Sevená strana – Sestra


Už nejakú dobu na internete koluje skladba Slová od žilinskej formácie Severná Strana. Dela, Ras a DJ Janko Syky pri tomto počine nezaspali, ale čo čert nechcel, do našich uší servírujú novú porciu hip-hopu “made in Slovakia”, čiže CD, na ktorom okrem spomenutej skladby Slová nájdete ešte ďalších trinásť skladieb (vrátane intra a outra).

Album sa mi celkom páči, svojský štýl chalanov je ľahko rozpoznateľný. Pohodová, ľahšia, príjemná a trochu kolísavá produkcia spolu s rapovaním, ktoré je v každom prípade iné, než je na “scéne” zvykom. Jedným slovom, taký jemný, ľahší hip-hop.

Ak ste priaznivcami striktných beatov, battle rapu a drsnej a ešte drsnejšej pózy všetkých tých (dobrých, aj menej dobrých) MCs, tento album asi nebude nič pre vás. Pretože miestami vyžaduje aj trochu premýšľania, a kto už by len v dnešnej dobe premýšľal. Však? Ak ale máte radi nadhľad, umne napísaný text, nebojíte sa náznakov experimentu, a milujete hudbu pre hudbu samú a nie preto, lebo toto a tamto sa práve nosí, môžem odporučiť. I keď aj tu sa isto nájde čo to na vylepšenie.

Postupom času sa totiž môže stať, že vás album začne pomaly, no isto nudiť. Hádam tie inštrumenty si sú až príliš podobné a aj štýl, s akým je CD narapované, sa nie veľmi mení. Čo je trochu únavné. Možno by nezaškodilo viac sa pohrať s formou, posunúť skladby ešte ďalej, niekam k dancehallu, rnb a podobne. Chalani na to predpoklady jednoznačne majú. Ale to je vec názoru. Nejestvujú nijaké pravidlá, ako niečo urobiť tak, aby sa to páčilo všetkým…

Severnú Stranu si osobne vypočujem vždy rád, a tento album sa mi vlastne celkom páči, i keď do mojej osobnej top 5 ho zaradím len ťažko. To ale nič nemení na fakte, že nejaký svieži závan naša scéna potrebuje ako soľ. Či to pre vás bude Severná Strana, a či niekto iný, to si musíte dosadiť každý sám.

Tracklist k albumu Sestra (2004)

1. Úvod
2. Iba ak
3. Iba tak
4. Ushit
5. Slová
6. 1,2,3
7. Tak sa zda
8. Ako tráva po ďaždi
9. Hlavou
10. Budujeme most?
11. Veci podstatné
12. V mene mieru
13. Záver
14. Ushit remix (DJ Sven – Tažké czinky)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *