, ak nie vydá to ten, kto ponúkne najlepšie podmienky. Platňa sa dá kľudne robiť sama, keďže to nie je zarobková činnosť a vydavateľstvá sa do toho extra ani nehrnú a teraz musím skôr splatiť sampler ako vydávať platne. Uvidíme.

NS vyšiel na Maddrume, ty na Neighbor Beats, prečo táto zmena a otázka, zo Slovenska neprišla žiadna ponuka?

Presne tak, neprišla. Maddrum nebol oničom, mohol som to tam vydať, ale pri štandardných podmienkach a „neibráci“ došli s tým, že zariadia EMI distribúciu, zariadia klip a vôbec väčšia spolupráca. Maddrumu sme dali len master a obal, podpísali sme zmluvu a potom sme z nich ťahali dlho po termíne love, nemyslím tým, že boli ojebávači, ale všetko sa ťahalo, nič moc reklama, alebo podpora, malý predaj, proste ma to neoslovilo a uvidím čo dokáže veľký label, keď tak povedali, že to rozhodia všade naraz, čím sa zníži aj napalovanie, som zvedavý, však skúšame a učíme sa.

Vravíš, že ti ešte Robo (lenivá produkcia) nedodal podmazy, na tvojom albume bola už tiež produkcia pestrejšia (Hajtkovič, Opak, Čistychov, Molodoy, Janko), nechystáte sa teda ponúknuť šancu novým talentom?

Pozri Lúza je Robo na inštrumentále a Slipo a ja na mikrofóne, a tak to asi aj ostane.

OK to je Lúza a čo NS, alebo tvoje ďalšie sólo, i keď to je trošku utopistická otázka.

Názov si vykryjeme produkčne tiež sami, Dena robí hudby, Šegi robí hudby, ja robím hudby a Robo je samozrejmosť. Za rok možno dá každý z nás do éteru 3 hudby naraz, hneď sa spíšu témy a môže byť album aj za pol roka. Záleží od toho ako sa všetci chytia. Vystačíme si sami. A sólo, tak tam asi najskôr ak ma niečo zabije, lebo čo sa páči mne, nemusí sa ostatným.

Ďalšia trochu utopistická otázka, bude NS druhý album ?! Alebo opäť zaleží na ponuke labelu a jeho injekcii?

Radi o tom medzi sebou hovoríme čo bude, keď bude nový album. Naozaj nedokážem predpovedať. Čo má byť, to bude.

Vzhľadom k situácii, že tu práve aplikujeme tento materiál sa mi nedá neopýtať sa ako vznikol track Staraj sa o seba?

Vzniklo to tak, že som chcel spraviť s Opakom nejakú zvláštnu produkciu reggae, dancehall, alebo niečo úplne iné a on mi raz zavolal nech prídem k nemu, že urobil popiči hudbu a keď som prišiel tak mi povedal, že už do toho aj napísal text. Tak mi to hneď dal nech si to zoberiem domov, takže je to v podstate jeho dielo, on to spískal.

Páči sa mi štýlová pestrosť tvojho albumu. Je vidieť, že už nie si raper s klapkami na očiach a ušiach. Podľa Affra si sa zmenil na uvedomelého rapera, cítiš sa tak?

Ja som zase počul, že som fašista :). V podstate sa tak cítim, v tomto má asi pravdu, niekedy som počúval len rap a ostatné som odsudzoval a neznášal aj keď som nepoznal. Všetko bolo napiču aj odevné značky, musel som mať second hand za 20,- gate a za 70,- sveter chápeš, vyslovene proti všetkému a pritom nemáš byť prečo nasratý a keď mi niečo vadí musím vedieť prečo. Zistil som, že mi vtedy veľa vecí vadilo a ani som nevedel prečo, proste asi len preto, lebo som bol tvrdý reper. Uvedomelý som v tom, že sa nemôžem brániť šíreniu cd v takomto formáte, že vydávam, bolo by zbytočné robiť to doma pre seba, keď sa to páči mnohým ľuďom. Aj v tom je už zadubenie, že spravíš klip, pustia ťa v TV a neuvedomelí si povedia, že si komerčný kokot. A pritom čo ho to trápi, ja prezentujem svoju hudbu, nikto ma neovplyvnil, nikto mi nekázal ako to mám robiť a keď ma zahrajú, tak ešte dostanem peniaze a tie môžem potom použiť na nahranie, alebo kúpenie ďalších vecí, napr. klávesov, kompresorov atď., ktoré ti opäť zvýšia tvoju úroveň. Ľuďom tu trošku jebe.

Čo tvoja produkcia? Máš s ňou nejaké plány do budúcna, staneš sa vyložene inštrumentalista, alebo to berieš viac menej ako výhodu, že si doma kapríš, hráš sa s mašinou a dokážeš urobiť sám sebe beat podľa svojich predstáv?

Ako si povedal, som doma, hrám sa s tým, ale zatiaľ je to o ničom. Skôr ma však baví robiť RnB, dancehall a také vymýšlačky, viem, že na klasické veci sú tu iní ľudia. Mňa to baví a možno v budúcnosti budem robiť šikovným čajočkám, ktoré o to budú mať záujem albumy…

Keď spomínaš „vymýšlačky“, zaujímalo by ma či neplánuješ nejaké spolupráce s projektmi ako Mango Molas „mimo hip hop“.

Do blízkej budúcnosti ešte neviem, ale do ďalekej určite, sú to fajn hudobníci a hrajú hudbu, ktorá je veľmi melodická, rytmická, taká aká sa mi páči. Bol by som ochotný tiež to s nimi skĺbiť, ale naozaj neviem teraz presne povedať, časom sa uvidí, či bude ochota, vôľa, čas, peniaze, nápady a všetko…

Kam až siahajú počiatky tvojho pseudonymu Čistychov a ako si prišiel na toto meno?

Neviem, vyvinulo sa to nejako časom, už na Oriho Teritoriu to bolo spomenuté, tiež v tracku Reakcia mikrofónu od 2D a Rytmusa z roku 2002, celkovo to nejako prišlo so mnou v textoch a nalepilo sa to na mňa.

Stále platí, čo si spomenul v našom poslednom spoločnom rozhovore v roku 2003, že to charakterizuje tvoj štýl?

Hej, že som štýlom čistychov, strážim si to, chovám a cibrím aby to bolo originálne umné a čisté. Nenarážam tým na žiadnu rasu a iné pičoviny ako si niekto myslí.

Nie je žiadnym tajomstvom, že si považovaný za 1 z najlepších mcs Česko-Slovenska, ovplyvnilo ťa toto vedomie nejako, alebo sereš na podobné škatuľky a robíš veci podľa seba brat môj?

Neovplyvnilo, to „najlepší“ je čisto posudok ľudí a to neriešim, ja to proste robím a 1 ti povie aj tak to a iný ono, niekto ťa neznáša, pre 2 si super. Na druhej strane aspoň viem že sú aj horší ako ja.

A ako sa cítiš v úlohe „slávneho“ uznávaného rapera po tom, čo ti vyšiel album?

Hehe, čo máš ž toho ?! Sláva je „popiči?“ – pre mňa úplne zbytočná pokiaľ ti neprinesie veľké peniaze pretože ľudia na teba ukazujú prstom, nikto sa k tebe nespráva normálne, lebo si niekto, koho videl v TV a už má iný úsmevček, ty však nevieš kto to je – možno sa chce porozprávať, alebo pičoviny… Na druhej strane máš problém, niečo spravíš, niekde nejakú zlobu a každý hneď vie. Vlastne to nie je vôbec dobré, je to napiču, je to daň, ale začo? Úspech?! A aký, keď mám holý kokot. A aby som to zavrel, ja určite niesom nejaký slávny, takže tato otázka je nonsens.

A počúvaš doma s odstupom času pri rôznych príležitostiach svoje staršie veci (NS,Dvadé)?

Občas si to pustím z nostalgie, ale tie najstaršie veci ani nemám doma, niekomu som požičal kazetu so starými vecami, ktoré sme nahrávali ešte doma a ani neviem komu, teraz mi to chyba do zbierky.

Ewa9 – aký je dnes tvoj vzťah k graffiti? Svojho času si aktívne maloval, dnes však v texte nespomenieš ani slovo. Dočkajú sa fans tracku inšpirovaného touto témou?

Pozerám, bavím sa, som rád, keď vidím niečo dobré, ale v podstate sa o to už fanaticky nezaujímam, už vôbec neovládam kto je v ktorej crew a či toto meno nie je aj ten z druhého crew, atď. chápeš. Ale keď vidím v meste dobré bomby som spokojný. A track?! Čo ja viem, zatiaľ nič neplánujem, možno príde niekto, koho si vážim a bude chcieť na túto tému spraviť spoluprácu, tak sa to možno spraví.

Myslím, že Drvivá menšina a Lúza sú momentálne asi najstaršie stále aktívne kapely v Bratislave. Konkrétne mám na mysli kapely, ktoré fungovali v období 1996-98. V tom čase ich bolo aj na tú dobu požehnane (viď Zvuky Ulice), väčšina z nich však časom skončila, alebo upadla do zabudnutia. Myslím, že v niektorých prípadoch je to škoda. Skús si spomenúť na nejaké konkrétne mená, ktoré ťa v tom čase zaujali a myslíš, že by dokázali preraziť aj dnes.

Určite Biarchia, baby vtedy mali prvý koncert keď aj Lúza. Oni úplne prestali a možno by boli dobré keby išli ďalej. Alebo B.A.F. klan, tí mali normálne štúdiové cd demo a fakt dobré na tú dobu, teraz je niekto z nich tuším v Kostremosta. Netrúfam si ale povedať, či by niekto zo starých prerazil dnes.

Súhlasím, čekni túto šišku ty kokos, ako vyzerá?! Inak čo hovoríš na zákon, že môžeš za húlenie skončiť na niekoľko rokov za vertikálnymi žalúziami?

Keď budem chcieť húliť tak budem húliť aj tak, aj keby to zlegalizovali, aj keby ne – aj tak budú húliť všetci, ktorí chcú. Ja si dám na debilov pozor…

Díky …

Rád by som ešte doplnil, že som nikdy nebol skinhead ani nič podobné ako si nejaký jebinko vykonštruoval vo svojej hlave…

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *