Resumé 2012


Svojim spôsobom je to povinná jazda. Zhrnúť pár faktov, v lepšom prípade pridať niekoľko vtipných postrehov a ako-tak sa dôstojne rozlúčiť s minulým rokom. Prípadne si popriať všetko najlepšie do toho ďalšieho.

Nie je veľa spôsobov, ako to urobiť inak. Môžete zverejniť anketu oslovených cudzích ľudí, prípadne prinútiť takúto anketu urobiť vlastných podriadených. Môžete zostaviť rebríček najlepších a najhorších vecí, ukázať nejaké čísla alebo štatistiky a tváriť sa, že to nie vy, to ono samo.

Nech však v konečnom dôsledku urobíte čokoľvek, bude to tradičný folklór. Lenže my máme v Artattacku folklór radi. A to je vlastne to najdôležitejšie, čo sme o sebe tento rok zistili.

Že hip-hop nie je modla (a pre niektorých z nás ani filozofia), že nás kultúra a umenia bavia v celej svojej šírke a je nám úplne jedno, či práve píšeme texty, vydávame hudobné albumy, robíme tričká, večerné akcie v meste alebo len tak premýšľame, čo to tomu Slovensku vlastne chýba.

Ono to znie ako fráza, ale Artattack už dávno nie je webový magazín, my sme „múvment“. Ľudia, z ktorých každý robí množstvo iných vecí, ale kdesi hlboko sme si všetci podobní a máme radi podobné veci. Chceme ich robiť dobre a ak by mali skončiť kompromisom, tak ich radšej nerobme. Veríme, že takíto sú aj naši čitatelia.

A k roku 2012? Vyšlo niekoľko výborných domácich albumov, vrátane Boy Wondera, Veca, Ink Midgeta či Stratasoula. Nevraviac o unikátnej kompilácii Dillalog, ktorú sa nám tento rok podarilo vydať.

Slovenský hip-hop sa medzičasom vyčistil a z pohľadu mnohých vrátil naspäť tam, kam patrí – preč z televíznych pódií a Slávikov. A na televíznych pódiách a Slávikoch ostali ľudia, ktorí si túto cestu dobrovoľne a úplne legitímne zvolili. Načo im stále pripomínať, že kedysi robili rap?

V muzike, na uliciach, medzi kreatívnymi ľuďmi tento rok vzniklo niekoľko úchvatných projektov. Chce to síce trochu hľadania a možno aj pár kontaktov, ale na Slovensku aj bez pomoci štátu funguje „druhá“, iná kultúra. Vydáva sa príčetná muzika, robia sa šperky, graffiti aj streeatart, navrhuje sa oblečenie či bytové doplnky.

Preto bol tento rok dobrým rokom. A nech je taký aj ten budúci. ĎAKUJEME za priazeň …

PS: #vbavlne

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.