Čistychov – Posledný doberman


Pre mňa bol album Lúzy sklamaním. Vo veľkej miere sa na tom pričinil najmä Čistychov, ktorý na mňa pôsobil dojmom dochádzajúcich síl a kreativity. Ako odveta na moju kritiku sa mi zrazu v prehrávači roztočilo Čistychovovo sólo, Posledný doberman a zarezonovalo mi v ušiach.

Album je omnoho osobnejší, ako všetko čo tu bolo v podaní Čistychova predtým. Raper otvára témy týkajúce sa jeho osobného života, vzťahov a citov. Piesne ako V tom viac!, Už nemám s tebou sny a Premena, to už nie je behanie po akciách a lov žien na jednorázový sex, to už je hľadanie trvalejších hodnôt, rozčarovanie, rozchod, zmena kôli žene – problémy citovo zrelých ľudí. Oceňujem, že sa Čisty odvážil zájsť aj do týchto oblastí aj keď tým možno jeho imidž zvieraťa utrpí. Možno práve kôli tomu tieto skladby hneď dorovnáva dávkou pártytrackov. Každý do ma pozná je ešte celkom zaujímavý, prekvapivo vďaka Bieleho refrénu, ktorý sa mi po mnohých pokusoch konečne páči. Inak sú ale všetky párty tracky na tomto albume na jedno kopyto s inými, čo sme už v podaní Čistychova počuli – plytké texty, prázdne myšlienky a bavia čoraz menej.

Väčšinou mi vadí, keď je na albume viac hosťovačiek než sólových vecí interpréta. Posledný doberman má tých hostí veru požehnane, ale v tomto prípade mi to až tak nevadí. V každom z trackov Čistychov výrazne dominuje a hosť je tam skôr len také spestrenie, čiže presne ako by to malo byť. Napriek tomu by som skladby Ťažká váha (s Berezinom a Targetom), Zapni pas (s Duane Flamesom) a Vieš kdo je?! (s Miky Morom a Orionom) pokojne oželel. Všetky tri majú podobnú myšlienku – presviedčať poslucháča, že ja som ten naj (tvrdší, rýchlejší, lepší….), podobnú štruktúru a podobne ich texty po pár počutiach nudia. Navyše v posledne spomínanej má Miky Mora až nadpriemerne zlú slohu a Orion tiež len melie ako by musel a nie chcel.

Obsahom zaujímavá je rovnomenná pieseň Posledný doberman. Odhaľuje záležitosti zo zákulisia Názvu stavby a my sa konečne aspoň trocha dozvedáme ako a prečo to bolo. Tak ako na celom albume aj tu Čistychov používa príznačné metafory a prirovnania. Najlepšou skladbou albumu je pre mňa Až časom, kde sa stretla pohromade celá zostava Lúzy. Slipova sloha je extrémne dobrá a Čistychov tou svojou tiež nezaostáva. Nespomenúť mi ešte nedá Intro a Outro, kde sa na malom priestore poriadne vyšantil mladý producent Emeres. Pozitívom je, že aj tu Čisty prispel nejakou tou slohou a veru tá v Intre šlape poriadne. Taký flow nemá hocikto.

Po producentskej stránke je album v dobrých rukách. Väčšinu práce tu odbili Čistychov s Bielym, či už samostatne, alebo ako Čistobiela produkcia. Ďalším častým aktérom skladieb je Cut dem, ktorého hudba má tú správnu energiu. Na albume nechýba ani jedna povinná Wichova hudba aj keď podľa mňa jedna z tých slabších a ako to už momentálne v Bratislave chodí, jednou produkciou musel prispieť aj Gebod, ktorý si týmto pripisuje ďalší zárez za vysokokvalitný beat.

Posledný doberman je dobrý album s veľa pozitívami a s určitou dávkou negatív. Keby som si mal vybrať niečo z aktuálnej tvorby členov bývalého Názvu Stavby, zvolil by som asi Denu, pretože jeho album je omnoho kvalitatívne vyváženejší. Čistýchov má mnohé silné vrcholy, ale aj veľa vaty.

www.myspace.com/cistychovmusic

Tracklist k CD Posledný doberman (EMI – 2008)

1. Prichádza…
2. Každý do ma pozná (feat. Mišo Biely)
3. Kam to ide?! (remix)
4. Bouge (feat. Matt Houston)
5. Posledný Doberman
6. V tom viac! (feat. Mišo Biely)
7. Rap hra
8. Dáme ho (feat. Tony Touch)
9. Už nemám Tebou sny (feat. Dannie)
10. Ťažká váha (feat. Target & Berezin)
11. Zapni pas! (feat. Duane Flames)
12. Až časom (feat. Slipo)
13. Premena (feat. Natalie)
14. Vieš kto je?! (feat. Miky Mora & Orion)
15. Ako brat moj vlastný
16. Odchádza…

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *