Zengor & K.O.S. – Kto z koho


Vždy ma poteší, keď sa dozviem o nejakej kapele, skupine či združení, ktoré robí rap i mimo Bratislavy. Pretože, čo si tu budeme nahovárať, Bratislava je hlavné mesto, sídlia tu firmy a ak chce niekto čosi dosiahnuť v hudobnom biznise, musí sa sem skôr či neskôr prisťahovať. V Bratislave je jednoducho viac možností, aj keď sa to mnohým počúva ťažko a ešte viacerým sa to bude zdať nespravodlivé.

Preto som rád, že aj v takom Prešove čosi vzniká. A tým čosi je nové demo dvojice Zengor a K.O.S.. Tým som povedal mnohé: nečakajte od neho majormi vybrúsený zvuk, ani veľké investície, ani obal či promo kampaň. Je to poctivo na kolene urobené CD. Čo ma isté výhody a tiež kopu nevýhod.

Príjemne pôsobí mäkký, „živý“ zvuk albumu, no napriek tomu akoby jeho potenciál nebol dotiahnutý do konca. Celý čas som sa totiž nemohol zbaviť pocitu, že toto je taký g-funk na slovenský spôsob. Berte to ale s poriadnou dávkou rezervy, pretože agresívny rapový prejav a odľahčená hudba môžu na rôznych ľudí pôsobiť všelijako. V každom prípade je tento album trochu funky, trochu jazzy, trochu punk a trochu rap. Nie vždy to však dokopy funguje.

Zengorovi by k jeho prejavu určite nezaškodila striktnejšia a agresívnejšia produkcia, takto sa stáva, že hudba a prejav spolu nepracujú. Vyčítať by sa však dalo viacero vecí. Pady sú občas naivné, nie každý rým patrí do kategórie prekvapivých, ba občas sa nevyhnete i detskému veršovaniu ako napríklad v skladbe Ako iná. Rýmovať totiž o láske tak, aby to nevyznelo ako klišé, nie je ani náhodou jednoduché. Tiež by sa dalo rozoberať Zengorovo „jednorýmovanie“, teda stále rovnaké koncovky, no v niektorých prípadoch mi paradoxne príde zaujímavé. A ak chcete, pokojne to nazvite charakteristický flow.

V dobrom ma však prekvapila hra s background vokálmi, ktoré sú v niektorých skladbách asi tým najzaujímavejším. Vytvárajú svojskú originalitu a práve tá je tým, vďaka čomu si tento album zapamätáte. Pretože napriek všetkému Zengor a K.O.S. dosť výrazne vybočujú z radu slovenských rapperov. Sám osebe nie je ani jeden ktovieako zaujímavý, ale dokopy vytvárajú vcelku prekvapivú kombináciu.

Nevraviac o atmosfére, ktorá mi napríklad v skaldbe Zostali postavy pripomína starú Lúzu, či o príjemnom swingujúcom podkalde skladby Omyli (nie, to nie je preklep). A potom odpustíte aj zvukový neporiadok (falošná basa) napríklad v A teraz vy.

Ak by ste sa ma opýtali, čo mi tento album dal, musel by som odpovedať: nič. Napriek tomu ale nemám pocit, že by bol stratou môjho času. A to dnes, so všetkou úctou, nie je vôbec málo. Pritom ale nezabúdajte, že v podstate to je stále iba demo.

Tracklist k albumu Kto z koho (King Kong Kriminal / Prešov – 2006)

1. …A teraz my
2. Skôr než
3. Kto z koho
4. A čo ďalej
5. 3006 f. Mc Žhriebe
6. Zostali postavy
7. Ako iná
8. Rýchli tep f. N.o.r.m.a.
9. Omyli
10. Žijeme rap
11. Vráť to späť
12. To jedno f. Tomy
13. A teraz vy

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *