Tragikomix – MDMA Mixtape


Handlová – Moja reč… Bratislava – H16, Druhá strana, Drvivá menšina, L.U.Z.A., 2H plus, A.M.O., Danosť, Štrnásť, Sketa… Piešťany – Kontrafakt… Prievidza – AD… Poprad – Zverina… Trnava – Turbo boost, Torula… Nitra – Kaidžas… Košice – Stanica projekt…

Sú proste mená, ktoré si s názvom mesta vybavíte automaticky. A čo taká Žilina? Boli tu Zlé kone, ale na tie si už zrejme pamätajú naozaj len pamätníci. Druhým reprezentantom Žiliny s určitou tradíciou je práve dvojica (Ras a Dela – pozn. Róberta Zeleňáka) Tesla a Sven čiže formácia Tragikomix, alebo po starom Ťažké czinky. Legendy to zatiaľ nie sú (určite nie také, ako Vecko), ale ich biografia i diskografia sú už pomerne bohaté. Na ich konto prináležia dve demá Ťažkých cziniek, tri Svenove mixtapy a dva mixtapy Tragikomixu – Jebať mixtape a MDMA mixtape. A práve druhý menovaný si teraz predstavíme.

Musím napísať a píšem to rád, že konečne ma bavia! Najradikálnejšou zmenou k lepšiemu prešiel Teslov rap. Ten jeho neprirodzene tlačený hlas „vykričaného jeleňa“, ktorým sa v minulosti prezentoval mi nikdy nesedel. Možno to robil kvôli lepšiemu flowu, alebo aby znel drsnejšie, ale tento nový pokojnejší rap normálnym hlasom sa počúva omnoho lepšie. To ale neznamená, že pôjde o album plný slaďákov a hlbokých sebareflexií. Tesla podobne ako u predošlého tejpu volí témy spojené s drogami, drsnými sexuálnymi praktikami, dissovaním, ulicou a podobne. Našťastie aj tu došlo k určitému umierneniu a všetky tieto aspekty sú zobrazované v rozumnejšom rozsahu a s menším zveličovaním.

Rozumná miera, to je tá cesta, ktorou by sa Tragikomix mohli vybrať a potom by mali šancu zaujať aj širšie publikum. Ja si napríklad tiež niekedy rád vypočujem o Teslových Análnych dobrodružstvách, keď je to podané vtipne a s nadhľadom, ale počúvať o fekálporne s mamkami, to fakt nebolo nič pre mňa. Rovnako diss Za tvoje sa mu podarilo podať veľmi vtipne a zároveň úprimne, takže hoci dissy nemám v obľube, tento ma baví. Čo mi na Tragikomixe je sympatické, je ich samostatnosť. Jeden raper, jeden producent, ktorý dokáže zastať aj miesto Dja (alebo naopak?) a ktorý hudobne má na to pokryť aj celý album. Nesnažia sa presadiť prostredníctvom známych hostí, vystačia si sami. Na tomto mixtape síce nie je hudba čisto v Svenovej produkcii, ale zato ho Sven obohatil svojím Djským umením.

Okrem piatich jeho hudieb, sa tu nachádzajú pôvodné produkcie od Kandu, J Spitza, Grimasa a Soundphreakers. Druhú polovicu tvoria prebraté hudby od Necra, Jima Jonesa, Non-phixion, Timbalanda a ďalších. Na rozdiel od predošlého mixtapu, ktorý bol čisto v Svenovej produkcii, teda tento mixtape pôsobí mixtapovejšie. Možno by som uvítal viac Svenovho mixovania, ale už som zvyknutý, že na slovenských mixtapoch (až na výnimky) je to len taký doplnok.

MDMA mixtape ma príjemne prekvapil a napravil môj pohľad na Tragikomix. Myslím, že už sú pomaly pripravení aj na ten album. Uvidíme, či sa v ich podaní nejakého dočkáme.

www.tragikomix.com

CD nájdete samozrejme v našom ArtAttack Shope

Tracklist k CD MDMA mixtape (TKX Records – 2009)

1. Intro
2. TKX show
3. Toto je diss
4. Análne dobrodružstvá
5. Papieriky
6. Často
7. Celé staré crew 2
8. Leto na sídlisku
9. Chlapci z mesta
10. Papierová pravda
11. Ja robím graffiti
12. Purpurová voda
13. Moja stará ulica
14. Tequila pivo
15. Za tvoje
16. Gambler
17. Kriminál či beaty?
18. MDMA
19. Tesla

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *