Zbohom PKO?


Bratislavský Park kultúry a oddychu (PKO) to má zrejme zrátané. Bude ho škoda, pretože moderná architektúra sa dá robiť aj inak ako búraním.

Mám rád modernú architektúru. Neprekážajú mi tie pre mnohých oceľovo-sklenené škatule. Páči sa mi totiž architektúra dobrá, nápaditá a aktuálna. Kde tu sa objaví aj na Slovensku, aj keď jej nie je veľa a je potrebné ju hľadať.

Súčasťou dobrej architektúry – a vlastne umenia ako takého – však je aj schopnosť pracovať s prostredím, s kontextom, v ktorom bude umelecké dielo umiestnené. To dokáže napríklad skutočne dobrý streetart. Vie glosovať svoje okolie, posmievať sa alebo poučovať. V istom zmysle to môžu vedieť aj stavby.

Je nezmyslom, aby tam, kde nič nie je, vznikali akési napodobeniny meštiackych domov z minulého či predminulého storočia. Ale úplne rovnakým nezmyslom je, ak niekto zbúra symbol či ikonu len preto, že môže a vlastní pozemok, na ktorom stojí. Reč je samozrejme o bratislavskom PKO.

V tomto priestore som zažil koncerty aj festivaly, no napriek tomu k nemu nepociťujem len sympatie prameniacej z akejsi nostalgie.
Argumenty pre zachovanie Parku kultúry a oddychu v našom hlavnom meste sú aj číro pragmatické a racionálne.

V celej Bratislave totiž nie je porovnateľný priestor, kde by sa dal urobiť približne stredne veľký festival aj inokedy ako v lete. Nie je tu priestor, ktorý by sa dal používať systematicky (odpadá Stará tržnica), dobre nazvučiť (čím škrtáme Inchebu, ktorá sa z objektívnych dôvodov nazvučiť asi nedá) a zároveň by mohol poslúžiť aj pre potreby väčšieho, no nie obrieho koncertu.

Možno majú pravdu tí, ktorí tvrdia, že zvonku vyzerá PKO ako ďalšia socialistická kocka. A možno vizualizácie nových priestorov pôsobia na prvý pohľad naozaj lepšie. Lenže ak sa vyberiete dnu, zistíte, že toto miesto má síce svojské, ale stále čaro. A nie je to len vitrážami, ktoré pravdepodobne developeri zachovajú.

V hlavnom meste však aj vrabce čvrikajú o byte, ktorý mal odchádzajúci primátor za „odstránenie“ PKO získať. Netuším, čo je na tom pravdy a nech by to aj bolo klamstvo či účelový nezmysel. Podobným nezmyslom je však park zbúrať.

Ale kto už by v dnešnej Bratislave potreboval kultúru či oddych?

ODPORÚČAME: Aj naše vlastné predsudky najskôr hovorili proti. Ale dali sme tomu šancu a nový album Kanye Westa je skutočne vynikajúci.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.