Súdruh Ježiško


Ako malý som veril na Ježiška. Predpokladám, že aj väčšina z vás mala podobnú úchylku, možno ak ste vyrastali v pokrokovej socialistickej domácnosti, váš Ježiško bol súdruh.

My sme ako decká nesmeli celý deň poriadne jesť, potom nás vyhnali za dvere na schodisko a čakali sme, kedy sa budeme môcť vrátiť.

Zrazu boli pod skutočným stromčekom darčeky a nikomu z nás nenapadlo pýtať sa, ako ich pod ten ihličnatý bazmek dokázalo dostať to krpaté nemluvňa z betlehemu kúsok vedľa. To sú napokon tie krásne detské záhady o veľkom svete, ktorým v tom období ešte slepo veríte. Ale čomu veríte dnes?

„Osvietení“ ľudia vám možno budú tvrdiť, že moderný svet už vieru nepotrebuje. Má rozum a fakty a viera patrí len pod patronát tej staručkej inštitúcie, na ktorej čele stojí chlapík v bielom župane – ako ktosi nie práve vyberavo označil pápeža.

Racionálny človek vraj už nepotrebuje metafyziku a jej rozprávky o čomsi, čo sa aj tak nedá overiť. A ak potrebuje odpovede, poskytne mu všetky veda.

Sám som veľkým fanúšikom vedy. Až taký, že musím priznať jednu zvláštnosť: ja verím. A verím práve vo vedu, v prírodné zákony a v to, že svet sa dá spoznať. Ale tiež verím v dobrú hudbu a v dobré knihy. Ani v jednom prípade síce nemôžem dokázať, že také naozaj jestvujú, ale aj tak v ne verím.

Verím, že hip-hop nemusí byť len hlúpa hudba pre tínedžerov. Verím, že naša planéta si zaslúži, aby sme sa o ňu starali lepšie. A verím tiež, že ľudia vlastne nie sú zlí (veď ako by zvieratá mohli byť zlé?), len mnohí z nás sú nevzdelaní a hlúpi.

Človek vlastne verí v kopu vecí, len si to zvyčajne neuvedomuje. Verí, že jestvuje svet okolo neho a neutápa sa len v Matrixe pre jedného herca. Verí, že za tie farebné papieriky si môže kúpiť jedlo alebo novú hru na Xbox (a našťastie v to veria aj predavači v obchodoch).

Verí, že morálka je fajn vec a zväčša aj, že zákony treba dodržiavať (aj keď k tomu je trochu nútený). Občas verí, že život mohol vzniknúť aj na iných planétach a že raz bude liek na AIDS či rakovinu.

Ale predovšetkým verí, že má zmysel žiť. Takže napokon aj tá detská viera v Ježiška, ktorý nosí darčeky a zároveň sa ukrýva v drevenej minikolíske pod stromčekom, nebola možno až takým veľkým nezmyslom.

Príjemné a pokojné prežitie vianočných sviatkov vám praje váš Artattack. Veríme, že tu ešte s vami chvíľu budeme.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.