Žilinské rapové duo – Severná strana


„Moje slová doliehajú priamo k vám, volám sa Ras, no a niesom tu sám, je tu so mnou Dela, priateľ, kamarát, je mi ako rodina, niečo ako brat.“ Úrývok textu od rapovej formácie Severná strana zo severne položeného mesta Žilina, nieje pre túto chvíľu úplne pravdivý. Na naše otázky nám totiž tentokrát odpovedal úplne sám Dela, zatiaľ čo Ras bol vycestovaný mimo mesta.A ako to celé dopadlo?

Mohol by si nám povedať nejaké to slovo o Severnej strane?

Ok, Severnú stranu dávame dvaja Ras a ja, čiže Dela. Ja som začínal s rapom ešte v roku 1997 pod Sekthou, z ktorej sa neskôr stali Zlé kone, čo sú Žilina a Martin dokopy. Ras si rozbehol GKC a začali sme si nahrávať veci ako: Veža, Kuchynské nahrávky a podobne. Dohadovali sme sa o nejakých experimentoch, z ktorých vzišla vec Smrtiaca hra. Neskôr sme urobili ešte nejaké, ale tie by som radšej ani nespomínal. Následovala vec Slabé svetlá, čo bol vlastne Rasov text ešte za GKC, ktorý sme samozrejme pozmenili, tá nám dodala späť chuť do práce. V roku 2000 som napísal text Sever, ktorý o tom všetkom hovorí.

Kto vám robí hudbu?

Hudbu robím ja, kvalita soundu nieje nič moc, ale aspoň tvorím.

Kto z vás dvoch vymyslí väčšinu textov?

S textami je to tak 65% na 35%. Mojích je 35%, ja nad nimi viac premýšlam, naopak Ras dáva texty rýchlejšie na papier, čo samozrejme neuberá vôbec na kvalite.

Kde hľadáte inšpiráciu pre texty a hudbu?

Nechcem povedať otrepanú frázu (na ulici), ale tá ulica tam hrá určite veľkú úlohu. Na ulici sa stretávame, na ulici sme spolu s chalanmi, ulicu bombíme…Texty píšeme o názoroch, rozhovoroch, väčšinou je to o reprezente, ale to nás tiež už začína nudiť. Napísať dobrý text, aby aj človeku niečo dal je naozaj veľmi ťažké. Hlavne sa pri ich vymýšlaní bavíme. Čo sa týka hudby, chceme tvoriť niečo nové, niekedy použijem zaujímavý sample, aby dotvoril celkovú pohodu.

Plány do blízkej budúcnosti?

Koncerty. Myslím, že je to vždy o tých ľuďoch, ako sa bavia, aká je celková atmosféra, to vždy povzbudí. Album sa zatiaľ vydávať nechystáme, skôr by sme to chceli dávať na vinyl. Raz za čas nejaký singel, aby to zostalo medzi tými, ktorí vedia o čo ide, čo ich hip hop naozaj zaujíma.

Ako ste prišli na názov Severná strana?

Hľadal som niečo, čo by charakterizovalo ten náš úlet. Žilina je na severe. Nová Žilina, čo je časť mesta, leží na severnej strane. Myslím, že hľadáme stále sever aj v naších textoch, že iba nekecáme.

A prečo Ras a Dela?

Dela, som bol už v Sekthe – De la funk – teraz je to už iba Dela. A Ras? Asi iba písmená, dobre sa to v textoch rýmuje.

S ktorým, z vaších vystúpení si bol najviac spokojný? Kde sa ti najlepšie vystupovalo?

Zatiaľ sme hrali iba po Slovensku a na Morave (Zlé kone + Naše věc). Brno bolo tučné, ale myslím, že nič nepokazím keď poviem, že najlepšia akcia bola v Zlíne, kde sme hosťovali na krste vinylu Defuckto.

Čo hovoríš o rape na Slovensku?

Počul som už veľa dobrých rapových skupín zo Slovenska. Rapovať slovensky sa dá. Dúfam, že dôkazom toho sme aj my. Stále sa to ale ešte drží pod zemou, čo ma vlastne aj teší, lebo koho to berie ten si cestu nadol určite nájde.

A čo hip hop a Slovensko?

Myslím, že sa určite nemáme začo hanbiť. Rapuje sa, maluje sa, djs hrajú a breakeri naozaj vedia.

Myslíš si, že tí „akožeraperi“, ktorích je na Slovensku plno, vôbec vedia o čo ide?

Nie! Možno im treba ešte dať čas.

Čo si myslíš o tom, že „rapisti“ u nás viac idú za idolmy a vôbec štýlom USA, namiesto toho, aby reprezentovali svoje mesto a štát?

Je jednoduché pozrieť si nejakú komerčnú televíznu stanicu a nahádzať na seba Wu-Tang. Ale vytvoriť niečo pozitívne a vôbec svoje vlastné je už asi ťažšie. Úprimne povedané, nezaujímajú ma.

Aký máte cieľ do budúcnosti?

Chceli by sme ako Severná strana viac cestovať, nech o nás ľudia vedia, nech sa bavia s nami.

Nejaký záver?

Som rád, že ľudia sledujú scénu. A asi nejaké pozdravy. Predovšetkým prenasledovaná Sortacrew a ostatní, čo dávajú s nami. Celé GKC – každý večer, Zlé kone, Defuckto, Naše věc, celej „Vašej stavbe“, všetkým teroristom z FÚYcrew, Flapsákom, Júlii, ktorú mám tak strašne rád a samozrejme tebe díky za záujem…


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *